2024. július 18., csütörtök

Mérlegen a prostitúció legalizálása

Illusztráció

Már a 3000 évvel ezelőtti, az ősi Babilónia idejéből származó lejegyzések is említést tesznek erről a mesterségről, az Ótestamentumban szintén a nyomára bukkanhatunk. A legősibb foglalkozás, számos más hagyományos foglalkozással ellenben, napjainkban is jelen van. Természetesen a prostitúcióról van szó. Szerbiában a közelmúltban ismét felmerült az ősi mesterség legalizálásának lehetősége. A témával kapcsolatban lapunknak egy parlamenti képviselő, egy rendőr, egy szociális munkás, egy civil szervezet képviselője és egy prostituált nyilatkozott.

Szerbiában a közrendről és a közbiztonságról szóló törvény alapján tilos a prostitúció, az őrizetbe vett örömlányokat a kihágási bíró 30 napos elzárásra, vagy pénzbírság kifizetésére ítélheti, ennek ellenére a hivatalos rendőrségi nyilvántartások szerint országunkban 3000–4000 hölgy bocsátja árúba testét, bár a nem hivatalos számok 12 ezer prostituáltról tesznek említést. Tiltás ide vagy oda, mindig is voltak személyek, akik fizettek a testi szerelemért, éppen ezért mindig is voltak és lesznek személyek, akik árúba bocsátják testüket. Európában eddig nyolc országban legalizálták, illetve dekriminalizálták a prostitúciót.

Időről időre Szerbiában is felmerül a legősibb foglalkozás legalizálásának ötlete és kérdése.

Slavica Dinić, a belgrádi Megatrend egyetem tanára több éves kutatómunka után idén egy tanulmányban foglalta össze a prostitúció legalizálásának előnyeit. Egyes sajtóállítások szerint ez a tanulmány alapja lehetne a prostitúció legalizálásának Szerbiában, sőt a tanárnő szerint az elképzelésből nemsokára valóság lehet.

– Tanárok, gyári munkások, ügyvédek, orvosok, pilóták, operaénekesek, ők és minden szakma művelője egyes testrészeiket használják a munkavégzés során. Ezért pedig fizetést kapnak. Ugyanezt teszik a prostituáltak is – nyilatkozta Slavica Dinić egy szerb nyelvű lapnak.

A LEGALIZÁLÁS ELŐNYEI

Dragan Novaković, az újvidéki rendőrkapitányság közrendészeti és közbiztonsági osztályának munkatársa pontos számokat ugyan nem tudott bemutatni, de lapunknak elmondta, a tartományi székvárosban ugyanúgy jellemző a prostitúció, mint az ország vagy a világ bármelyik más városában. A rendőrség pontosan tudja, hogy hol várják ügyfeleiket a lányok, ezeken a helyeken rendszeresen megjelennek, és elvezetik azokat a hölgyeket, akik esetében egyértelműen bizonyítható a prostitúció.

– Sokkal nehezebb dolgunk van a prostitúció előkelőbb formáival. Gondolok itt az úgynevezett masszásszalonokra, a lakásokban, hotelekben megszervezett prostitúcióra. A stricik jó szervezőkészségének köszönhetően a prostitúció ezen formáját nehezen tudjuk lokalizálni – ismertette Novaković. A Belügyminisztérium alkalmazottja egyébként egyetért a prostitúció legalizálásával.

– A legalizálással, az erre vonatkozó jogszabályokkal törvényes keretet lehetne adni a prostitúciónak. Nekünk, rendőröknek is könnyebb dolgunk lenne, a lányok munkája biztonságosabbá válna és a társadalom részévé válnának. Így olyan, mintha nem is léteznének, nincs beteg- és nyugdíjbiztosításuk, sehol sem tartják őket nyilván – vélekedett Novaković.

Silvija Kranjc, a zombori Szociális Központ igazgatója ismertette, hogy az intézmény egyedül a kiskorú prostituáltak esetében tehet lépéseket. A Szociális Központ igazgatója nem közölhetett részleteket, de annyit elmondott, a rendőrségnek éppen nemrégiben sikerült felgöngyölítenie egy esetet, amikor strici közreműködésével kiskorú lányok bocsátották árúba testüket.

– Számos esetben a lányok tisztában vannak vele, hogy mit tesznek, és nem a strici csábította vagy kényszerítette őket testük árúba bocsátására. Ezek a lányok általában szegény, alacsony műveltségi szintű családokból származnak, szüleik gyakran elváltak. Arra is volt már példa, hogy a lány egy negyed burekért adta oda testét ügyfelének. Sajnos előfordulnak azok az esetek is, amikor kényszerítik a lányokat a prostitúcióra – számolt be a szociális központ igazgatója, aki szintén támogatja a prostitúció legalizálását.

– Régen úgy tartották, hogy a prostitúció tartja életben a házasságokat, hogy ettől sokkal könnyebbé válik férj és feleség együttélése. A legősibb foglalkozásról beszélünk, amit hiába tilt a törvény, mégis jelen van. A társadalomnak és az örömlányoknak is sokkal jobb lenne, ha az állam törvényekkel szabályozná és felügyelete alatt tartaná ezt a területet – közölte lapunknak Silvija Kranjc.

