A kereskedelmi és szolgáltatási minisztérium szeptember elsején Belgrádban mutatta be a fogyasztóvédelmi törvénytervezetet. A minisztérium képviselői mellett az eseményen jelen volt Meglena Kuneva, az Európai Bizottság fogyasztóvédelemért felelős biztosa, aki elégedetten nyilatkozott a szóban forgó törvénytervezetről, és leszögezte, nemcsak a fogyasztók jogai fokozódhatnak az új jogszabályozás függvényében, hanem a gazdaság is megindulhat a fejlődés útján Szerbiában. A fogyasztóvédelmi törvénytervezet elfogadása esetén Szerbia még könnyebben haladhatna az Európai Unió felé, vélekedett Kuneva.
Az első bemutató után a minisztérium munkatársai szerbiai körútra indultak, kedden Szabadkán jártak, ahol a Regionális Gazdasági Kamara épületében szervezték meg a törvénytervezet közvitáját. Nebojša Lazarević, a kereskedelmi miniszter segédje elmondta, a társulási és stabilizációs egyezség 72. és 78. szakaszának értelmében a szerb kormánynak ez év elején kötelességévé vált kidolgozni a fogyasztóvédelmi törvénytervezetet, amelyben végül több mint húsz uniós szabványnak megfelelő rendelkezés is helyet kapott. Sok lesz az újdonság, főleg az alkalmazásra való kötelezés terén, mivel a jelenlegi fogyasztóvédelmi törvény legnagyobb hiányossága az, hogy egyes rendelkezéseit szinte lehetetlen alkalmazni a gyakorlatban, közölte Lazarević, majd hozzátette, a kormány valószínűleg még ez év végéig elfogadja a törvénytervezetet, ezután pedig parlamenti eljárásba is kerülhet.
– A legfontosabb az alkalmazás. Az Európai Unió képviselői érthetően tudtunkra adták, hogy már nem elégszenek meg azzal, ha a csatlakozni vágyó országok úgymond átírják az uniós szabályozásokat, most már arra is figyelnek, alkalmazzák-e ezeket a szabályozásokat, törvényeket. Ennek tudatában mindenki biztos lehet abban, hogy a fogyasztók védelme, jogai a most kidolgozott törvénytervezet elfogadása esetén magas szinten valósulnának meg – emelte ki a kereskedelmi miniszter segédje.
A részletekkel és a törvénytervezet számunkra legfontosabbnak tűnő újdonságaival kapcsolatban lapunknak Dušica Đorđević, a minisztérium fogyasztóvédelmi kérdésekkel megbízott tanácsosa nyilatkozott.
A jelenlegi fogyasztóvédelemről szóló törvénynek mik voltak a legnagyobb hiányosságai? Illetve miért volt szükség az új törvénytervezet kidolgozására?
– A rendelkezések legnagyobb része felületes volt, nem tapintott az érintett kérdések lényegére, továbbá alkalmazása nagyon bonyolult volt. A jelenlegi törvény négy éve lépett hatályba, azóta arról győződtünk meg, hogy számos kivetnivalót hagy maga után, a fogyasztók jogai csak akadozva, vagy egyáltalán nem valósultak meg. A fogyasztóvédelmet stratégiai szintre kell emelni, valójában most fogjuk megteremteni ennek a területnek a valós alapjait, hiszen ez eddig nem igazán valósult meg. Ez az európai integráció szempontjából is fontos. A szerbiai fogyasztóknak az Európai Unió polgárai számára már megszokott jogokat kell biztosítani.
Mely rendelkezéseket, módosításokat tartja legfontosabbnak?
– A szavatossági időt illetően történt az egyik legjelentősebb módosítás. Az eladók eddig javarészt csak a gyártó által biztosított 45 napos szavatossági időt biztosították. A törvénytervezet idevágó rendelkezése 2 éves garancia biztosítására kötelezi az eladót, ez a legtöbb közfogyasztási cikkre vonatkozna. Az elektronikus eszközök meghibásodása esetén a vásárlónak már nem a termék vásárlási helyén megjelölt felhatalmazott szerelőkhöz kell fordulnia, elég az eladónál leszállítania a meghibásodott eszközt, az eladó pedig köteles lesz gondoskodni az eszköz javításáról, vagy új terméket kell a vásárló rendelkezésére bocsátania. A másik fontos újdonság a fogyasztói perek lebonyolítására felhatalmazott központok. A részletekkel kapcsolatban nem tudok bővebbet mondani, de az országban több városban is megalakulnának ezek a központok, ahol a fogyasztó és a kereskedő kisebb értékű termékek miatt kialakult nézeteltéréseiket oldhatnák meg, bírósági per és költségek nélkül. A törvénytervezet továbbá előirányozza a vásárlás előtti felvilágosítás kötelességét. Egy vásárlás esetén a fogyasztó mindig hátrányosabb helyzetben van, már csak azért is, mivel fogalma sincs, hogy egy-egy termék honnan származik, nem ismeri a fontosabb részleteket. Ezek az ismeretek azonban fontosak a vásárlás szempontjából. Hogy ezen változtassunk, különleges szerződések aláírását írja elő a törvénytervezet, amelyekben a vásárlás körülményének és a termékkel kapcsolatos részletek kerülnek majd bejegyzésre.
A törvénytervezet bemutatásán számos kereskedő is megjelent. Ők szinte rémálomnak tűnő esetekről számoltak be, amikor a vásárlók, a fogyasztók éltek vissza helyzetükkel, jogaikkal. A hallottak alapján felmerült a kérdés, hogy vajon a kereskedő áldozatául eshet-e a fogyasztóvédelemnek, főleg ha szem előtt tartjuk, hogy az új törvénytervezet még nagyobb jogokat irányoz elő a vásárlónak?
– Visszaéléssel sajnos mindig találkozhatunk, az élet bármelyik területén. Ahogy a kereskedők visszaélnek helyzetükkel, ugyanúgy jellemző ez olykor a fogyasztókra is. Semmi sem fekete, vagy fehér, a színek, a helyzetek összemosódnak. Ennek ellenére mégis azt mondanám, hogy a vásárlók sokkal ritkábban élnek vissza jogaikkal. Sokan közülük nem is ismerik jogaikat, szinte semmit sem tudnak a fogyasztóvédelemről.