A Fidesz-KDNP frakció visszavonta a magyar állampolgárság könnyített megadására vonatkozó törvényjavaslatát. Az ellenzékiek ezt az MSZP időhúzásával indokolták. Egy erdélyi napilap a történtek előtt még arról írt, hogy a magyar állampolgárság sokat vesztett vonzerejéből. Lapunk szerette volna megtudni, hogy a vajdasági magyarok számára fontos-e még a magyar állampolgárság. A válaszadók a vajdasági civil szféra és a politikai pártok képviselői voltak.
Október közepén a Fidesz és a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési frakciója törvénymódosítási javaslatot nyújtott be azért, hogy a határon túli magyarok könnyebben szerezhessenek magyar állampolgárságot. A Semjén Zsolt (KDNP), Simicskó István (KDNP) és Németh Zsolt (Fidesz) által beterjesztett indítvány eltörölte volna a magyar állampolgárságról szóló jogszabályból azt a feltételt, mely szerint az igénylőnek Magyarországon kell élnie. Ebben a pillanatban úgy tűnik, hogy a határon túli magyarok a közeljövőben mégsem folyamodhatnak könnyített eljárásban magyar állampolgárságért, mivel a Fidesz-KDNP szerdán visszavonta korábbi törvényjavaslatát. Az előterjesztést állítólag azért vonták vissza, mert az MSZP húzta az időt.
A Krónika című erdélyi napilap már szerdai számában a határon túli magyarok kettős állampolgárságának kérdésével foglalkozott egyik írásában. A cikkben a következő megállapítás olvasható: „A magyar állampolgárság sokat vesztett vonzerejéből, mert már csak a Vajdaságban, esetleg Kárpátalján köthet érdekeket a magyar érzelmekhez. A 2004. december 5-én megtartott népszavazásig még valamennyi erdélyi magyar úgy érezte, hogy érdeke fűződik a magyar állampolgárság megszerzéséhez.” A cikk folytatásából kiderül, hogy Erdélyben ma már nem ez a helyzet.
Lapunk arra szeretett volna választ kapni, hogy miként vélekednek a témáról Vajdaságban? Vajon a délvidéki magyarságnak érdeke-e még a magyar állampolgárság.
Zsoldos Ferenc, a Ci-Fi Civil Központ vezetője szerint a magyar állampolgárság továbbra is fontos. Fontos, mivel ha valóban újra integrálni akarjuk a Kárpát-medencében élő magyarságot, akkor minden lehetséges eszközt fel kell használni, vélekedett Zsoldos Ferenc.
– Már a magyar igazolványt illetően is az érzelmi hatás volt a legjelentősebb, és nem a különböző kedvezmények elnyerése. Az emberek örültek annak, hogy a magyar nemzethez tartozhatnak és felvállalhatják magyarságukat. A lakosság számára az állampolgárság igénylésének megkönnyítése egy szép gesztust jelentene Magyarország részéről. A határon túli magyarok azt érezhetnék, hogy az anyaország ugyanúgy tekint rájuk, mint a határain belül élő magyarokra – nyilatkozta lapunknak a Ci-fi Civil Központ vezetője.
Gubás Ágota, az Aracs Társadalmi Szervezet alelnöke is változatlanul fontosnak tartja a magyar állampolgárságot. Az alelnök szerint a Fidesz-KDNP politikai-taktikai érdekektől vezérelve döntött a szóban forgó törvényjavaslat visszavonása mellett. Ha a Fidesz hatalomra jut, akkor újra kezdeményezni fogja a kettős állampolgárság kérdésének megoldását, ez egészen biztos, véli Gubás Ágota.
– A Fidesz megelégelte az időhúzást, és ez teljesen érthető, ezért nem szabad szidalmazni sem a Fideszt, sem a KDNP-t – tudtuk meg az Aracs alelnökétől, aki azért tartja fontosnak a kettős állampolgárságot, mert a anyaországtól elszakított területeken élő magyarságot is a nemzet részének kell tekinteni.
