2024. december 23., hétfő

EU: kellünk vagy nem?

Az Európai Unió szeretné, ha számíthatna szövetségeseire, ezért arra kéri Szerbiát, hogy hangolja össze külpolitikáját az uniós külpolitikával – jelentette ki Emanuele Giaufret, az EU szerbiai nagykövete a Blicnek adott interjúban. Hozzátette: nem újkeletű elvárásról van szó, az összehangolás része Szerbia uniós csatlakozási tárgyalási keretének.

Az uniós nagykövet elmondta, hogy Szerbia ilyen téren jelentős erőfeszítéseket tett tavaly. „Azonban Oroszország Ukrajna elleni inváziója óta ennek a kérdésnek nagyobb a hordereje az egész Európa számára” – hangsúlyozta Giaufret. Hozzátette: az orosz agresszió következményeivel Európának közösségként kell foglalkoznia.

A nyilatkozatot követően Aleksandar Vulin belügyminiszter is felszólalt. Szerinte Szerbiának mielőbb el kell fogadnia, hogy az Európai Unió „nem akarja”, hogy a tagja legyen. Kiemelte, hogy az Unió és Szerbia viszonya nem érzelmeken alapul, hanem racionális döntések kérdése.

— Nem az a kérdés, hogy akarunk-e csatlakozni az EU-hoz, hanem az, hogy az EU akarja-e Szerbiát. Az őrült zsarolásból ítélve nem akarnak minket – mondta Vulin a Novostinak.

Úgy fogalmazott: az EU mint szövetség „a múlté”, mert a politikai függetlenség elvesztésével az uniós országok „területekké, nem pedig államokká váltak”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás