2024. november 27., szerda

Tanácsadás, segítségnyújtás és tájékoztatás

A családgondozási program révén a vajdasági nagycsaládosok 250 családhoz látogatnak el tartományszerte

A Vajdasági Nagycsaládosok Egyesületeinek Szövetsége (VANCSESZ) két éve fogalmazta meg a három részből álló családgondozói programját, amely családlátogatásokból, találkozók és műhelymunkák megszervezéséből, valamint a program népszerűsítéséből tevődik össze. A program célja, hogy segítsék a fiatal, egy-két gyermekes családokat a mindennapi boldogulásban, a gyermeknevelésben és a házastársi kapcsolatban jelentkező problémák megoldásában, illetve népszerűsítsék a család által képviselt értékeket.

A VANCSESZ elnöke, Krizsán Vilmos elmondta, hogy felméréseket végeztek, és az eredmények láttán két éve szükségesnek tartották a családgondozási program megfogalmazását és elindítását a családok és a családi értékek védelmében és megerősítése végett.

– Tudjuk azt, hogy ez kényes kérdés, nem akarunk beavatkozni a családok életébe, csak segíteni szeretnénk, mert úgy látjuk, hogy sok esetben erre szükség van – közölte Krizsán Vilmos. – Például, ha egy családnak babája születik, az nem jelenti azt, hogy a szülők ösztönösen tudnak mindent a nevelésről. Ezt is tanulni kell, és a fiatal szülők esetleg felhasználhatják mások tapasztalatait. Többek között ebben szeretnénk szakemberek közreműködésével segíteni. A programot is úgy szerveztük meg, hogy az első részében felvesszük a kapcsolatot a családokkal, ellátogatunk hozzájuk, utána megpróbáljuk fenntartani a kapcsolatot. Emellett tájékoztatjuk őket a családokat megillető helybeli, tartományi és köztársasági támogatásokról és kedvezményekről, valamint a nagycsaládos egyesületek és a szövetség tevékenységéről. A második részben a családokat foglalkoztató egy-egy témát dolgozunk fel a találkozókon és a műhelymunkákon, amelyekre meghívjuk azokat a szülőket, akiknél már voltunk látogatóban. Összesen 34 témát jelöltünk ki, köztük szerepel a babaápolás, a gyermeknevelés, a krízishelyzetek a családban, a párválasztás és a párkapcsolat, a generációk közötti különbség és az együttműködés, a személyiségfejlődés, a pályaválasztás, a szenvedélybetegség a családban, a családszervezetek szerepe, a családalapítás és a gyermekvállalás. A témakörök feldolgozásával hasznos ismereteket tudunk átadni a fiataloknak, akik most vannak a családi élet és a gyermeknevelés elején. A program harmadik összetevője a családos életforma és a nagycsaládos értékek népszerűsítése, illetve a program népszerűsítése. Az előkészítés után több ízben pályáztunk, hogy támogatáshoz jussunk, mert a családlátogatások elképzelhetetlenek ajándékcsomag nélkül. Végül a magyar Miniszterelnöki Hivatal Támogatáspolitikai Főosztálya 3,2 millió forinttal támogatta a szövetséget, így sikerült 250 bébicsomagot és 157 mosóporcsomagot beszerezni, amelyeket a látogatások alkalmával átadunk a családoknak. A csomagok beszerzésével konkrét segítséget is nyújtottunk a programban részvevő kilenc vajdasági nagycsaládos egyesületnek abban, hogy elkezdhessék a családlátogatásokat. Több egyesületben ezek a látogatások folyamatosak, attól függően, hogy az aktivistáknak mennyi idejük van ezzel foglalkozni. Egyelőre a tervezett 250 család felét látogattuk meg. – mondta a szövetség elnöke.

A családgondozási programban egyelőre kilenc vajdasági nagycsaládos egyesület vesz részt Zentáról, Adáról, Magyarkanizsáról, Bácskossuthfalváról, Pacsérról, Péterrévéről, Horgosról, Csantavérről és Kishegyesről. Krizsán Vilmos megjegyezte, hogy az egyesületek aktivistái a látogatások során a kapcsolatfelvétel mellett igyekeznek a szociális és megélhetési gondok megoldásában is a családok segítségére lenni.

– A program második részében Bácskossuthfalván, Zentán, Magyarkanizsán és Adán szerveznénk találkozókat és műhelymunkákat szeptemberben, októberben, novemberben és decemberben. A találkozókra a meghívottak mellett szívesen látunk minden érdeklődőt, akit érdekel a program, illetve a feldolgozandó témakörök. A találkozókon valószínű, hogy előbb a gyermeknevelés és a párkapcsolatra vonatkozó kérdéseket beszéljük meg, majd a későbbiekben a családi élet különböző fortélyait és gondjait. A találkozókon a témától függően pszichológus, pszichiáter, orvos és népesedési szakember is közreműködik – közölte az elnök, aki hozzátette, hogy jó a kapcsolatuk a tartományi népesedési és családgondozási titkársággal, újabban pedig a köztársasági szociális és munkaügyi minisztérium népesedési szakosztályával is. Reményei szerint, a családgondozási program megvalósításában is partnerek lesznek. A tartomány már támogatta a programot, a köztársaságnál pedig most pályáznak támogatásért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás