A polgárok, illetve a vállalatok többsége a közelmúltban egy értesítést vehetett ki postaládájából. Idézet az értesítésből: a Szerbiai Postavállalat a postai küldemények új címzési módját vezette be, ez pedig a postai cím-kód (PAK). A kód 6 számjegyből áll, és tévedhetetlen módon jelöli meg minden Szerbia területén élő polgár és az ország területén működő jogi személy tartózkodási helyét. A PAK használatával a polgárok küldeménye a lehető legrövidebb időn belül érkezik meg a pontos címre. Lapunk szerette volna megtudni, miről is van pontosan szó, mit takar a postai cím-kód fogalma. A részletekről Nebojša Daković , a Szerbiai Postavállalat szabadkai részlegének igazgatója számolt be:
– Bár a posta már néhány éve értesíti a polgárokat a PAK kód lényegéről, a legtöbben még nem értették meg, hogy miről is van pontosan szó. Korábban az irányítószám sem volt használatban, mára azonban ez teljesen megszokottá vált. A posta újabb lehetőséget keresett arra, hogy megkönnyítse saját munkáját, és minőségesebb szolgáltatást nyújtson a polgároknak. Így született meg a postai cím-kód bevezetésének ötlete. Egyszerűen felvázolva, a PAK hat számjegyből álló kód, amely félreérthetetlen módon meghatározza a küldemény kézbesítési helyét. Másképpen mondva, a PAK 6 számjegy variációja, ezek a számjegyek pontosan meghatározzák a községet, települést és utcát. A PAK mindig a lakcímhez, és nem a személyhez kapcsolódik. Az első két számjegy a községet jelöli, a második két számjegy a címzési körzetet az adott városban, a harmadik két számjegy pedig az utcát, vagy az utca bizonyos részét. A postai cím-kód függvényében a közeljövőben gyorsabbá, minőségesebbé válik majd a postai küldemények kézbesítése. Bár ennél fontosabb, hogy a PAK kódnak és bizonyos korszerű berendezéseknek köszönhetően a különböző városokban működő postai részlegekben gyorsan és precízen tudják a küldeményeket előkészíteni a kézbesítésre. Eddig a küldeményeken csak az irányítószámot, a címet és a címzett nevét kellett feltüntetni. Ennek alapján a posta alkalmazottjai nem tudták pontosan előkészíteni a küldeményeket. A jövőben már a PAK-ot is fel kell tüntetni a borítékon, a most épülő postaközpontokban pedig olyan berendezések üzemelnek majd, amelyek leolvassák ezt a kódot és a címzett városában nyilvántartott különböző címzési körzetek alapján csoportosítják a küldeményeket. A jövőben a posták alkalmazottjainak nem kell fejből tudniuk, hogy a küldeményen feltüntetett utca az adott város melyik címzési körzetéhez, postai egységéhez tartozik. Vegyük példának Szabadkát, ahol 10 címzési körzetet, postai egységet tartunk nyilván. A küldeményeket eddig csak a név és a utca alapján lehetett megkülönböztetni. Alkalmazottainknak fejből kellett tudniuk, hogy az utca neve alapján melyik egységbe továbbítsák a küldeményeket. A projektet a Szerbiai Postavállalatért illetékes minisztérium, vagyis a telekommunikációs minisztérium és a Nemzeti Beruházási Terv támogatja.
Mit kell a jövőben feltüntetni a küldeményeken?
– A vezeték- és keresztnevet, valamint a PAK-ot mindenféleképpen, viszont az is kívánatos, hogy a pontos utcanevet és irányítószámot is feltüntessék a polgárok a küldeményeken, mivel csakis így lehet tévedés nélkül kézbesíteni a leveleket, csomagokat.
Hogyan tudhatják meg a polgárok a saját lakcímükhöz fűződő PAK-ot, vagy a címzett postai cím-kódját?
– A Szerbiai Postavállalat honlapján vagy információs telefonszolgálatánál, vagy pedig a legközelebbi postai kirendeltségen. A Szerbiai Postavállalat a közelmúltban információs anyagot küldött szét az országban, ebből a lakosság egyrészt a PAK-hoz fűződő részletetekről informálódhatott, valamint mindenki megtudhatta saját kódját.
Mikor várható, hogy a PAK feltüntetése kötelezővé válik? Illetve mikor kezdik meg alkalmazni a PAK leolvasását végző berendezéseket?
– Ebben a pillanatban még nem tudom megmondani, hogy mikor válik kötelezővé a PAK feltüntetése a küldeményeken, erről még nem született döntés. A leolvasást végző gépeket pedig akkor tudjuk megkezdeni alkalmazni, amikor megépülnek a postaközpontok, de mivel ez egy terjedelmes projektum, még nem tudom megmondani, hogy mikor fejeződik be a munkafolyamat.
Ezek szerint minden városban vagy községben felépülnek az előbb említett postaközpontok?
– Nem, mivel a szóban forgó leolvasó gépek kapacitása olyan nagy, hogy nem lenne ésszerű lépés minden községben, városban postaközpontot építeni. A tervek szerint Újvidéken, Belgrádban és Nišben épülnek postaközpontok, vagyis ezekben a városokban alkalmazzák majd a postai cím-kód leolvasására alkalmas berendezéseket, itt végzik el a küldemények csoportosítását.
Ez azt jelenti, hogy ha valaki mondjuk Topolyáról küld levelet Szabadkára, akkor az a levél először Újvidékre kerül, és csak ezután Szabadkára?
– Ez egy olyan dolog, ami még a jövő kérdése, tehát ezzel kapcsolatban nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni, és nem is az én feladatom, hogy ezeket a részleteket előírjam. Bár valószínűleg igen, így fog lenni. A posta e módon az emberi munkaerőt illetően tud takarékoskodni.