2024. július 16., kedd

Dr. Dejan Janča Vajdaság új jogvédője

A Tartományi Képviselőház kinevezte az új ombudsmant és elfogadta a költségvetés kiigazítását – Bojan Pajtić: Csak nyelvi és technikai kiigazítások lesz

Az új ombudsman eskütétel közben (Ótos András felvétele)

A statútum kérdése ugyan nem szerepelt a Tartományi Képviselőház csütörtöki ülésének napirendjén, mégis a költségvetés kiigazításának kérdése a háttérbe szorult és szinte mindenki a statútumról beszélt. Dr. Bojan Pajtić, a TVT elnöke jó félórás késéssel érkezett meg, de alighogy belépett a parlamentbe, az újságírók máris a statútumról faggatták.

– Sajnálom, hogy annyi időt elpazaroltunk a statútum elfogadása körüli folyamat során. De az elvesztegetett idő ellenére én most kimondottan optimista vagyok, mert látom az út végét. Meggyőződésem, hogy a végső folyamatába érkezett az eljárás, és az elkövetkező napok döntőek lesznek ebben. Azt hiszem, hogy a köztársasági kormány hamarosan el fogja fogadni a hatásköri törvényt – hangsúlyozta Bojan Pajtić.

Erre az újságírók nyomban felvetették, lehet, hogy ilyen gyorsasággal most már elfogadják, de kérdés az, hogy milyenek lesznek a változtatások. A TVT elnöke ebben a kérdésben is derűlátó.

– Csak nyelvi és technikai kiigazítások lesznek a statútum és a hatásköri törvény szövegében. Annak 90 százaléka sem igaz, amit az újságok, a sajtó terjeszt. Konkrétan: Újvidék igenis a tartomány fővárosa lesz, a fejlesztési bank is megmarad a változtatás után, ugyanez vonatkozik a Vajdasági Tudományos és Művészeti Akadémiára; igenis jogában áll majd a tartománynak nemzetköziszerződéseket kötni, és megadatik, hogy Brüsszelben képviseletet nyissunk. Mondhatom, hogy a köztársasági kormány szintjén végre tudatosodott, hogy a regionalizáció mennyire fontos, és hogy az európai csatlakozási folyamat a regionalizáció nélkül elképzelhetetlen.Sajnálom, hogy ezt az egy évet ennyire elfecséreltük, de még minden helyrehozható, ha az év végéig úgy mennek a dolgok, ahogy elképzeltük.

Az újságírók feltették Bojan Pajtićnak a kérdést, hogy megfordult-e a fejében, hogy lemondjon, amiért nem sikerült Vajdaság statútumát elfogadtatni.

– Az év végéig biztos, hogy el fogják fogadni a statútumot. Akik azt várják tőlem, hogy lemondjak, azok nem jól ismernek. Engem nem olyan fából faragtak, aki megtorpan és az első akadály után feladja – válaszolta a TVT elnöke, akinek egyébként meggyőződése, hogy a köztársasági parlamentben a statútum elfogadásához meglesz a többség, hiszen – az elnök szerint – minden koalíciós partnere a Demokrata Pártnak támogatni fogja Vajdaság statútumát.

Hasonlóképpen nyilatkozott dr. Živorad Smiljanić, a Szerbiai Szocialista Párt tartományi frakcióvezetője, aki szerint nincs már különösebb nézeteltérés a szocialisták körében sem a statútumra vonatkozólag, és legfeljebb egy hónapba telik, de el fogják fogadni. Egyedül a radikálisok és a haladók nem osztják ezt a véleményt. Ámbár Igor Mirović, a Szerb Haladó Párt képviselője szerint, szükség van a statútumra, csak arra kellene törekedni, hogy annak ne politikai és adminisztratív, hanem gazdasági hatóereje legyen.