CIVIL SEGÍTSÉG

A JAZAS (az AIDS-ellenes Jugoszláv Ifjúsági Egyesület) nemcsak az AIDS terjedése ellen küzd, hanem immár ötödik éve különböző akciók keretében Belgrádban és más szerbiai városokban is nyújt segítséget az utcalányoknak.

– Aktivistáink a helyszínen, vagyis az utcán keresik fel a lányokat. Mobilis orvosi rendelőinkben a prostituáltakat igény szerint nőgyógyász, általános orvos, neuropszichiáter és bőrgyógyász vizsgálja meg, továbbá aktivistáink a HIV vírus terjedésével kapcsolatban tartanak előadást hölgyeknek, valamint vírusfertőzés szempontjából ingyenesen teszteljük őket. Egyesületünk állásfoglalása szerint mindenkinek joga van azt tennie a testével, amit csak akar – számolt be lapunknak dr. Dragan Ilić, az egyesület igazgatója, aki a prostitúció dekriminalizációját támogatja, a legalizációt azonban nem, mivel egy egyébként is szegény országban, mint Szerbia, válságos időszakokban rengeteg nő keresné testének eladásával a megélhetést, ez pedig már egy másik végletnek számít.

– A dekriminalizációt egyértelműen támogatom, az örömlányoknak rendőrségi üldöztetés nélkül kellene dolgozniuk, ugyanakkor nem szabad ugyanazokkal a kedvezményekkel illetni őket, mint a többi munkást – szögezte le dr. Ilić.

GONDOT OKOZ A TÖRVÉNYEK ALKALMAZÁSA

Vesna Pešić, a Liberális Demokrata Párt parlamenti képviselője lapunknak elmondta, pártja nem alakított ki hivatalos állásfoglalást a prostitúció legalizálásával kapcsolatban, személyes véleményét azonban kialakította a témáról, és teljes mértékben támogatja a legalizációt.

– A prostitúció legalizálása több európai országban is sikeresen megvalósult és jól működik. Ehhez természetesen megfelelő jogszabályozásokra volt, és lenne országunkban is szükség. Szerbia esetében a gondokat egyedül itt látom, mert az eddigi tapasztalat alapján országunkban nem a törvények meghozása a gond, hanem azok alkalmazása. Tartok attól, hogy az illetékesek ez esetben sem alkalmaznák az erre vonatkozó törvényeket, azzal pedig csak tovább növekedne a zűrzavar – közölte Pešić, majd hozzátette, nevetségesnek tartja, hogy egyes politikai pártok azzal az érveléssel vetik el a prostitúció legalizálását, hogy akkor az állam töltené be a strici szerepét.

– A legalizálással egy eddig káosz uralta területen teremthetne rendet az állam, de csakis akkor, ha ehhez az illetékesek meghozzák a megfelelő törvényeket, amelyeket utána alkalmaznak is – szögezte le Pešić.

EGY ÖRÖMLÁNY ÉRVEI

B.V., akinek nevét érthető okok miatt nem közölhetjük, egy vajdasági városban űzi a legősibb foglalkozást. Harmincadik életévét még nem töltötte be, az előítéletekkel ellenben szülei nem váltak el, és nem is származik szegény családból. Elmondásából kiderül, a prostitúció előkelőbb formáival hihetetlenül sok pénzt lehet keresni, állását nem kell féltenie, mivel mindig lesznek férfiak, akik házon kívül keresik a gyönyört, ezért döntött néhány éve a pénzkeresés ezen formája mellett.

– Egy belvárosi luxuslakásban fogadom a vendégeket, akik legtöbbje visszatérő ügyfél. Mivel az árak sokkal magasabbak, mint az utcai prostituáltak esetében, ezért főleg üzletemberek, tehetős úriemberek veszik igénybe szolgáltatásaimat. A szolgáltatás helyszínére egyébként csak előzetes ajánlás és szigorú ellenőrzés után juthat az ügyfél, így a legkisebb a lebukás esélye – nyilatkozta lapunknak B.V. Kérdésünkre, miszerint tart-e attól, hogy a rendőrség előbb vagy utóbb őrizetbe veszi, B.V. nemmel válaszolt, majd hozzátette, a felügyeletet olyan személyek biztosítják, akik teljes biztonsággal ki tudják zárni a rajtaütés lehetőségét.

B.V. részben és főleg a prostitúció utcai formáját űző lányok miatt támogatja a prostitúció legalizálását. Saját magával kapcsolatban elmondta, magas keresetének köszönhetően megengedheti magának, hogy magánrendelőkbe járjon, továbbá életbiztosítást is fizet.

– Az igazi utcalányok miatt azonban igenis szükség lenne a legalizációra. Állandó rettegés az életük, elsősorban a rendőröktől félnek, másodsorban pedig soha nem tudják, hogy melyik ügyfelük bántalmazza őket. Ha pedig támadásra kerül sor, érthető okokból kifolyólag nem tehetnek feljelentést a rendőrségen. Legtöbbjük nem keres annyit, hogy orvosi ellenőrzésre magánrendelőkbe járjon, nincs beteg- és nyugdíjbiztososa – mondta el lapunknak B.V.