2024. július 16., kedd

Még nincs járvány

Hová forduljunk, ha új típusú influenza megbetegedésre gyanakszunk? -- Felkészült-e a tartomány a járványra?
Az új oltóanyag Szerbiában még nincs (Fotó: Ótos András)

Vajon a tartományban milyen az influenza-helyzetkép jelenleg, és mi mindent kell tennünk annak érdekében, hogy megelőzzük a H1N1 elterjedését? Mennyire felkészülten várják az egészségügyi dolgozók az esetleges járványt? Ezekre a kérdésekre kértünk választ dr. Csengeri Attilától, a tartományi egészségügyi titkártól.

– Úgy foglalhatnám röviden össze, hogy a Tartományi Egészségügyi Titkárság három szinten fejt ki aktivitást, először is alapos felvilágosító munka folyik. Ez megkezdődött már az Exit és az Univerziádé idején, amikor számítottunk arra, hogy az első influenzahullám elér hozzánk. Másodsorban igyekszünk felmérni azt, hogy mennyire aktív a járványügyi helyzet a Vajdaságban.

Erre a célra létezik járványügyi felügyelet, ahol bejelentik az összes olyan betegséget, amelyek hasonló tünetet okoznak, mint a H1N1 influenza. Itt feljegyeznek minden olyan betegséget, amely bármiféle torokfájással, náthával, fejfájással, enyhébb és erősebb hőemelkedéssel jár, tehát a tünetegyüttes arra utal, hogy akár H1N1 is lehet belőle. Mi hetenként kapunk a Vajdaság területéről egy átfogó képet, ennek köszönhetően azt mondhatom, hogy jelenleg nem észleljük a járványveszély fokozódását.

Mi a harmadik dolog, amit tesznek?

– A köztársasági program részeként az általános influenza elleni védőoltás elkezdődött, az összes egészségházban biztosították ezt, már a korábbi évek során is az volt a jellemző, hogy mindenkinek fel kell vennie a védőoltást, akik veszélyeztetett csoportba tartoznak.

A H1N1 ellen lehet-e védőoltást kapni a Vajdaságban?

– Nem lehet sem a Vajdaságban, sem Szerbiában, mert egy központi beszerzésről van szó, a Köztársasági Egészségügyi Minisztérium hárommillió vakcinát rendelt, és ez a mennyiség még nem érkezett meg hozzánk.

Ha valaki gyanús jelet észlel magán, akkor mit csináljon, hova forduljon?

A körzeti orvoshoz kell elmenni ugyanúgy, mint korábban is. A tünetek fellépésekor nyomban keressük fel az orvosunkat, s majd ő eldönti, hogy miről van szó.

Ilyenkor általában törletet vesznek a betegtől. Ezt hol és milyen gyorsan vizsgálják meg?

A törletvétel a Közegészségügyi Intézetben történik. Ez váladékminta, de az Egészségügyi Világszervezet még a nyáron, amikor a százat meghaladta az országonkénti betegszám, azzal az ajánlással állt elő, hogy nem kell mindenkitől mintát venni. Ezek után csak azoktól a betegektől veszünk mintát, akiknél valamilyen komplikáció lép fel. Persze a döntés joga az orvoson áll.

Onnan tudjuk, mennyire aktív a vírus, hogy a járványügyi felügyelet a Vajdaságban ezt ellenőrzi.

Hány helyen van nálunk járványügyi felügyelet?

– Gyakorlatilag minden községből érkezik hozzájuk jelentés, megvannak azok a kollégák, akik ezzel foglalkoznak. A munkacsoportnak a vezetője Petrović doktor, és a Tartományi Közegészségügyi Intézetben intézik ezt a kérdést. Előre kidolgozott terv alapján dolgoznak. Minden héten összefoglaló jelentést készítenek a járványügyi helyzetről, amit én is megkapok.

Milyen volt az utolsó jelentés?

– Átlagos. Aggasztó számok nem merültek fel. Tulajdonképpen a tavalyival és a tavalyelőttivel megegyező a felső légúti megbetegedések száma.

Milyen gyorsan érkezik meg a törletvizsgálat eredménye?

– Belgrádban általában összevárnak egy bizonyos számú mintát, és akkor készítik el az eredményt, de ez is attól függ, hogy mennyire komoly és komplikált ügyről van szó. Ha nagyon gyorsan szükség van az eredményre, akkor természetesen nyomban reagálnak. Ezt elasztikus módon kell elképzelni, nem beskatulyázva. Ha a komplikáció gyanúja felmerül, akkor a kezelőorvos azonnal elkezdi a vírus elleni gyógyszer adagolását, történik ez mind még a törletminta megérkezése előtt.

Egy napnál több időt vesz igénybe az elemzés?

– Elvben egy nap alatt is elvégezhető, de gyakorlatilag ritkán történik ez meg. Ha felmerül az új típusú influenzával való fertőzés, akkor elkezdjük rögtön a vírusellenes Tamifluval történő kezelést. Még a gyerekek is megkapták ezt a gyógyszert, amikor megbetegedtek.

Van elég gyógyszer a Vajdaságban?

– Igen, van, de a gyógyszert nem kell mindenkinek megkapnia, hiszen ez az influenza ugyanolyan, mint a többi, egyelőre nem változott a vírusnak az összetétele, és arról sincs adatunk, hogy esetleg mutáció lépett volna fel.

Ha felüti fejét, mondjuk, egy általános iskola negyedik osztályában három megbetegedés, akkor hazaküldik a gyerekeket abból az osztályból?

– Igen, akkor haza fogjuk küldeni az egész osztályt. Erre Magyarországon már volt példa, amikor megjelent a diákok körében a megbetegedés, hazaküldték a gyerekeket.

Elég, ha egy eset megjelenik, vagy több kell?

Ha csak egy eset jelenik meg, akkor még nem fogjuk hazaküldeni az egész osztályt. De ha, mondjuk, az adott osztályból hárman-négyen vagy öten megbetegednek, akkor reagálnunk kell.

Milyen gyorsan tudnak reagálni, milyen az eljárás, és kinek a feladata ez?

– Azt beszéltük meg, hogy én jelzem az Oktatásügyi Titkárságnak, ha ilyen eset áll elő, és ők intézkednek tovább. Tehát mi javasolni fogjuk, hogy ebben és ebben az iskolában ennyi és ennyi beteg van, és azt a bizonyos osztályt engedjék haza.

Csak az osztályt?

– Igen. De továbbra is figyelemmel kísérjük az esetet, s ha a másik osztályban is felüti fejét a betegség, azokat is hazaküldjük, és előfordulhat majd, hogy egy egész iskolát is be kell zárni.

nHa bárki bárhol gyanús dolgot észlel, hol jelentheti?

– A telefonszám megtalálható a titkárság honlapján (http://www.zdravstvo.vojvodina.gov.rs), amelynek telefonszáma 021/487-43-85, egyébként Újvidéken a következő telefonszámon lehet jelenteni az előforduló esetet: 064/226-29-38, vagy pedig 063/8225-776 és 065/866-33-12. De hangsúlyozom, a körzeti orvosnak a feladata eldönteni, milyen megbetegedésről van szó. .

Az első halálos áldozat után nálunk várható-e, hogy esetleg pánikhangulat alakul ki?

– Nem hinném. Olyan betegről volt szó, akinek krónikus megbetegedése volt, tehát fokozott kockázatú beteg volt.