A községek nagyobbik részében már a választások előtt tudvalevő volt, hogy a pártok és polgári csoportulások kit jelölnek polgármesternek, Kishegyesen egyetlen politikai csoportosulás sem jelölte ki polgármesterét. A legtöbb mandátumra számító Magyar Koalíció is úgy fogalmazott, hogy az új polgármester harminc év körüli fiatal szakember lesz. A választások első fordulójának összegezésekor azután végre kiderült, hogy a kishegyesi község fiatal polgármesterének Csóré Róbert 33 éves informatikai mérnököt jelölik, akit a képviselő-testület alakuló ülésén szavazattöbbséggel meg is választott.
– Beszélgetésünk elején – fiatalemberről lévén szó – talán nem lenne rossz bemutatkozni a vajdasági közvélemény előtt. Ki is tehát Csóré Róbert?
– Harminchárom éves informatikai mérnök vagyok, Verbászon születtem, kishegyesi vagyok, nős, egy gyermek apja. Az általános iskolát követően az újvidéki Mihajlo Pupin Elektrotechnikai Középiskola diákja voltam, számítógépszerelő és programozó szakon. Ma már e kettőt rendszerint különválasztják, de a kilencvenes évek elején még így működött. A középiskolát követően két évig praktizáltam, magyarán dolgoztam, de utána beiratkoztam a főiskolára. Közben a teleházba kerültem mint vezető és rendszergazda. Eleinte egyedül voltam, később többedmagammal dolgoztam. Ez a megbízatás két évig tartott, majd átkerültem a községi közigazgatásba, ahol informatikai redszergazdaként dolgoztam. Feladatom a község informatikai rendszerének kialakítása és fejlesztése volt. 2003-ban, amikor elkezdtem ezt a munkát, még meglehetősen kezdeti fázisában volt a községi közigazgatás informatikai rendszerének kialakítása. Sikerült azonban mindjárt néhány pályázatot nyerni, s ennek köszönhetően megindulhatott az informatikai fejlesztés. Mára elmondható, hogy a kishegyesi községi közigazgatásnak egy korszerű informatikai rendszere van, amire mindannyian büszkék lehetünk. Az utóbbi években elsősorban a Tartományi Nagyberuházási Alap és a Szerbiai Nemzeti Beruházási Terv pályázati eszközeinek lehívásában vettem részt, ezek közül többet is vezettem, és sikerre vittem őket.
– Melyek voltak az elmúlt időszak legfontosabb pályázatai a község szempontjából?
– Az első nyertes pályázatunk a wairless (drót nélküli) internetszolgáltatás megindítása volt 2004-ben. Azóta természetesen volt már 10 ezer dinárostól többmillió dinárosig terjedő sikeres pályázatunk. Számításaim szerint eddig mintegy 150-200 pályázatban vállaltam kisebb-nagyobb szerepet. Mint mindig, most is minden időszakban megvoltak a legfontosabb pályázatok. Akkor, amikor az internetszolgáltatás szempontjából fekete (vagy fehér) foltnak számítottuk a tartomány internetes térképén, nyilván angyon fontos volt az internethálózat kiépítése, az internethozzáférés megteremtése. A fontossági sorrend mindig változik, de az infrastrukturális beruházások szerintem mindig is fontosak lesznek. Személy szerint arra vagyok leginkább büszke, hogy harminc év kihagyás után sikerült egy év alatt több mint 5,5 kilométernyi utcát leaszfaltozni, s hogy ehhez én is hozzá tudtam járulni. Nagyon remélem, hogy ez csak a kezdete annak a folyamatnak, amelynek a végén az összes kishegyesi utca aszfaltot kap. Erre egyébként a választásokat követően személy szerint kedvező jeleket látok tartományi és köztársasági, vagyis állami szinten is. Mi felkészültünk rá, hogy a mintegy 40 kilométernyi kishegyesi utcákból tovább csökkentsük az aszfaltozatlanok számát. Az utcáknak több mint a fele volt szilárd burkolat nélkül, s el kell mondanom, hogy még 10 kilométernyi utcára már van tervünk, és remélhetőleg egy éven belül 1,5 kilométer épül ki. Ez utóbbiak azok a korábban beharangozott utcák, amelyeket annak idején a Nemzeti Beruházási Tervből kellett volna aszfaltozni (a park és a piactér környéke), de kimaradtak, és a Tartományi Nagyberuházási Alap átvállalta a költségeket. Várhatólag az év végéig elkészül mintegy 4,5 kilométer utca aszfaltozásának terve. Nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni, hogy mikor folytatódik a megkezdett folyamat, vagy hogy mikor fejeződik be, az azonban bizonyos, hogy minden lehetőséget megragadunk akár itthon, akár külföldön, hogy ezeket a terveket megvalósítsuk. Minden forrást megmozgatunk annak érdekében, hogy terveink megvalósuljanak.
