2024. július 16., kedd

„Reméljük, nem lesz több bizánci cselszövés”

A Tartományi Képviselőház eleget tett a szerb kormány elvárásának, módosította a statútumot

Szombaton este 10 óra után, több mint 10 órás vitát követően a Tartományi Képviselőházban megszületett a jogi-technikai korrekciót tartalmazó záróhatározat a statútumért. A Tartományi Képviselőház kétharmados többséggel fogadta el a TVT által beterjesztett, a statútum módosítására vonatkozó végzést, amely a 13 hónappal ezelőtt elfogadott szöveg 11 szakaszát érintette. A szavazáskor a képviselőházban jelen levő 105 (Demokrata Párt, G17 Plusz, VMSZ, Szerbiai Szocialista Párt és a Szerbiai Demokrata Párt) képviselő közül 84 igennel, 20 nemmel voksolt, egy pedig tartózkodott.

Ezzel a vajdasági parlament eleget tett a köztársasági kormány támasztotta elvárásnak, amit a TVT terjesztett be záradék formájában a Tartományi Képviselőház elé elfogadásra. Nem ment minden simán. Sok vita, civakodás, szitkozódás, sőt még káromkodás is elhangzott. A munka menetét ez nagyban megzavarta. Volt teátrális kivonulás, tiltakozó teremelhagyás és 15 perces figyelmeztető ülésmegszakítás.

A sürgősségi eljárással összehívott ülést eredetileg a tartományi költségvetés első kilenc havi megvalósulásának a megvitatása céljából hívták össze – amelyet elfogadtak –, s Egeresi Sándor, a házelnök a már két héttel ezelőtt meghirdetett napirendi pontot bővítette a statútumhoz fűződő hatásköri törvény módosítására vonatkozó záradék megvitatásával. Majdnem egy órán át tartott ez is, amikor lezajlott, a VSZL képviselői nyomban távoztak a teremből. Branislav Bogaroški frakcióvezető elvi okokra hivatkozott, mondván, ők erről egyszer már szavaztak, pótvizsgázni nem kívánnak. A Szerb Haladó Párt képviselői is hasonlóan tettek egy idő után, ők azzal a kifogással éltek, hogy a Tartományi Képviselőház kétszer ugyanazt a kérdést nem tűzheti napirendre, mert ezzel megszegik a házszabályt. A radikálisok voltak talán a legkitartóbbak, ők egészen a helyszíni közvetítés végéig, 18 óráig az ülésteremben maradtak, utána nem látták értelmét a további szereplésnek. Pedig addig csak a költségvetés volt terítéken, a statútum csak ezután következett.

Dr. Korhecz Tamás tartományi jogalkotási, közigazgatási és nemzeti kisebbségi titkár a következőket mondta e jogi-technikai kiegészítéssel kapcsolatban:

– Többségében olyan terminológiai változásokról van szó, amelyek tényleg nem érintik a statútumban foglalt jogi megoldásokat és leszögezett alapelveket. Kevés dolog változott. Ám ha ez tényleg oda vezet, hogy novemberben a Szerbiai Képviselőház a számunkra két fontos aktust elfogadja, akkor úgy döntöttünk, hogy ez felvállalható. Most minden jel arra mutat, hogy a Szerbiai Képviselőház konszenzussal fogadja majd el a törvényjavaslatot, amivel mi bizonyos módon összeegyeztettük a statútum szövegét, ez arra utal, hogy ehhez megvan a szerbiai parlamentben a többség, s bízom benne, hogy ez így is lesz. Talán nem egy újabb bizánci cselszövésnek leszünk az áldozatai, olyannak, amelynek során valamit megígért a kormány, azt el is fogadta, s utána pedig valamilyen módosításokkal a parlamentben kikezdik azt vagy módosítják ezt a törvényt. Jogilag, elméletileg sajnos ez lehetséges, de nem akarok előre ördögöt festeni a falra, bízzunk abban, hogy most minden úgy történik, ahogy megígérték, a kormánynak mindenesetre szándéka van arra, hogy ezt a kérdést levegye a szerbiai politikai színtér napirendjéről – nyilatkozta Korhecz.

A módosítás elfogadása után dr. Bojan Pajtić, a TVT elnöke az újságíróknak azt nyilatkozta, hogy ő biztos benne, hogy a szerb parlamentben nagy többséggel el fogják fogadni a statútumot, és ezzel Vajdaság hozzájárul a regionalizáció, a decentralizáció és a gazdaság fejlődéséhez, a közigazgatás fejlesztéséhez és a modern európai út kiépítéséhez.

Még tartott az ülés a parlamentben, Egeresi Sándor és díszvendége, Slavica Đukić Dejanović, a szerb parlament elnök asszonya sajtótájékoztatót tartottak, ahol a Szerbiai Képviselőház elnöke elmondta, hogy hétfőn a mostani ülést leállítja, beterjeszti a statútum kérdését a köztársasági parlament elé, ezzel elindítja, hogy egy új ülésszak kezdődik, becslése szerint az anyaggal egy hétig ismerkednek a képviselők, s úgy gondolja, hogy november végéig elfogadják a hatásköri törvényt és a statútumot is.

Dr. Korhecz Tamás példákat említett lapunknak, hogy mik is azok a módosítások, amelyeket elfogadtak a képviselők:

Alapvetően csak néhány dologról van szó, a nemzetközi szerződések, régiók közötti szerződések formájában kerülnek majd be a statútumba. Igazából semmilyen államközi-nemzetközi szerződés meghozatalát nem irányoztuk mi elő az eredeti statútumtervezetben, így könnyűszerrel rábólintottunk erre a módosításra. Ugyanígy jártunk el a brüsszeli és más tartományokban létrehozható kirendeltségek esetével is, legyen úgy, hogy a szerb kormány jóváhagyásával nyithatjuk majd meg ezeket. Ebben sem látok semmilyen gondot, hiszen ha ez a szerbiai külpolitika keretein belül működik, a kormány meg fogja adni az ehhez szükséges jóváhagyást. Módosulás az is, hogy Vajdaság nem úgy szerepel a szövegben, mint közép-európai régió, hanem az európai értékeket ápoló régióként fogalmazódott meg. Ha ez kell a sikerhez, akkor hozzájárultunk ehhez is. A törvényerejű tartományi képviselőházi rendeletekből kimaradt ugyan a törvényi jelentőség, amitől még ugyanolyan törvényi jelentőségűek lesznek ezek a dokumentumok akkor is, ha ezt a statútum nem írja elő. Ugyanazokat a dolgokat fogják szabályozni, mint az eddigi norma szövegében. A pontosítások között ott szerepel az is, hogy Újvidék Vajdaság Autonóm Tartomány fő adminisztratív központja lesz.