2024. november 25., hétfő

Kezünkbe vesszük a gazdaságunkat

Dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő évzáró értékelője

Vajdasági gazdasága szempontjából minden tekintetben előrelépést kell jelentsen a statútum és a hatásköri törvény elfogadása, s a logika szerint ebből előnye származik valamennyi vajdaságinak. Vajon hogyan vélekedik erről Bojan Pajtić tartományi kormányfő? Erre a választ az év utolsó napjainak egyikén az Újvidéken megtartott közvélemény-kutatási összegzés gála díjkiosztóján kerestük, amelyen a tartományi kormány vezetője elnyerte a legnépszerűbb újvidéki politikus címet.

– A statútum és a hatásköri törvény elfogadása mindenképpen olyan eseménynek számít, amely számunkra jelentősen meghatározta az idei évet. Ezzel egy határozott lépést tettünk előre, a tartomány új fejlesztői mechanizmusokkal töltődhet fel, mint amilyen a Vajdasági Fejlesztési Bank, de lehetőség nyílik az energetikai források hathatósabb kiaknázására, a regionális kérdések jobb és hatékonyabb rendezésére, az ügyviteli tervek ütemesebb megvalósítására, valamint új ipari övezetek létesítésére. Ebből ítélve meglehetősen komoly okunk van arra, hogy ünnepeljünk, és sikerként könyveljük el ezt az évet, annak ellenére, hogy a különböző körülmények és objektív okok, mint pl. a világválság, nemigen kedveztek számunkra.

Vajon a Köztársasági és a Tartományi Képviselőházban kiszavazott költségvetési kerettel megvalósíthatók-e a kitűzött tervek?

– Sajnos a gazdasági világválság további alakulását, hozadékait és intenzitását nem tudjuk előrelátni, és mivel a gazdaságunk igen beszűkült és igen kis horderejű, így különösebb változásokra nem számíthatunk. Alkalmazkodnunk kell a körülményekhez. Néhány dolgot azért megígérhetek, pl. a foglalkoztatottság növelését megcélzó programjainkat hasonló ütemben folytatjuk jövőre is. A fejlesztési programokra is külön odafigyelünk, hiszen nem véletlenül hoztuk létre a fejlesztési bankot, ezenkívül a nagyberuházási projektumokat is folytatni fogjuk.

A tervek szerint az újvidéki Metals Bankot átalakítják Vajdasági Fejlesztési Bankká.

– Igen, így lesz. A Vajdasági Fejlesztési Bank kiépítéséhez felhasználjuk a Metals Bank lehetőségeit, hálózatrendszerét. A Tartományi Fejlesztési Alap és a Tartományi Garanciaalap is beleolvad majd a fejlesztési bankba, és ezek az eszközök együttesen képezik az új intézmény alappillérét. Arra számítunk, hogy ennek köszönhetően több tízmillió eurót tudunk a gazdaság, a mezőgazdaság és a kivitel irányába ömleszteni. Oly módon történik ez, hogy kölcsönöket folyósítunk alacsony kamattal, sokkal jobb feltételekkel, mint a kereskedelmi bankok, és ennek köszönhetően kialakítunk egy új erőteljes és fejlődőképes mechanizmust. Becslésem szerint ez már 2010. január végén vagy február elején megtörténik, tehát akkor igényelhetik az első kölcsönöket az érdekeltek.

Milyen reményekkel indul Vajdaság az új esztendőbe?

– Mivel kezünkbe vesszük Vajdaság gazdaságát és folytatni fogjuk a megkezdett akcióinkat, projektumainkat, én bízok benne, hogy sikeresebb lesz a 2009-es évnél. A mögöttünk levő évben nagyon takarékoskodtunk. A költségvetésnek kevesebb mint 6 százalékát költöttük a fizetésekre, rezsiköltségekre, s a tartomány működése szempontjából meghatározó kérdésekre. Tehát ez egy határozott és célszerű takarékosságra utal, ennek ellenére biztosítani tudtuk a folytonos fejlődést. Eldicsekedhetek azzal is, hogy a tartományi adminisztráció a jogi tárgyú és más ügyeket törvényes határidőn belül rendezte, ami, azt hiszem, hogy országos szempontból is nagyon szép eredmény. Arra törekszünk, hogy a megtakarított eszközöket hasznosan és ésszerűen fektessük be a továbbfejlesztés serkentésére, és valamennyi vajdasági polgár hasznára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás