A tegnapi sajtóhírek szerint a szerbiai kábeltelevízió-előfizetők hamarosan nem nézhetik a horvát HRT1, HRT2, TV Nova és RTL, a bosznia-hercegovinai BN és OBN, valamint a montenegrói TV Atlas adásait, mivel ezek az adók nem fizettek Szerbiának szerzői jogdíjat. A Szerbiai Független Újságírók Egyesülete (NUNS) felháborodását fejezte ki a hír kapcsán. Lapunknak a szerzői jogok kérdésében jártas személy nyilatkozott a jogi háttérről.
A Danas szerb nyelvű napilap tegnapi számából derült ki, hogy a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség (RRA) Tanácsa a rendezetlen szerzői jogok miatt hamarosan kizárhatja a fenn felsorolt adókat a szerbiai kábeltelevíziós hálózatból. Goran Karadžić, az RRA tanácsának alelnöke elmondta, a kábeltelevízió rendszerben olyan adók is sugároznak, amelyek nem vásárolták meg a szerzői jogokat Szerbiában. Éppen ezért ennek a területnek a szabályozására minél előbb szerkeszteni kell egy szabályzatot – olvasható Karadžić nyilatkozata a Danas napilapban.
– Rövidesen megtesszük a kellő lépéseket. A kábeltelevízió-szolgáltatókkal közreműködve igyekszünk megoldást találni a fennálló helyzetre. Ezeket az adókat ki kell zárni a szerbiai rendszerből, átmeneti megoldás nem létezik – mondta Karadžić, majd hozzátette, hogy a részletezett problémák csak azokhoz az adókhoz fűződnek, amelyek nem saját készítésű adásokat sugároznak.
Lapunknak tegnap nem sikerült elérnie az RRA tanácsának alelnökét. A Sat Trakt kábeltelevízió-szolgáltató vezérigazgatója, Ilija Stjepanović viszont elmondta, a fenti híreket megerősítő utasítás vagy értesítés még nem érkezett az RRA-tól, ez azonban nem jelenti azt, hogy egy későbbi időpontban sem fog.
JOGI HÁTTÉR
A műsorszórási adók szerzői jogairól szóló törvény alapján az RRA valóban betilthatja azokat az adókat, amelyek nem fizették ki a szerzői jogdíjat, ismertette lapunkkal Jovan Milenković, a Prava i prevodi Ügynökség igazgatója. A folytatásban kiemelte, hogy a kábeltelevízió-szolgáltatók semmiféle illetéket nem fizetnek az RRA-nak, de kötelesek lennének bejelenteni az általuk sugárzott programokat, illetve azok jellegét. Az RRA ennek függvényében készít egy formális engedélyt – tudtuk meg a szakértőtől, aki ezenkívül elmondta azt is, hogy a szerbiai kábeltelevízió-szolgáltatók szinte egyike sem jár az előírt úton.
– Amikor feltettük a kérdést a horvát adóknak, hogy miért sugározzák műsoraikat Szerbiában, azt a választ kaptuk, hogy fogalmuk sincs, ők senkinek sem adtak erre engedélyt. Pontosabban csakis saját készítésű programjaik vetítését engedélyezték a szerbiai kábeltelevízió-szolgáltatóknak. Ezért ha a horvát adók minden műsoruk sugárzását lehetővé szeretnék tenni Szerbiában, akkor erre meg kell vásárolniuk a jogokat. Tehát van még megoldás, nem kell azonnal betiltani ezeket az adókat – vélekedett Milenković, akitől azt is megtudtuk, hogy a montenegrói TV Atlas ezt már meg is tette, tehát a kábeltelevízión továbbra is nézhetik a polgárok műsorait.
MEGDÖBBENT ÚJSÁGÍRÓK
A Szerbiai Független Újságírók Egyesülete (NUNS) és a Vajdasági Független Újságírók Egyesülete (NDNV) tegnapi közös közleményéből kiderül, hogy megdöbbenéssel fogadták az RRA bejelentéséről szóló értesülést.
– Emlékeztetünk mindenkit a határon túli televíziózásról szóló európai egyezményre és a határon túli televíziózásról szóló rendeletre, amelyek értelmében az Európa Tanács tagállamainak nem lenne szabad megakadályozniuk, hogy egy szomszédos országban legálisan működő adó műsorait saját polgárai ne nézhessék. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy a műsorszórási törvény értelmében az RRA tanácsának kötelessége lenne engedélyt kiállítani azoknak az adóknak is, amelyeket a kábeltelevízió-hálózaton keresztül sugároznak. A tanács ezt eddig nem tartotta kötelességnek. Érdekes, hogy a pillanatnyi információk szerint a rendezetlen szerzői jogdíjak miatt csak a szomszédos országok adóit zárják ki a szerbiai rendszerből. Vajon a többi külföldi és a szerbhez hasonló nyelven sugárzó adók mind kifizették a szerzői jogdíjat? – tették fel a kérdést a közleményben. A NUNS és az NDNV követeli az RRA tanácsától, hogy hagyjanak fel az önkényeskedéssel, amelynek egyértelműem politikai háttere van. Vagyis jól látható, hogy Szerbiát önmagába akarják zárni.
Branko Horvat, a Horvát Nemzeti Tanács elnöke tegnap még nem nyilatkozott lapunknak, mivel ő is a sajtóból értesült a hírről és a hivatalos állásfoglalás meghozatala előtt szeretne alaposan utánajárni a részleteknek.
– Egy azonban már most biztos: egy ilyen lépés káros lenne a horvát közösség számára, ezért mindenféleképpen megoldást kell találni rá – nyilatkozta lapunknak Branko Horvat.