– A határon túli magyarság szerves része a magyar nemzetnek és végső ideje egy nemzetnek tekinteni minden magyart. Ehhez elengedhetetlen a magyar állampolgárság és az azzal járó jogok elismerése – mondta Gubás Ágota.
A kettős állampolgárság alapkérdés, fontos, mert nem mi délvidékiek hagytuk el hazánkat, hanem hazánk hagyott el bennünket, nyilatkozta Bogner István, a vajdasági Pax Romana elnöke.
– Őseink erre a földre születtek, magyarnak születtünk és magyarnak is tartjuk magunkat – szögezte le Bogner István, aki szerint a kettős állampolgárságra nem azért van szükség, hogy Vajdaság polgárai vízum nélkül utazhassanak Magyarországra. A vajdasági Pax Romana elnöke szerint Magyarországnak kötelessége elismerni a határon túliak magyarságát, és megadni nekik az állampolgárságot.
A POLITIKUMNAK IS FONTOS
A szóban forgó törvényjavaslat visszavonása a magyarországi belpolitikai csatározás egy újabb fejezete, közölte Pál Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) ügyvezető alelnöke, aki szerint továbbra is fontos a kettős állampolgárság kérdésének megoldása. – A vajdasági magyarságnak elsősorban önmagára kell számítania bármilyen jogát illetően, és csak utána követelhet bármit Belgrádtól, Újvidéktől, vagy Budapesttől – nyilatkozta Pál Károly.
A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) szerint a nemzeti egység egyik legfontosabb feltétele a kettős állampolgárság, nyilatkozta lapunknak ÁgostonAndrás, a párt elnöke, ugyanakkor hozzátette, az események ilyen irányú alakulása egyáltalán nem lepte meg.
– Az MSZP alapjában véve soha sem támogatta a kettős állampolgárságot, mivel attól féltek, hogy az ország új polgárai nem szavaznának rájuk. Az elmúlt 20 évben elég sok pofont kaptunk már, ezért a mostani eseményeket már nem tekintem annak. Ez a nemzeti és a nem nemzeti erők kemény küzdelme Magyarországon. De a küzdelem utolsó fejezete a kettős állampolgárság lesz – nyilatkozta Ágoston András.
Dr. Páll Sándor, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének (VMDK) elnöke szerint a kettős állampolgárság annak ellenére sem vesztett semmit jelentőségéből, hogy Szerbia állampolgárai valószínűleg hamarosan vízummentesen utazhatnak az Európai Unió országaiba. A magyar állampolgárság az egy nemzethez való tartozást jelentené, mondta a VMDK elnöke.
– Az lesz a rossz, ha a szerbiai magyarság a magyar állam közbenjárása nélkül nyeri el a szabad utazás lehetőségét. Akkor minek van az anyaország? Azt sem szabad elfelejteni, hogy a vajdasági magyarság soha nem is veszítette el állampolgárságát. A jugoszláv állam a II. Világháború után nem kötött állampolgárságról szóló megegyezést Magyarországgal. Tehát nekünk érvényes, de szunnyadó magyar állampolgárságunk van, amit Magyarország nem hajlandó elismerni – hangsúlyozta dr. Páll Sándor.
– Ez egy rendkívül rossz üzenet a határon túli magyarság, főleg a vajdaságiak számára – véleményezte Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnöke a törvényjavaslat visszavonását, majd hozzátette: a magyar állampolgárság a vajdasági magyarok részéről hovatartozás, Magyarország részéről pedig elfogadás kérdése. A magyar állampolgárság arról szól, hogy a vajdasági magyarok minek tartják magukat, Magyarország pedig minek tartja a vajdasági magyarokat – hangsúlyozta az MPSZ elnöke.
A Magyar Remény Mozgalom képviselőit nem sikerült elérnünk.