2024. július 18., csütörtök

Szerbia egyelőre nem járvány sújtotta terület

Vajdaságban 24 új H1N1 vírussal fertőzött személy került kórházba
Mindenkinek oda kell figyelnie a higiéniára

A szerb kormánynak az új vírus terjedésének figyelemmel kísérésével megbízott munkacsoportja tegnapi ülésén úgy döntött, hogy egyelőre nem nyilvánítja járvány sújtotta területté Szerbiát, ugyanakkor erre vonatkozó intézkedés-javaslatokat foglal össze. Branislav Tiodorović járványszakértő szerint a H1N1 terjedése 7–10 napon belül stagnálni kezd majd, a következő megbetegedési hullámra pedig az újévi ünnepek idején kell számítani. Vajdaságban 24 óra leforgása alatt 63-ra növekedett a kórházban kezelt fertőzött személyek száma.

Branislav Tiodorović a kormány munkacsoportjának tagja tegnap elmondta, hogy a kedvezőtlen járványügyi helyzet miatt a munkacsoport valószínűleg egy későbbi időpontban fogja javasolni, hogy Szerbiát járvány sújtotta területté nyilvánítsák. A munkacsoport tegnap befejezte az új vírus terjedésével kapcsolatos adatok elemzését és ezek alapján különböző intézkedések végrehajtását fogja ajánlani. A munkacsoport az ajánlásokat először a Dr. Milan Jovanović Batut Közegészségügyi Intézetnek továbbítja. Miután az intézet elvégzi az adatok elemzését, a munkacsoport ajánlását az egészségügyi minisztériumba továbbítják, az egészségügyi miniszternek pedig öt napon belül döntenie kell, hogy az egész országot járvány sújtotta területté nyilvánítja-e.

Nem hivatalos információk szerint a kormány munkacsoportja javasolni fogja a gyülekezések betiltását.

A járvány esetleges kikiáltása nemcsak az ország egészségügyi rendszerének, hanem a teljes állami rendszer mozgósítását jelentené, szögezte le Tiodorović, aki szerint ebben a pillanatban még semmi szükség az iskolák, az iskoláskor előtti intézmények, színházak, éttermek bezárására.

Tiodorović a H1N1 vírus jelenlegi terjedését enyhe hullámnak nevezte, szerinte ez legfeljebb 7–10 napon belül megáll. A járvány egy nagyobb hullámára az újévi ünnepek környékén számítanak, közölte a járványszekértő, majd hozzátette, a H1N1 elleni védőoltásból várhatóan december 15-ig 500 ezer adag érkezik.

– A védőoltás darabonkénti ára az államnak 799 dinárba kerül. Az oltóanyagot illetően elsőbbséget élveznek majd a krónikus betegségben szenvedők, az állapotos nők, a gyermekek, az egészségügyi dolgozók, az idősek az idősek otthonában, a gyermekek az árvaházakban és a közalkalmazottak – részletezte Tiodorović.

Snežana Samardžić Marković ifjúsági és sportminiszter tegnap bejelentette, hogy amennyiben járvány sújtotta területté nyilvánítják Szerbiát, akkor a sportszövetségeknek is különleges intézkedéseket kell majd betartaniuk. Ebben a pillanatban azonban még nincs szükség bevezetni ezeket az intézkedéseket, a sportszervezeteket csak arra kérték, hogy figyeljenek oda a higiéniára, hangsúlyozta a sportminiszter.

24 ÚJ FERTŐZÖTT A VAJDASÁGI KÓRHÁZAKBAN

Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkártól tegnap megtudtuk, hogy hétfőtől keddig 24 új, H1N1 vírussal fertőzött beteg kezelését kezdték meg a vajdasági kórházakban. Az új betegeket a pancsovai és a nagybecskereki közkórházakban, valamint Újvidéken a Vajdasági Klinikai Központban helyezték el. Az új számok függvényében Csengeri kijelentette, hogy az új vírus okozta influenza szövődményeivel tegnap összesen 63 beteg feküdt a tartomány kórházaiban. Közülük csak két beteg állapota súlyos, őket tüdőgyulladás miatt kezelik a kamenicai Vajdasági Tüdőgyógyászati Intézetben, közölte Csengeri.

– A két beteg súlyos tüdőgyulladásban szenved, őket lélegeztetőgépre kellett kapcsolni. Egyikük egy középiskolás lány, akit immár egy hete kezelnek, állapota az utóbbi két napban jelentősen javult. A beteget valószínűleg egy-két napon belül lekapcsoljuk a lélegeztetőgépről. A súlyos tüdőgyulladás miatt kezelt másik beteg egy idősebb férfi, ő még mindig nincs túl az életveszélyen, bár nagyon enyhe javulás ennél a betegnél is megfigyelhető – ismertette a tartományi egészségügyi titkár.

A vajdasági fertőzöttek egy részét csak megfigyelés miatt tartják kórházban, nem kap mindegyikük antivirális gyógyszeres kezelést, mondta el Csengeri, majd hozzátette: – Egyes esetekben azért helyeztük el a fertőzötteket kórházban, mivel lakóhelyükön, különböző kisebb falvakban, nehéz lett volna megszervezni az ellenőrző vizsgálatokat.