2024. július 18., csütörtök

Komótosan halad az aláírásgyűjtés

A VMSZ és valószínűleg a VMDP kivételével a vajdasági magyar pártok még nem gyűjtötték össze az újrajegyzésükhöz szükséges ezer támogatói aláírást

Vajon hány magyar pártra marad, hányra lehet majd szavazni? (Fotó: Beta archív)

Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt vezetője kedden bejelentette, hogy sikerült összegyűjteniük a párt újrajegyzéséhez szükséges ezer aláírást. Szerettük volna, ha a VMDP vezetője megerősíti az alábbi hírt, továbbá szerettük volna kideríteni, hogy a többi vajdasági magyar párt hol tart az újrajegyzést illetően. Végül csak négy párt nyilatkozott lapunknak.

A Szerbiai Képviselőház május 12-én fogadta el a politikai pártokról szóló törvényt. Az új jogszabályozás értelmében egy párt bejegyzéséhez, illetve újrajegyezéséhez 10 ezer polgár aláírására lesz szükség, a kisebbségi pártok esetében pedig ezer aláírás a követelmény. A már meglévő politikai pártok újra bejegyzésére a határidő jövő év január közepén jár le. Egyes pártok már júliusban átadták a szükséges dokumentációt, ennek kapcsán akkor felkerestük az öt vajdasági magyar politikai párt vezetőjét, hogy vajon ők mikor, és hogyan tervezik megkezdeni az aláírások összegyűjtését. Akkor szinte mindegyik pártvezető bizakodva nézett a feladat elé, vagyis nem tartották nehéznek az ezer aláírás begyűjtését. Most, majdnem 3 hónap elteltével arra szerettünk volna választ kapni, hogy pillanatnyilag hol tartanak a vajdasági magyar pártok az újrajegyzést illetően.

A Vajdasági Magyar Szövetség már augusztus 20-áig összegyűjtötte a párt újrajegyzéséhez szükséges aláírásokat, pontosabban a politikai pártokról szóló törvényben előírt ezer aláírás több mint a dupláját, szám szerint 2380-at. Erről Pál Károly, a VMSZ ügyvezető alelnöke számolt be lapunknak. A párt november 14-én Adán tart közgyűlést, itt a VMSZ alapszabályát összehangolják majd a politikai pártokról szóló törvénnyel, közölte a folytatásban az ügyvezető alelnök.

– Ezután már minden feltétel adott lesz a párt újrajegyzéséhez, tehát a novemberi közgyűlés után átadhatjuk a szükséges dokumentációt – nyilatkozta Pál Károly.

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége megkezdte az aláírásgyűjtést, még folyamatban van a dolog, de nem tartják gondnak teljesíteni a feladatot, tudta meg a Magyar Szó dr. Páll Sándortól, a párt elnökétől. A VMDK vezetője most is megerősítette korábbi kijelentését, miszerint alkotmányellenesnek tartja a politikai pártokról szóló törvényt.

A Magyar Remény Mozgalom a közelmúltban szintén megkezdte az aláírásgyűjtést, közölte László Bálint, a párt vezetője.

– Pénteken Péterrévén adhatták aláírásukat pártunk támogatói, szombaton pedig Szabadkán tehetik meg ugyanezt, majd jövő héten Magyarkanizsán gyűjtjük az aláírásokat – hallhattuk az MRM elnökétől. Új, fiatal pártként természetesen nem megy a dolog olyan gördülékenyen, mint a több mint egy évtizede működő pártok esetében, emelte ki László Bálint. Ugyanakkor az ezer aláírás összegyűjtését nem tartják gondnak.

– Nem sietünk, nem rohanunk. Ismerjük a törvényben megadott határidőt, addig biztosan átadjuk a párt újrajegyzéséhez szükséges dokumentációt – fejezte a beszélgetést László Bálint.

A Magyar Polgári Szövetség a párt újrajegyzésének hasonló fázisában van, vagyis megkezdte a párt tagjainak aláírását gyűjteni, mondta el Rácz Szabó László elnök, majd hozzátette, pillanatnyilag szinte csak ezzel foglalkozik a párt, továbbá a helyi szervezetek megalakításával.

– Mi folytatjuk a tagosítást. Nem titok, hogy pártunknak eddig nem volt ezer tagja, de ezt nem is akartuk. A politikai pártokról szóló törvény azonban rákényszerített bennünket az új tagok toborzására. Kezdetben más volt az elgondolásunk, nem akartunk kampányolással embereket csalni a pártba, mivel úgy gondoljuk, hogy az emberek maguktól csatlakoznak, ha látják, hogy egy párt jól működik. Most rákényszerülünk a polgárok megszólítására, de szerencsére e téren minden jól alakul, nem panaszkodhatom a párt támogatottságára – ismertette az MPSZ elnöke. Bár Rácz Szabó László nem kételkedik az ezer aláírás összeszedésében, annyit azért leszögezett, a demokrácia az egyenlőségről szól, ez a törvény azonban pont az ellenkezőjéről, vagyis az egyenlőtlenségről.

– Akinek pénze és hatalma van, az ezt a feladatot is könnyen és gyorsan teljesítheti – közölte az MPSZ vezetője.

Ahogy azt már írásunk elején is jeleztük, helyzetjelentésünk apropója Ágoston Andrásnak, a VMDP elnökének néhány nappal ezelőtti bejelentése volt, a pártvezető pénteken azonban nem erősítette meg lapunknak keddi kijelentését az ezer aláírás meglétéről, pontosabban nem kívánt a témával kapcsolatban nyilatkozni lapunknak. E döntését azzal indokolta, hogy a Magyar Szó nem közölte a néhány nappal ezelőtt kiadott terjedelmes pártközleményét.