2024. július 18., csütörtök

Az államfő támogatja a színházat

Kasza József: Boris Tadić ígéretet tett arra, hogy a szabadkai Népszínház építési munkálatait legkésőbb 2012-ig befejezhetjük
Kasza József (Molnár Edvárd)

Ismeretes, hogy a szabadkai Népszínház építési munkálatai lassított ütemben haladnak, ennek legfőbb oka a pénzelés körül kialakult problémák, vagyis a szükséges pénzösszegek kimaradása, késedelme. Kasza József , a Népszínház igazgatói bizottságának elnöke még szeptemberben leszögezte, Szerbiában a kultúra területén jelenleg a szabadkai Népszínház építése a legnagyobb beruházás, ennek ellenére a belgrádi illetékesek eddig nem mutattak kellő érdeklődést a kialakult nehézségek megoldása iránt. A fordulatra két nappal ezelőtt, vagyis hétfőn került sor, amikor Boris Tadić, Szerbia elnöke fogadta Kasza Józsefet, valamint Dušan Elezovićot, a Demokrata Párt tartományi bizottságának elnökét és Saša Vučinićet, Szabadka város polgármesterét. A találkozón elhangzottakról lapunknak Kasza József számolt be:

– Alaposan körüljártuk a témát, elvégre egy több mint húszmillió eurós beruházásról kell beszélni, ez a mai viszonylatokat tekintve nem kis tétel. Megvitattuk, hogy mely forrásokra támaszkodva és hogyan lehetne megoldani a pénzelés zavartalan biztosítását. Ezek után Tadić úr ígéretet tett arra, hogy a szabadkai Népszínház építési munkálatait az előrevetített ütemterv szerint 2011-ig, vagy legkésőbb 2012-ig befejezhetjük. Tadić tudatta, hogy a Népszínház építésére előreirányzott összeg már szerepel a jövő évi állami költségvetésben, a pontos számokat nem konkretizáltuk. Ezenkívül más források felkutatásával is igyekszünk majd betartani az előre lefektetett ütemtervet.

A projektum megkezdésekor az állam, a tartomány és Szabadka város önkormányzata egy szerződést írt alá, amelynek értelmében az építési munkálatokhoz szükséges pénz 45-45 százalékát a köztársaság, illetve a tartomány fedezi, míg a fennmaradó 10 százalékot a város. Ezt a megállapodást illetően történik-e bármilyen változás?

– Nem, a pénzelés ennek a szerződésnek az alapján fog megvalósulni, az ebbe foglalt kötelezettségek továbbra is érvényesek. Közösen kell megoldani a színház befejezését. Egyébként Tadić úrral mint a szerb állam legfelelősségteljesebb egyénével tárgyaltam, ennek értelmében a hétfői tárgyalások során nem választottam külön a tartományi és köztársasági kötelezettségeket, ez az állam vállalása. Ha az elnök úr ígéretet tett, akkor azt mindhárom fél nevében tette.

Ennek értelmében leszögezhetjük-e, hogy Szerbia elnöke támogatja a szabadkai Népszínház elkészültét?

– Igen, ezt a megállapítást egyértelműen támogatom. Valamint szeretném kihangsúlyozni, az elmúlt időszak tapasztalatai alapján egyedül az elnök úr állt ki teljes mellbedobással a színházépítés mellett. Eddig sem a köztársaság, sem a tartomány részéről nem tanúsított senki hasonló mértékű érdeklődést az építés iránt. Sőt azt is szeretném elmondani, hogy a VMSZ fittyet hányt az egész témára, nem érdeklődött komolyabban a dolgok iránt. Ezért is kértem Tadić úrtól a találkozót, hogy végre tiszta vizet öntsünk a pohárba.

Az eredeti ütemtervhez képest mennyit késik a színház építése? Továbbá mekkora összeg szükséges még az építés befejezéséhez?

– Erről már korábban is beszámoltam, mintegy 1,5-2 éves lemaradás észlelhető az eredeti ütemtervhez képest. Ugyanakkor a szakemberek véleménye szerint, ha a jövőben sikerül biztosítani a szükséges pénzösszegeket, akkor az ütemtervet be tudjuk tartani. A munkálatok az elmúlt 2-3 hónapban különösen késlekedtek, mivel a Tartományi Nagyberuházási Alap tetemes összeggel tartozott a kivitelezőnek. Azonban több mint 2 hete Bojan Pajtić, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke ígéretet tett, hogy folyósítja a tartozás kifizetéséhez szükséges összeget, ez meg is történt, tehát ezt az akadályt sikerült elhárítani. Az elvégzett munkát teljes egészében kifizettük, ennek értelmében a munkálatok most fokozott munkás-létszámmal folynak. Az elvégzett munka után azóta leszámlázott több mint tízmillió dinár pedig a napokban kerül majd kifizetésre. Ami az építés befejezéséhez szükséges összeget illeti, azt bárki kiszámolhatja. A színház építése több mint húszmillió eurós beruházás, a mai napig pedig megközelítőleg 400 millió dinár került befektetésre, a többi hiányzik.

Esett-e szó más kérdésekről is a hétfői találkozón?

– Beszéltünk a terelőútról és a fedett uszodáról is, ezek a kezdeményezések még ugyanis az én időmből erednek, tehát a mai napig felelősséget érzek ezek a kérdések iránt. Sajnos az eddigi városvezetés, Ispánovics és Kucsera úr ezeket a projektumokat a fiók mélyére süllyesztette. Az elnök úrral a szóban forgó két projektumot is elemeztük, és az elhangzottak függvényében e kérdéseket illetően is kedvezőnek látom a jövőt.