2024. július 16., kedd

Érvek helyett cipődobálás

A radikális Gordana Pop-Lazić célba vette a demokrata Gordana Čomićot – Egyre durvább hangnemben a statútumról és a hatásköri törvényről a köztársasági parlamentben
Gordana Čomić a biztonságiakkal küldte ki a felé repülő cipőt, ők adták a radikális Dragan Todorovićnak, hogy juttassa vissza tulajdonosának (Ótos András)

A Szerbiai Képviselőház tegnap befejezte a vitát Vajdaság statútumjavaslatáról, majd ezt követően megkezdte a tartomány hatásköreiről szóló törvényjavaslatra benyújtott több mint kétszáz módosítási indítvány megvitatását. A tegnapi parlamenti ülést egy incidens jellemezte, amikor Gordana Pop-Lazić radikális képviselő az elnöklő Gordana Čomić felé dobta cipőjét, amiért az megvonta a szót Aleksandar Martinovićtól, az SZRP frakcióvezetőjének helyettesétől.

A köztársasági parlamentben tegnap délelőtt a tervezettől eltérően kénytelenek voltak folytatni a vitát a képviselők a statútumjavaslatról, hiszen szerdán este háromnegyed kilenckor fejezték be az ülést és ekkor még nem tudtak a statútum témakörének végére jutni. Egész délelőtt a statútum volt terítéken, a Szerb Radikális Párt, a Szerbiai Demokrata Párt és a Szerb Haladó Párt tagjai felváltva szeparatista törekvéssel vádolták Vajdaságot, a vita hangneme egyre inkább élesedett, pedig a demokrata oldal kitartóan győzködte a másik felet, hogy a statútum a decentralizáció alapja, a regionalizmus kezdete, hogy Spanyolországban éppen az autonómiával tudtak sikeresen küzdeni a szeparatizmus ellen, és Vajdaságban 2002 óta kézzel fogható eredményt tudnak felmutatni a decentralizáció területén. Például azzal, hogy a tartományi közigazgatási szervek nagyszerűen működnek, a közigazgatási ügyiratok 80 százalékát naprakészen megoldják. Szecesszióról más csak azért sem lehet szó, mert a statútum nem kölcsönöz Vajdaságnak törvényalkotói, bírói és végrehajtói hatalmat. Ez a radikális, és Vajdaság-ellenes ellenzéket nem győzte meg, továbbra is minden alkalmat megragadtak, hogy ócsárolják Vajdaságot és a jól ismert vádakkal éljenek.

Ekkor Slavica Đukić-Dejanović házelnök asszony felolvasta Irinej bácskai püspök levelét, amelyből egyértelműen kiderült, hogy a minap Aleksandar Martinović, az SZRP tagja által felolvasott püspöki levél hamisítvány volt. Ugyanis Irinej egyházfő soraiból az derült ki, hogy a levelet nem ő írta és a pravoszláv egyház sem osztja azt a véleményt, ami a radikális képviselő idézése alkalmával elhangzott. Mármint, hogy Vajdaságnak szeparatista törekvései vannak. Slavica Đukić-Dejanović nyíltan megmondta, hogy a levélhamisítás nem más, mint bűncselekmény. Erre lárma tört ki a parlamentben, de az elnöklő demokrata párti Gordana Čomić aránylag gyorsan rendet tudott teremteni és szorosan tartva magát az ügyrendi szabályzathoz, hagyta szóhoz jutni a képviselőket.

A botrány akkor tört ki, amikor a szóban forgó Aleksandar Martinović replikázni szeretett volna Dejanović asszony felszólalására, és ezt Gordana Čomić nem tette lehetővé. Sőt mi több, büntetést helyezett kilátásba. Erre reagált meglehetősen hevesen a radikális Gordana Pop-Lazić, ugyanis előbb az egyik, majd a másik cipőjét is Gordana Čomić felé dobta. Ezt követően megszakították a közvetítést, az újságírók nem tudhatták, hogy mi történik a teremben, majd miután visszatért a hang, már nem az adott kérdésről beszéltek. Hamarosan az újságírók között megjelent Dragan Todorović, az SZRP frakcióvezetője, és kezében, magasra emelve, mint egy fáklyát, egy fekete cipőt tartott. Kiderült, hogy Gordana Pop-Lazić cipelője volt, amellyel célba vette Čomić asszonyt.

– Gordana Čomić azzal, hogy kikapcsolta a mikrofont, és hogy Gordana Pop-Lazić reagálása után elrendelte a biztonsági embereknek, hogy távolítsák el képviselőtársnőnket a teremből, átlépte béketűrésünk. Mi valamennyien védelmünkbe vettük, hiszen más eszközünk már nem maradt, hogy harcoljunk az igazunkért, csak az, amit Gordana Pop-Lazić tett. Semmi ok sem volt arra, hogy ne engedje meg Čomić asszony Aleksandar Martinovićnak, hogy replikázzon, és az is szemenszedett hazugság, hogy az általunk ismertetett levél hamisítvány volt, hiszen mi bizonyítani tudjuk, hogy a pravoszláv egyház vezetője által 2009. február 7-én megfogalmazott levelet olvastuk fel. Ez a cipő, amit a kezemben tartok, történelmi jelentőségű. Úgy látszik, a demokrácia eszközévé fog válni a cipődobálás, hiszen mindannyian látjuk, hogy egy iraki újságíró is hasonló módszerrel tiltakozott Bush elnök ottani megjelenése ellen. Azon csodálkozom, hogy a demokraták folyton a toleranciát hirdetik, és mégsem teszik lehetővé, hogy elmondjuk a véleményünket – fejtette ki Dragan Todorović.