– Az útépítésen kívül vannak még hasonlóan fontos feladatok...
– Az útépítés folytatása nagyon fontos, de fontos feladatnak tartom a vízvezeték-hálózat kiépítését is, elsősorban Kishegyesen. Mindenképpen ki kell fúrni az úgynevezett B-4-es kutat, amely elengedhetetlen a zökkenőmentes vízellátás szempontjából. Ez a kút a hiányzó láncszem ahhoz, hogy nyáron, a legnagyobb fogyasztás idején is legyen elegendő víz mindenütt a faluban. A minőségen egyelőre nemigen tudunk változtatni, az elsősorban a hálózat felújításának függvénye. A szükséges engedélyek beszerzése még folyamatban van és le kell bonyolítani a közbeszerzési pályázatot is, de van rá remény, hogy két hónapon belül megkezdődik a kút fúrása. Két nagy tervünk van még: a községi vízhálózat és a községi csatornahálózat kiépítése. Mindkettő nagyon fontos lenne környezetvédelmi szempontból is. Számításaink szerint az idevágó tervek egy–másfél éven belül elkészülnek. A megvalósulásról viszont csak azt követően tudunk beszélni.
– Politikai szempontból fontosnak tűnt az a bejelentés, hogy a képviselő-testület keretében létrehozzák az úgynevezett civil széket, a civil szervezetek képviseletét.
– Tagja voltam és vagyok civil szervezeteknek, és fontosnak tartom a civil szék ötletét. Ha jól tudom, folyamatban van az intézmény kialakításának vizsgálata. Két változat létezett, de valójában csak egyik volt életképes, ez pedig, hogy egy helyet adunk a testületben a civileknek, ők pedig alkalomtól és témakörtől függően jelölik ki képviselőjüket. A másik szerint egy képviselő lett volna minden témakör esetében, de ezt eleve elvetette minden szervezet.
– Mikor várható a községi tanács megalakulása?
– A nekem segítő tanácsosok nevét megadtam, ők hárman lesznek és területük alkalom adtán bővülhet. A községi tanács összetételéről azonban a képviselő-testület dönt majd legközelebbi ülésén. A megbeszélések folyamatban vannak.
– Milyen tervek vannak még?
– A víz- és csatornahálózat kiépítésén túl fontosnak tartom, hogy minden évben sikerüljön minél több fát elültetni, és nemcsak fasorokat, hanem kiserdőket is kialakítani. Fontosak a szociális téren tett kezdeményezések is, az egyedülálló és elhagyatott idős emberekről való gondoskodás megszervezése. Az új munkahelyek megteremtése is rendkívül fontos kérdésnek számít, s ebből a szempontból várható, hogy a négy éve működő ipari park igazából beindul. Nemrég fejeződött be a próbafúrás a vízellátást biztosító kút esetében, várható, hogy őszre, vagy legkésőbb tavaszra megkezdődik az első komoly beruházás. Ezekkel kapcsolatban várjuk az utolsó köztársasági engedélyeket, s amint megérkeznek, kezdődhet a munka.