2024. november 27., szerda

Szerbia járvány sújtotta terület

Az egészségügyi miniszter mozgósította Szerbia összes erőforrását – Vajdaságban Dél-Bácskában és Közép-Bánátban van a legtöbb, H1N1 vírussal fertőzött személy
Védekezés a járványtól (Beta)

Tomica Milosavljević egészségügyi miniszter járvány sújtotta területté nyilvánította Szerbia egész területét és a H1N1vírus terjedésének megakadályozását eredményező intézkedések bevezetését rendelte el. Az alábbi intézkedések felölelik a polgárok rendkívüli immunizációját és a lakosság a fertőzés szempontjából legérzékenyebb csoportjának beoltását. Vajdaságban tegnap óta 78 ilyen beteget kezelnek a kórházakban.

Milosavljević tegnap elmondta, hogy a járványhelyzet kinyilvánítása nem jelenti azt, hogy az ország egész területén bezárják az iskolákat, illetve az iskoláskor előtt intézményeket, továbbá gyülekezések szervezését sem tiltják be. Az ehhez hasonló intézkedések bevezetéséről minden egyes szerbiai körzetet illetően külön döntenek majd. Az iskolák és iskoláskor előtti intézmények bezárásával kapcsolatban az egészségügyi miniszter elmondta, hogy még egyeztetni fognak az illetékesekkel. Az oktatásügyi minisztériummal való egyeztetés után már korábban megszüntették a tanítást az iskolákban jövő hétfővel bezárólag, így akarták megfékezni a vírus terjedését a gyerekek között.

– A rendelkezés törvényes keretet teremt a rendkívüli immunizációra – szögezte le Milosavljević, majd hozzátette, Európában eddig 17 országban kezdték meg a lakosság immúnissá tételét, 3 országban pedig novemberben kezdődik meg ez a folyamat.

A rendelkezés és az előirányzott intézkedések a Hivatalos Közlönyben való megjelenésük után lépnek érvénybe. A rendelkezés alapján a fertőző, járványjellegű influenza megfékezésében és a járvány terjedésének figyelemmel kísérésében az egészségügyi intézményeknek, magánrendelőknek, jogi személyeknek és polgároknak meghatározottlétesítmények, felszerelés és szállító eszközök használatakor kötelezően részt kell venniük. A rendelkezés országos, illetve területi szinten lehetővé teszi az iskolákban, az iskoláskor előtti intézményekben, az egészségügyi intézményekben, közterületeken és egyéb nyilvános helyeken a gyülekezések betiltását.

A rendelkezés a lakosság előre meghatározott csoportjára vonatkozólag előírja az immunizációt. Először a hat hónaposnál idősebb krónikus betegek vehetik fel a védőoltást. Ebben az esetben krónikus betegségnek számítanak a szív- és érrendszeri megbetegedések – kivéve a magas vérnyomást –, különböző tüdőmegbetegedések, a máj és a vese krónikus megbetegedései, különböző idegi (neurológiai) és hematológiai megbetegedések, valamint az anyagcserében fellépő különböző zavarok, illetve a túlsúly. Szintén az elsők között kaphatják meg majd a védőoltást a terhes nők, a hat hónaposnál idősebb és két évnél fiatalabb egészséges kisgyermekek, az egészségügyi tevékenységet folytató intézményekben dolgozók, a szociális intézményekben elhelyezett és dolgozó személyek, valamint az állami szervek alkalmazottai. Az első csoportban vehetik fel a védőoltást a közszolgálatok, a gyógyszer, élelmiszer, valamint elektromos energia előállításával és forgalmazásával foglalkozó személyek, a szemételszállító szolgálatok munkatársai, a tömegközlekedésben dolgozók, a temetkezési vállalakozások dolgozói, az iskolák és iskoláskor előtti intézmények munkatársai, a posták alkalmazottai, a telekommunikációban, a közszolgálati médiumokban, pénzügyi intézményekben valamint az igazságügyben dolgozók, az állatok egészségügyi védelmével foglalkozók, valamint a fegyházakban büntetésüket letöltő személyek.

Az állami közigazgatás és a helyi önkormányzatok szervei úgy tervezik, hogy a 3–14 életévük közötti egészséges gyermekeket, a 15–49 életévük közötti fiatal felnőtteket, az 50 és 64 életév közöttieket, valamint a 65 évnél idősebbekket külön ütemterv szerint oltják majd be.

A rendelkezés és az intézkedések addig maradnak érvényben, amíg fennáll a H1N1 vírus terjedésének veszélye.

A Szerbiai Képviselőház egészségügyi és családvédelmi bizottsága tegnap támogatását fejezte ki az egészségügyi minisztérium döntése kapcsán, valamint kijelentették, aktívan figyelemmel követik majd a helyzetet.

