2024. július 17., szerda

Sztrájkkal kezdődik a tanév?

Ellenzi a pedagógusok egyik napról a másikra való utcára kerülését a Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezete

A júliusi alacsonyabb bérek csak az egyik okát képezik a pedagógusok elégedetlenségének, ezért a Vajdasági Oktatásügyi Dolgozók Szakszervezete tegnapi sajtótájékoztatóján sztrájkot helyezett kilátásba. Azt elképesztőnek tartja a szakszervezet vezetése, hogy, habár szinte kész tényként kezelhetjük a pedagóguslétszám ésszerűsítését, nem készítettek elő megfelelő szociális programot.

A pedagógusok számának csökkentésére utaló jel Miodrag Protić szakszervezeti elnök szerint mindenekelőtt az a minisztériumi értesítés, amelyben emlékeztetik az iskolákat, hogy az első és ötödik osztályokban, valamint a középiskola első évfolyamán az osztálylétszám 30 fő. A legmagasabb diáklétszám 34 fő, s 35 tanuló esetén osztható ketté az osztály. Ezzel tanítók válhatnak munkanélkülivé, mint ahogyan Bácsújlakon (Bačko Novo Selo) és Palonán (Plavna) csak kombinált osztályt hagytak jóvá, tehát 1–1 pedagógus már feleslegessé is vált.

– Nem hagyjuk ennyiben, mert a jövő hétre egy nagyszabású összejövetelt szervezünk, amelyre a tartományi oktatási titkárt és az iskolaigazgatókat is meghívjuk. Ellene vagyunk, hogy bárki is egyik napról a másikra munka nélkül maradjon, hisz nincs kidolgozott szociális program. Továbbá: elképedve vettük tudomásul, hogy a tanárok a jövőben nem taníthatnak majd az alsóbb osztályokban – hallottuk a szakszervezeti vezetőtől. Kérdésünkre elmondta: a képzőművészet, zene és testnevelés szakosok eddig alsó tagozaton is dolgoztak, most erre nincs lehetőség, hogy a tanítónőknek meglegyen az óraszáma, így viszont nekik nem lesz ki a normájuk.

Az oktatásügyben dolgozók júliusi bérét a júniusi munkaórák alapján számolták el, nem pedig a legutóbbi 3 havi – áprilisi, májusi, júniusi – személyi jövedelem alapján.

– Eddig még soha nem történt meg, hogy a munkaórák alapján kapjuk a fizetésünket. Ez ellentétben van a munkatörvénykönyvvel és az ágazati kollektív szerződéssel is. Így mintegy 10 százalékkal kisebb fizetést kaptunk júliusra – jelentette ki Miodrag Protić.

Mint mondta, érdekes módon a legutóbbi szakszervezeti megmozdulásuk nyomán szeptemberre 5 százalékos fizetésemelést irányoztak elő, s még 5 százalékot az ősz folyamán, ha sikerül megtakarítani a pénzösszeget. Követelik a minisztertől annak a leváltását, aki e furcsa fizetéselszámolási matematikát kitalálta. Ha nem számolják el a törvényes előírások szerint a nyári szünidei munkabért, a szakszervezetükhöz tartozó iskolák pedagógusait sztrájkra szólítják fel.