2024. július 18., csütörtök

Négy új nemzeti tanács

A szlovén, a cseh, az albán és az askali közösség kérvényezte nemzeti tanácsának megalakítását

A nemzeti tanácsokról szóló törvény biztosítja, hogy a szerb állam minden kisebbségi nemzet számára megszervezi és levezeti nemzeti tanácsaik megválasztását. Országunkban eddig 15 nemzeti tanács, továbbá a zsidó közösség működött, számolt be lapunknak minderről Muškinja Heinrich Aniko, az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium államtitkára, majd hozzátette, a törvény 44. szakaszának értelmében bármelyik nemzeti kisebbségi közösség megalapíthatja nemzeti tanácsát, ezt azonban kérvényezni kell.

– A törvény életbe lépése után számított 30 napon belül kellett átadni a kérvényeket a kisebbségügyi minisztériumnál, továbbá az igénylés mellé a nemzeti kisebbségi közösségeknek meghatározott számú aláírást is mellékelniük kellett. A határidő hétfőn járt le, ezen a határidőn belül a szlovén, a cseh, az albán és az askali közösség kérvényezte nemzeti tanácsuk megalakítását. Az államnak az eddig meglévő 15, és a most kérvényező 4 kisebbségi közösség számára kell biztosítania a választói névjegyzék kialakítását, illetve nemzeti tanácsaik megválasztását – részletezte a Magyar Szónak Muškinja Heinrich Aniko.

Az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium államtitkárától azt is megtudtuk, hogy mostantól számítva az a nemzeti kisebbség, amely nem rendelkezik nemzeti tanáccsal, az elkövetkező négy évben nem is kérvényezheti annak megalapítását.

Svetozar Čiplić, emberi jogi és kisebbségügyi miniszter várhatóan vagy október végéig, vagy legkésőbb november elejéig hirdeti meg a választói névjegyzék kialakításának kezdetét, számolt be Muškinja Heinrich Aniko, valamint a továbbiakban elmondta, attól kezdve a nemzeti közösségek tagjainak 120 nap áll rendelkezésükre, hogy feliratkozzanak közösségük választói névjegyzékére.

– A névjegyzék azért fontos, mert ez alapján dől majd el, hogy a nemzeti tanácsok közvetlen, vagy elektori módon kerülnek megválasztásra. Egy bizonyos nemzeti kisebbségi közösség polgárainak több mint az 50 százalékának fel kell iratkozni a választói névjegyzékre, ekkor lesz lehetőségük nemzeti tanácsukat közvetlen módon megválasztani. Alapul a 2002-es népszámlálás adatait vesszük, vagyis az ebben szereplő népességszámot 20 százalékkal csökkentjük, és az így kapott szám képezi majd az alapot – közölte Muškinja Heinrich Aniko.