ÚJ OMBUDSMAN

A Tartományi Képviselőház ülésén első pontként szerepelt a tartományi ombudsman kinevezése. Ötven képviselő javasolta dr. Dejan Jančát ombudsmannak és a 120 képviselő közül 104-en rászavaztak. Így Vajdaságnak új ombudsmanja lett, miután az előzőnek, dr. Petar Teofilovićnak szeptember 24-én lejárt a hatéves mandátuma. A közismert és nagy megbecsülésnek örvendő jogtudóst, dr. Dejan Jančát, amint letette a hivatali esküt, megkértük, nyilatkozzon lapunknak. A következőket mondta:

– Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a Tartományi Képviselőház ilyen túlnyomó többséggel megválasztott engem tartományi ombudsmannak. Egy olyan kollégát váltok fel ebben a tisztségben, aki szorgalmasan, jól dolgozott, és nagy tekintélynek örvendett Vajdaság-szerte. Hozzájárult ahhoz, hogy ennek az intézménynek, amely nem túlságosan ismert errefelé, hírnevét keltse, és tisztességgel látta el a teendőjét. Azt se felejtsük el, hogy az országban elsőként Vajdaságban jött létre az ombudsman intézménye. Mindazt a tapasztalatot, amelyet összegyűjtött, szeretném hasznosítani, és bízom benne, hogy ez egy alapot jelent a megkezdett munka folytatásához és elmélyítéséhez.

Dr. Korhecz Tamás, tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségügyi titkár az ombudsmancseréről a következőket nyilatkozta:

– Lejárt Petar Teofilović megbízatása. Ő volt az ombudsman intézményének úttörője a tartományban. Teofilović professzor eleget tett az elvárásoknak. Például az EBESZ részéről külön éves elismerésben szóltak a munkájáról, kimondottan sikeresen tevékenykedett. Amikor kezdte, ez volt az egyetlen ombudsman az egész akkori Jugoszlávia területein, engem személy szerint váratlanul ért a tény, hogy nem jelöltették újra a tisztségre. Ha nincs jogi akadálya, és ha megfelelt a munkája, akkor talán természetes lett volna az újrajelölése, s ha jól tudom, vállalta is volna. Viszont erre nem volt politikai szándék. Így most meg kell köszönnünk Teofilovićnak a munkáját, és mindazt, amit a kisebbségi jogok védelme tekintetében tett. Hangsúlyoznám, hogy érzékeny helyzetben állást foglalt a kisebbségek elleni atrocitások és támadások ügyében. Méltó volt ahhoz a tisztséghez, amit vállalt, és komoly felvilágosító munkát végzett. Hiszem azt, hogy a személyi váltás nem jelenti majd az intézmény halálát, és bízom benne, hogy a munka színvonala és mennyisége sem fog változni az elkövetkező években.

A KÖLTSÉGVETÉS KIIGAZÍTÁSA

A költségvetés kiigazítása kapcsán dr. Bojan Pajtić azt nyilatkozta, hogy talán ma olyan időket élünk, hogy szinte Európa minden országában minden szinten a költségvetés tekintetében egy dolog megegyezik: igyekeznek lefaragni, azaz csökkenteni a költségvetést.

– A mostani módosításra is azért került sor, mert a márciusban megszabott költségvetést 7,2 milliárd dinárral csökkenteni kellett, így alkalmazkodtunk a gazdasági válsághoz. Jelenleg 52,6 milliárd dinárt tesz ki az idei évre tervezett költségvetésünk, s igyekezni fogunk ebből a kitűzött célokat elérni – mondta Pajtić.

Dr. Korhecz Tamás reálisnak nevezte a pótköltségvetést. Véleménye szerint a módosítás után a megszabott keretszámok alapján a tartomány képes lesz finanszírozni a kitűzött célokat.

– Fontos, hogy a megkezdett beruházást és az elvégzett munkálatoknak az adósságát törleszteni tudja a tartomány, hogy a 10 ezer új munkahelynek megvan a pénzügyi alapja a költségvetésben. A kisebbségügyi titkárság esetében harcoltam a pénzekért, és az a meggyőződésem, hogy a kisebbségi rendezvényekre, szervezetekre fordítandó pénzösszegek kifizethetőek lesznek ezen reális költségvetés alapján. Annak a félmillió eurónak, amit mi évente a kisebbségi kultúrára és a szervezetekre költünk, megvan az anyagi fedezete most, a költségvetéspótlása után, s több mint 90 százalékban a pályázatokra beérkező kérelmeket is teljesíteni tudjuk az év végéig – nyilatkozta dr. Korhecz.

A képviselőházi ülésen a Szerb Nemzeti Színháznak az igazgatói bizottságába új tagot választottak Vesna Kesić Krsmanović személyében, és a képviselőházi bizottságok közül az egészségügyinek, a tájékoztatásinak, valamint az előírásügyinek változtattak az összetételén.