2024. július 19., péntek

A gyógyszer percek alatt hat

Dr. Kornelija Jakšić Horvat: A koszorúér-elzáródást teljes mértékben kezeli

Szerbiában éveken keresztül nem fordítottak gondot a mentőállomások felszereltségére, annak ellenére sem, hogy egy riasztás esetén csupán néhány másodpercen, illetve az elsősegélyt nyújtó csoport felszereltségén múlhat egy-egy emberélet.

Amíg külföldön azon fáradoznak, hogy olyan módszereket és gyógyszereket dolgozzanak ki, hogy egy-egy életveszélyes helyzetben minél gyorsabban reagálhassanak az orvosok, illetve minél kevésbé sérüljenek a beteg életfunkciói, országunkban a géppark felújítása és karbantartása, illetve a felszereltség biztosítása áll a figyelem középpontjában. Ugyanakkor a sürgősségi orvosok számos képzésen vesznek részt, hogy haladni tudjanak a korral és az újdonságokkal. Ezt a célt szolgálja a napokban zajló nagyszabású tanácskozás is, ami a sürgősségi ellátást célozza meg és egyik fő témája éppen az újraélesztés problematikája.

A tanácskozás során bécsi orvosoktól a szerbiai orvosok új újraélesztési módszert tanulhatnak meg, amit a sürgősségi ellátás után is alkalmazni lehet, illetve mint azt dr. Kornelija Jakšić Horvattól, a szabadkai Mentőállomás főorvosától megtudtuk, egy olyan gyógyszer ismertetésére is sor kerül, ami szívroham esetén viszonylag gyorsan feloldja azt a vérrögöt, ami a rohamot okozhatta.

– A szívrohamnál eldugul a koszorúér, ami normális esetben a szívizomzatot vérrel látja el. Ilyenkor beavatkozásra van szükség, hogy azt a trombózist, ami elzárja a koszorúeret, eltávolítsuk, hogy megnyíljon az út a véráram számára. Természetesen vannak olyan esetek, amikor sebészeti beavatkozásra van szükség, hogy megnyissák a koszorúér elzáródásait, de ugyanakkor van gyógyszeres beavatkozás is, ami tulajdonképpen feloldja a trombózist. Természetesen eddig is alkalmaztunk ilyen gyógyszert a sürgősségi ellátásban, a Streptaset, de ennek a gyógyszernek a folyamatos adagolása, beadása a betegnek egy órát vesz igénybe infúzión keresztül. Az új gyógyszert, a Tenecteplasat intravénásan kell beadni, vagyis néhány perc alatt bekerül a szervezetbe és sokkal gyorsabban fejti ki hatását, mint a régi gyógyszer. És persze az a legfontosabb, hogy szívroham esetén a koszorúér minél gyorsabban szabad legyen, hogy ne haljon el a szívizom. Ugyanis, ha a roham után elmúlik 4-6 óra, ezt a gyógyszert már nem lehet alkalmazni, ekkor már megindul a nekrózis, vagyis a szívizom egy részen sérül. Ki kell emelnem, hogy egy nagyon drága gyógyszerről van szó, nálunk egy ampulla 90 ezer dinárba kerül.

Ilyen drága gyógyszer esetén nyilván nagyobb felelősség hárul a sürgősségi orvosokra. A helyszínen mi alapján döntik el, hogy kinek adják be ezt a gyógyszert?

– Ha szívrohamról van szó, és nem jelentkeznek kontraindikációk, akkor ez a gyógyszer mindenkinek megfelel. Mégis vannak olyan esetek, amikor kontraindikációk lépnek fel, ilyenkor nem használhatjuk. Például agyvérzés után, vagy állapotos nőknél nem javasolt.

Miért olyan fontos, hogy ez a gyógyszer témája legyen ennek a kongresszusnak?

– Elsősorban egy új gyógyszerről van szó, amit nemrégen kezdtek el nálunk alkalmazni. Illetve az akutszívroham jelentkezése a napi munkákban elég gyakori problémát jelent a számunkra. Ez egy nagyon jó terápia, ami valójában ismét egészségessé teszi a beteget. Ha pedig nem reagálnak időben és kellőképpen szívroham után, sokszor maradandó károsodások keletkeznek a betegnél, így nyugdíjaztatásra kerül sor, vagyis valamilyen fogyatékkel kell együtt élnie – mutatott rá dr. Kornelija Jakšić Horvat.

Szerbia lakosságának 40 százaléka a legújabb statisztikai adatok szerint magas vérnyomással és túlsúllyal küzd. Éppen ezek azok a faktorok, amelyek a szív és érrendszeri problémákhoz vezetnek. Az elhunytak 57 százaléka szív és érrendszeri betegségben szenvedett. És aggodalomra ad okot, hogy egyre több fiatalt érint ez a betegség, egyre több 30 és 40 év közötti személy keresi fel orvosát szív és érrendszeri problémával.