2024. július 16., kedd

A közös gazdasági érdek

Boris Tadić szerb és Abdullah Gül török államfő karlócai és péterváradi találkozója
A török és a szerb államfő a péterváradi óra előtt (Fotó: Ótos András)

A 300 évvel ezelőtt, 1699. október 29-én megkötött karlócai béke helyszínére, a Béke kápolnába, amelyet 1817-ben emeltek a karlócai katolikusok, hívta meg találkozóra tegnap 11 órára Boris Tadić köztársasági elnök a kétnapos itt-tartózkodáson lévő Abdullah Gül török elnököt. A jeles történelmi eseményre emlékezve mindkét államfő bejegyzett a kápolna nagykönyvébe, majd a török–szerb kapcsolatok szempontjából másik jeles helyszínre, a Péterváradi várhoz látogatott el népes protokollban dolgozók, biztonsági emberek, újságírók és fotóriporterek táborának kíséretében.

– A baráti kapcsolatok minden szintű ápolására törekszünk, függetlenül attól, hogy nézeteink nem mindenben egyeznek, de meggyőződésünk, hogy a történelmünk összefűződése kötelez bennünket és népeinket arra, hogy együttes erővel küzdjünk azért, hogy Szerbia is és Törökország is mielőbb az európai uniós csatlakozás útjára lépjen. Ebben kölcsönösen támogatjuk bárhol és bármikor egymást. Mindkét fél megkerülhetetlen tényezőt jelent a Balkán és a Délkelet-Európa stabilitása szempontjából, s ebben a kérdésben is teljesen egyetértünk, hiszen a béke hívei vagyunk – hallhattuk Boris Tadić köztársasági elnöktől a péterváradi óra előtt megtartott sajtótájékoztatón, ahol még a következőket mondta: – A gazdasági kapcsolatok fellendítésére helyeztük a hangsúlyt, igyekeztünk felkelteni a török beruházók érdeklődését Szerbia iránt, erről tanúskodik, hogy legalább 40 üzletember érkezett hozzánk. Ezenfelül azon voltunk, hogy bátorítsuk a szerbiai üzletembereket, hogy Törökországba ruházzanak be. Szándékosan választottuk találkozónk egyik helyszínéül a Dunát itt, a Péterváradi Vár mellett, hiszen itt találkozik a 7-es és a 10-es közúti folyosó, amelynek kiépítésébe Törökország is befektet.

Abdullah Gül arról biztosította Szerb kollégáját, hogy nemcsak egykor fűződtek össze Szerbia és Törökország között a történelmi szálak, hanem ma is egymásra utalt két ország, hiszen közös a cél: az Európai Unióhoz való csatlakozás és a hosszú távú gazdasági és kereskedelmi együttműködés megteremtése.