Gordana Pop-Lazić pedig azt bizonygatta az újságíróknak, hogy ő nem emotív megfontolásból cselekedett, hanem határozott elképzelése volt, hogy cipődobálással fog tiltakozni, mert más eszközt nem látott, hogy tiltakozzon Gordana Čomić ülésvezetési módszere ellen. Újságírói kérdésre elmondta, hogy vadonatúj cipőt dobott Gordana Čomićra, de ne egy drága lábbelit képzeljünk el. Mint mondta, meg fogja őrizni ezt a fekete cipőt, mert előfordulhat, hogy évek múlva nagyon sokat fog érni.

Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakciócsoport vezetője Gordana Čomić elnöklő asszonyt vette védelmébe, s a következőket mondta:

– Úgy tűnik, hogy kifogytak az érvekből a Szerb Radikális Párt tagjai. S mikor már politikai argumentumokat nem tudnak felsorakoztatni, akkor durvább módszerekhez folyamodnak. Csak ilyennek tudom nevezni a cipődobálást. Viszont Gordana Čomić asszonyról csak dicsérő hangnemben tudok szólni. Messzemenően tiszteletben tartja az ügyrendi szabályzatot, odafigyel minden részletre, és nem tudják kibillenteni egyensúlyából. Úgy tűnik, ez zavarja a statútumot és a hatásköri törvényt ellenző, ám érvekkel élni már nem tudó ellenzéki képviselőket.

Miután Gordana Pop-Lazić jó néhány radikális párttársa kíséretében kivonult az ülésteremből, bent megváltozott a hangulat, nyomban felszabadultabb légkörben tudták folytatni az ülést, és hamarosan be is fejezték a statútumjavaslat vitáját. Még a radikálisok visszatérése előtt megkezdhették a hatásköri törvény szakaszonkénti tárgyalását. Érdemes megjegyezni, hogy a hatásköri törvényre vonatkozólag 240 módosítási indítványt terjesztettek be, és a kormány 213-at véleményezett, közülük kettőt fogadott el, a Liberális Demokrata Pártnak a törvény második szakaszára vonatkozó indítványát, aminek kivonatosan az a lényege, hogy minden olyan törvény esetében, amely Vajdaságot érinti, ki kell kérni a tartományi szervek véleményét, valamint Vlatko Ratković, a Demokrata Párt képviselőjének módosítási indítványát, amely arról szól, hogy Vajdaság hatásköre ne csak a foglalkoztatásra vonatkozzon, hanem a munkaügyi kérdések területére is terjedjen ki.

Kovács Elvirát, a VMSZ köztársasági képviselőjét és a munkaügyi bizottság tagját arról kérdeztük, hogy ő milyennek látja a hangulatot a Vajdaság szempontjából két fontos dokumentumról folyó vita során.

– Pont olyan hangulatban zajlik a parlamenti ülés, mint ahogy vártuk. Az ellenzéki képviselők nacionalista beállítottságú része még mindig arról beszél, hogy a statútum mennyire szeparatista. Azzal ijesztgetik a polgárokat, hogy Vajdaság kiválik Szerbiából, vagy lehet, hogy ezzel már önmagukat próbálják ámítani, mert az érvekből egyértelműen kiderült, hogy erről szó sincs. Jómagam és a VMSZ szerint sikerként könyvelhető el, hogy végre napirendre került a statútum. De nem vagyunk hajlandóak beavatkozni ebbe az értelmetlen veszekedésbe. Idővesztésnek tartjuk. Mi már 13 hónapja harcolunk azért, hogy jóváhagyják Vajdaság statútumát és megszülessen a hatásköri törvény. Örülök annak, hogy várhatólag ezt hétfőn meg fog történni, hiszen a szükséges többség megvan hozzá. A teremben zajló színjáték pedig érdekes módon csak az élő közvetítés idején alakul ilyen zajosan, hangosan és veszekedő hangnemben. Egyértelmű, hogy ez a szavazópolgároknak szól. Egyesek így próbálják növelni támogatottságukat, ugyanis, amikor 8 óra után kialusznak a kamerák, a terem is szinte egy szempillantás alatt kiürül, és vége szakad a felhajtásnak.

Kérdésünkre, hogy őket bántják-e, Kovács Elvira a következőt válaszolta:

– Nem. Az első nap voltak támadások, de akkor is inkább a hatalmi koalíció ellen irányultak, és ez azóta is fokozódik, különösen Gordana Čomić személye szálka a szemükben. Ő viszont nagyon keményen, de az ügyrendi szabályzattal összhangban vezeti az ülést.

A Vajdaság hatásköreiről szóló törvényjavaslatra benyújtott módosítási indítványokról folytatott vitát 16 órakor szakították meg, amikor az ügyrendi szabályzat szerint a kormány tagjai válaszoltak a képviselői kérdésekre. A módosítási indítványok megvitatását ma délelőtt folytatja a Szerbiai Képviselőház.