Miloš Vasić, a Vreme újságírója, ismert büntetőpolitikai elemző a Belügyminisztérium legutóbbi, Morava fedőnevet viselő akciójáról nyilatkozott lapunknak, de kérdeztük a szabadkai bűnbanda e heti letartóztatásáról is.
– Értékelése szerint a letartóztatási hullám során csak az apróbb halak kerültek a hálóba, vagy akadt köztük nagyobb is?
– A Morava akció keretében mintegy 500 embert tartóztattak le, közülük 136-ot vizsgálati fogságba helyeztek, azaz 48 órára benntarthatta őket a rendőrség, s végül 72 személy ellen tettek bűnvádi feljelentést. Én ezt jó fogásnak tartom, viszont ha arról kezdünk tanakodni, hogy csak apróbb halak akadtak horogra, vagy volt köztük nagyobb hal is, arról az a véleményem, hogy egy nagy fogás mindenképpen volt, a Nova Pazova-i 40 éves Dževad Alibašić heroinkereskedő. Ez dicséretesnek nevezhető. A Morava-akciót úgy ítélem meg, hogy amennyiben komolyan állunk hozzá a dologhoz, valami módon el kell kezdeni egy ilyen, az egész országot átszövő, leleplező folyamatot, amelyhez jó bevezető, hogy 500 embert letartóztattak, s az is dicséretes, hogy közülük 136-ot 48 órát át benntarthattak. Ez idő alatt sok hasznos információhoz lehet jutni, ha megfelelően képzettek azok, akik a munkát végzik, és tudják a módját annak, hogy miként lehet szóra bírni a letartóztatottakat. Az, hogy kiválóan végezték a dolgukat, szerintem abból látszik, hogy 72 személy ellen tettek bűnvádi feljelentést. Ez elég jó eredmény, ha arra gondolunk, hogy 2001-ben készült el az első úgynevezett „fehér könyv” a szervezett bűnözésről, s ebben 740 személy viselt dolgairól volt szó, akikről biztosan tudni lehetett, hogy a szervezett bűnözés láncszemei közé tartoztak. Az akkori Sablja fedőnevű akció során 12 000 letartóztatott volt, közülük 4000 ellen tettek bűnvádi feljelentést. Hogy milyen fázisban van ellenük a bírósági eljárás, azt pontosan nem tudom, de a statisztikai adatokat figyelembe véve az akkori eljáráshoz képest a most felmutatott eredmény szerintem elég jónak mondható. Az pedig még inkább dicséretes, hogy a hatalom egy félreérthetetlen üzenetet küldött a nyilvánosság felé, miszerint a szervezett bűnözésben részt vevők nem ülhetnek ölbe tett kézzel, mert a rendőrség hozzálátott – s méghozzá komolyan – a keresésükhöz.
– A legutóbbi szabadkai letartóztatási hullámról mi a véleménye?
– Ez egy másik történet, itt szerintem egy szokványos határ menti banda tevékenységéről van szó, amelynek tagjai az övezetre jellemző fegyver- és kábítószer-csempészettel foglalkoztak. Most rajtaütésszerűen elfogták őket, ez a határ környékén időről időre elő szokott fordulni. Szerintem hamarosan más helyeken is várható hasonló eset.
– Ez a megkezdett letartóztatási hullám tartós lesz?
– Arról van itt szó, hogy a rendőrség végre elkezdte végezni a dolgát. Amint azt a bűnügyi osztálytól megtudtam, az utóbbi időben szorosabb az együttműködésük a biztonsági ügynökséggel, és számos fontos információhoz jutottak, a megszerzett adatokat pedig nem csak felhasználják, hanem gyakorlatban is elkezdték kamatoztatni. Ez alapján én úgy ítélem meg, hogy az akció meglehetősen sokáig el fog tartani, nem fog megrekedni az egész egy rövidebb lélegzetű razzia szintjén, hanem az országot behálózó, aktívan működő, szervezett és átszőtt felkutatássá válik. Itt szervezett bűnözésről van szó, ezt komolyan kell venni, és a hatalom részéről nagy az elszántság, hogy mindent latba vessenek annak érdekében, hogy – ha felszámolni nem is tudják – legalább méreteiben csökkentsék a szervezett bűnözést. Persze nem élhetünk folytonos készültségi állapotban, mint az a Sablja idején volt, így a leleplező akciók mérete és száma is hullámozni fog majd.
– Goran Kneževićet többek között azzal vádolják, hogy túlságosan olcsón árulta a telkeket Nagybecskereken. Mások számlájára vajon miért nem írnak hasonló jellegű cselekedetet? Gondolok itt Dragan Marković Palma esetére, aki szinte ingyen osztogatja a telkeket.
– Őszintén szólva én a Knežević-féle esettel nem foglalkoztam, nem ismerem, így erről nem is szeretnék nyilatkozni. Ez nem kimondottan az én területem, mert a gazdasági bűnözés kategóriájába tartozik, nekem erre nem terjed ki a figyelmem, így senkit sem szeretnék félretájékoztatni.
– Az 1997-ben megölt rendőrfőnöknek, Radovan Stojičićnak a fiát, Vojkant a közelmúltban letartóztatták drogkereskedelem vádjával. Nagyon sokakat meglepett ez a hír. Úgy látszik, az apjához hasonlóan ő is a szervezett bűnszövetkezetek egyikének tagja volt. Ő vajon a nagy halak közé sorolható?
– Azt hiszem, hogy közepes fontosságú halnak nevezhető. Tudomásom van arról, hogy évek óta figyelik minden mozdulatát. Nagyon ügyelt arra, hogy ne kövessen el valami hibát, valahol mégis elcsúszott, és nyomban lecsaptak rá. Nagyon helyesen tették, nem szakad meg a szívem miatta.
– Vajon a turbófolk-énekesnőt, Ceca Ražnatovićot letartóztatják-e majd?
– Ennek az ügynek a nyomozati anyaga középfázisban van, kezükbe került ugyan a vizsgálatot végző szerveknek egy-két jelentősebb anyag, de szerintem még mindig nem érett meg a helyzet a letartóztatáshoz. Ennek talán inkább politikai oka van, nem zárhatom ki azt a lehetőséget, hogy egyezkedés útján oldódik majd meg a helyzet. Ne feledjük el, hogy Ražnatović asszonynak családi jóbarátja Dragan Marković Palma, aki politikailag most elég stabilan áll a helyén, ezért nem tartom lehetetlennek, hogy az esetet a hatalmi koalíción belül fogják megoldani, persze megegyezés útján. Ezt az ő esetükben sohasem lehet előre tudni.
– Ezek szerint akkor a Ceca-ügy elhúzódhat?
– Ez attól függ, hogy a számos hatalmi koalíción belül történő kiegyezés során mikor, milyen megoldás születik. Sohasem lehet előre kiszámítani, hogy merre fordul a szél. Személy szerint undorodom az ilyesmitől, de mit tegyünk, ha ez van.
– Ha értékelni kellene a Morava-akció súlyát és osztályozni 1-től 10-ig, Ön hányast adna nekik?
– Összességében kell tekinteni a dolgokra, és át kell látni belülről, hogy mi történik. A rendőrök azzal az anyaggal dolgoznak, ami a rendelkezésükre áll, ami kicsit több, mint korábban volt, de még mindig nem elég. Annak alapján azonban, amit a lehetőségekhez mérten fel tudtak mutatni, én mondjuk 7-est adnék nekik.