Megkezdődött a magyarul tanuló általános és középiskolás diákok részére az anyaországi oktatási-nevelés támogatás, valamint a magyar ajkú egyetemisták részére a tankönyv- és taneszköz-hozzájárulás folyósítása. Gémesi Ferenc, a magyar Miniszterelnöki Hivatal szakállamtitkára szombaton hat vajdasági magyar családnak adta át a 2008/9-es tanévre szóló támogatást Szabadkán. Mától pedig postázzák a banki értesítéseket a többi érintett családnak is, mégpedig idén az ábécé utolsó betűjétől visszafelé haladva kezdik osztani e tanulmányi segélyt. A Szülőföldön magyarul pályázat vajdasági lebonyolítását a Concordia Minoritatis Hungaricae (CMH) polgári egyesület végezte. Ennek elnöke, Dudás Károly arról számolt be, hogy amikor elindult a támogatási rendszer, mindössze 5000 kérelmező volt, ma már 17 ezer délvidéki család mintegy 23 ezer iskoláskorú gyereke részesül ebben a segítségben. Mint Dudás kiemelte, külön köszönet illeti azokat a szülőket, akik a nehéz körülmények között is vállalják a délvidéki magyarság és a nemzet egészének fizikai és szellemi gyarapítását.
Beszédében azt is hangsúlyozta, hogy az elmúlt napokban az aradi vértanúkra való emlékezés során mindig megemlítjük, mit kellett vállalniuk nekik, életüket áldozták a hazáért és a szabadságért. Nekünk ennél jóval kevesebbet kell vállalnunk: hogy megmaradunk magyarnak itt a szülőföldön.
Dudás a választói névjegyzékkel, a Magyar Nemzeti Tanács megválasztásával kapcsolatban a következőket mondta:
– Most kinyílt a kapu, amelyet már 20 éve döngetünk: az autonómia kapuja, hogy saját kezünkbe vegyük sorsunk irányítását. Lehetővé vált számunkra, hogy magunk válasszuk meg a nemzeti tanácsunkat. Nagyon fontos, hogy feliratkozzunk a választói névjegyzékre – hallottuk Dudástól.
Mint Gémesi Ferenc kiemelte, ma már 200 ezer gyerek részesül oktatási-nevelési támogatásban a Kárpát-medencében. A több mint 20 ezer vajdasági igénylő arányaiban nagyobb, mint amekkora a vajdasági magyarság lélekszáma a magyarság egészét tekintve. Máig 26 milliárd forintot fordított a magyar állam oktatási-nevelési támogatásra Kárpát-medencei szinten. Az évek alatt 1 millió 300 ezren részesültek ilyen segítségben azok közül, akik anyanyelvükön tanulnak.
– Azok a gyerekek, akik magyar tannyelvű oktatási intézményekben tanulnak, olyan intézményekbe iratkoznak be, mint a tehetséggondozó gimnáziumok, a magyar tannyelvű tanítóképző fakultás. Bárhol is tanulnak, a legfontosabb, hogy versenyképes tudást szerezzenek. Amikor a szülő magyar tannyelvű iskolába íratja gyerekét, ez jóval több egy személyes döntésnél. Áttételesen az egész magyar intézményrendszert azok tartják fenn, akik ebben a támogatásban részesülnek – mondta az államtitkár. Ezért fontos az, hogy ezek a támogatások ne csak a magyar oktatást szolgálják, hanem az egész magyar közösség megerősödését is segítsék – mondta Gémesi.
Mától postázzák a banki értesítéseket az érintett családoknak, mégpedig idén az ábécé utolsó betűjétől visszafelé haladva kezdik osztani a támogatást, amely 22 400 forint euró- vagy dinárellenértéke a diákok, 2800 forint euró- vagy dinárellenértéke az egyetemi hallgatók esetében.
– Sokat jelent a támogatás, mi öt gyereket nevelünk, közülük 3 iskolás: a harmadikos és elsős Hódegyházán jár, de a hetedikes naponta utazik Tiszaszentmiklósra – mesélte a hódegyházi Piri Mónika. – Rengeteg a kiadás a tanévkezdéskor, a tanév folyamán is, igyekszünk mindenre előteremteni a szükséges összeget, de nagy segítség ez az oktatási-nevelési támogatás is – mondta az édesanya. Sulykó Ibolya családjával Szentmihályról érkezett. Mint ez az édesanya elmondta, amikor nagyobbik fia az egészségügyi középiskolába iratkozott, kétség nem fért hozzá, hogy magyar tagozaton tanul tovább. A kisebb fiú most hetedikes, ami a pályaválasztást illeti, valószínűleg bátyja nyomdokaiba lép. A most kapott tanulmányi támogatást igyekeznek félretenni arra az időre, amikor a nagyobb Újvidéken vagy Szabadkán lesz egyetemista, a kisebbik pedig naponta utazik majd Nagybecskerekre középiskolába.