A VÉDŐOLTÁSRÓL

A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap tegnap bejelentette, hogy az illetékesek valószínűleg a mai nap végéig aláírják a Novartis svájci gyógyszergyárral a védőoltás beszerzéséről szóló szerződést.

– Pillanatnyilag azt szeretnénk kieszközölni, hogy a szükséges 3 millió védőoltás leszállítására a határidő ne 2010 márciusa legyen, hanem január vége – közölte Branislav Tiodorović, a védőoltás beszerzésével megbízott bizottság elnöke, aki azt is hozzátette, hogy a Novartis gyártotta védőoltás biztonságos, minden hat hónapnál idősebb személy felveheti. A szóban forgó vakcina felvétele után a szezonális influenza elleni védőoltásra is jellemző mellékhatás léphet fel, vagyis bőrpirosodás, ismertette Tiodorović.

VAJDASÁGBAN 78 BETEG KÓRHÁZBAN

Szerdán a vajdasági kórházakban 78 beteget kezeltek influenzaszerű megbetegedéssel, illetve igazoltan H1N1 vírus okozta fertőzéssel, tudta meg lapunk dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkártól. Az új betegek közül kettő kisgyermek, őket tegnap óta a Tartományi Gyermekklinikán kezelik. Egyiküknél a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy nem az új vírussal fertőződött meg, őt baktérium okozta tüdőgyulladással kezelik. A másik gyermek vizsgálati eredményei még nem készültek el, ismertette Csengeri. Vajdaság gyakorlatilag mindegyik kórházában kezelnek az új vírus okozta fertőzés következtében kialakult szövődmények miatt betegeket. Egyedül a szabadkai, a zentai és a verbászi közkórházakban nem ápolnak a szóban forgó megbetegedés miatt beteget, hangsúlyozta a tartományi egészségügyi titkár.

– A betegség ezeken a területeken is jelen van, csak kórházi felvételre nem került sor – mondta el Csengeri, majd hozzátette, az egészségügyi minisztérium tegnapi döntésének és rendelkezésének függvényében egyelőre sehol, így Vajdaságban sem kell különösebb intézkedések bevezetésére számítani. Vajdaságban a polgárok életében az elkövetkezendő napokban jelentősebb változások biztosan nem következnek be, szögezte le a tartományi egészségügyi titkár.

– A járvány kihirdetése azt jelenti, hogy az ország társadalma és összes erőforrásai mozgósíthatóak az új influenza elleni küzdelem folyamán. Hozzáférhetünk majd bizonyos tartalékeszközökhöz, lehetőség nyílik a rendkívüli immunizáció elrendelésére, továbbá betilthatják a különböző tömegrendezvények szervezését. Annyi biztos, hogy az általános iskolák és középiskolák hétfőig zárva maradnak. Az egészségügyi minisztérium álláspontjától és az aktuális járványügyi helyzettől függ, hogy az oktatás ezután is szünetel-e – számolt be Csengeri, aki azt is kiemelte, hogy minden körzetben az aktuális járványügyi helyzet alakulása alapján döntenek a szükséges intézkedések bevezetéséről. Ebben a pillanatban Vajdaságban a dél-bácskai és a közép-bánáti régió a legérzékenyebben érintett, egyelőre azonban itt sem kell különleges intézkedésekre számítani, tudtuk meg.

– A Tartományi Végrehajtó Tanács megbízott munkacsoportja állandóan figyeli az aktuális járványügyi helyzetet. Reggelente megkapjuk a kórházak jelentését az új betegekről, illetve az addig kezeltek állapotáról, a Vajdasági Járványügyi Intézet szintén minden nap értesít bennünket a helyzet alakulásáról. Ezen adatoknak alapján tudunk ajánlatot tenni a TVT-nek az általunk szükségesnek vélt intézkedések megtételére. Elkötelező jellegű intézkedésre egyelőre nem kell számítani, ugyanakkor ez napról napra változhat – hallhattuk Csengeritől, aki ennek a munkacsoportnak a vezetője.

Szerbiában a tegnapi nappal bezárólag 258 beteget kezeltek H1N1 vírus okozta fertőzéssel kórházban. Tegnap a Niši Közkórházban elhunyt egy páciens, akinek laboratóriumi vizsgálati eredményei egyelőre még nem készültek el, az orvosok csak gyanakszanak a H1N1 vírus okozta fertőzésre. A páciens súlyos szívbeteg volt, közölték a kórházban. A Kruševaci Közkórházban tegnap egy bizonyítottan H1N1 vírussal fertőzött nő hunyt el.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás