2024. november 27., szerda

Felmondások és ígéretek

A csókai húsgyár dolgozói elmaradt bérükre várnak – A tulajdonos újabb feldolgozó részleg megnyitását ígéri

Zűrzavaros a helyzet csókai húsgyárban, ahol június végén tizenegy munkás felmondott az elmaradott bérek miatt, majd augusztus elején, a négyhetes kollektív szabadságot követően a cégvezetés mondott fel több dolgozónak. A vállalatvezetés szerint lejárt a dolgozók három hónapos munkaszerződése, ennek következtében szűnt meg a munkahelyük. Jóllehet, a húsgyárban jelenleg nincs termelés, a verbászi Branko Milošević tulajdonos és igazgató szerint szeptember elsejéig mindenkinek kifizetik az elmaradt béreket, valamint hamarosan újabb feldolgozó részleg is nyílik az üzemben.

A csókai húsgyárat 2005 júliusában privatizálták. A gyárban a hároméves felújítási munkálatok és az új berendezések beszerelése után, március 21-én kezdődött el a termelés a konzervgyártó részlegen, ahol többféle pástétomot és húskonzervet készítettek. Jelenleg azonban nincs termelés, kollektív szabadságon vannak a dolgozók. A vállaltvezetés szerint erre azért volt szükség, mert nem volt elég szakképzett munkaerő a munkafolyamatok elvégzésére, új dolgozókat azonban nem kívántak alkalmazni. Branko Milošević igazgató azt állítja, hogy senkinek nem mondtak fel a csókai húsgyárban, amelynek jelenleg 36 állandó és meghatározott időre felvett dolgozója van. Az igazgató emellett további 25 visszatérő dolgozóról beszélt, akiknek lejárt a munkaszerződése, de hamarosan visszahívják őket dolgozni. A tulajdonos szerint a cégnek 86 dolgozója volt, közülük 11-en felmondtak az elmaradt bérek miatt, a többieknek pedig lejárt a munkaszerződésük.

Az egyik– neve elhallgatását kérő munkás– bízik abban, hogy hamarosan visszahívják dolgozni. Azt állítja, hogy a július 2-án három hónapra meghosszabbították a munkaszerződését, majd néhány nappal később kollektív szabadságra küldték őket. A szabadság lejárta után, augusztus 9-ei dátummal megkapta a végzést a munkaszerződés felbontásáról. A végzésben az állt, hogy a munkaviszonya azért szűnt meg, mert kevesebb a munka. Ezzel kétségbe vonható a tulajdonos azon állítása, hogy a cégnél senkinek se mondtak fel. Bár az is igaz, hogy a munkaszerződés egyik szakasza kimondja, hogy a három hónap lejárta előtt a munkaadó és a munkavállaló is bármikor felmondhatja a munkaszerződést.

A csókai Lajić Zsuzsanna élelmiszeripari technikus április 2-án kezdett dolgozni a húsgyárban, majd két és fél hónap munka után többedmagával felmondott a kifizetetlen bérek miatt:

– Június 25-én fél óra alatt 10-en felmondtunk. Próbáltuk kérni a fizetésünket, az ebédlőben gyűlést hívtunk össze, ahol embertelenül viselkedtek velünk. Elmondták, hogy szakszervezet alapítás nincs a gyárban, gyűlés ezután nem lesz, ne érdekeljen bennünket, hogy miért nem kapunk fizetést, mert a tulajdonos nem tartozik nekünk magyarázattal. A fizetésről nem szabad kérdeznünk, aki akar, az dolgozik, aki nem, az mehet. Az egyik– a keverőgépen dolgozó munkatársam – el akarta mondani, hogy mi szeretnénk dolgozni, de fizetést is szeretnénk kapni. A feleségével együtt dolgoztak a gyárba, két gyerekük van. Két és fél hónapig nem lehet fizetés nélkül élni, a villanyszámlát kell fizetni, a gyerekek pedig iskolába és óvodába járnak. Radovan Krivokapić technikai igazgató rászólt, ha nem tetszik neki, akkor elmehet. A munkatársam felállt és kiment, utána egy másik ember, majd én is, így egy nap alatt 10-en felmondtunk. Ügyvédhez és a községi ügyészhez fordultunk segítségért, végül az Önálló Szakszervezetek Szövetségénél segítettek, akik elvállalták, hogy kihajtják az elmaradt béreket. A konzervgyárban raktárosként dolgoztam, a munkabeosztást is én végeztem, és feleltem az áruért, 1 millió doboz konzervért. Többször elgondolkoztam azon, hogy a havi 12 000 dináros fizetésért érdemes-e ezt csinálni – jegyezte meg keserűen az élelmiszeripari technikus, aki becsapottnak érzi magát. Szerinte állandó munkaviszonyban lévő dolgozók nincsenek a gyárban, hanem három hónaponként hosszabbítják meg az emberek munkaszerződését. Lajić Zsuzsanna elmondta, hogy felmondásuk után jóformán miattuk állt le a termelés, mert a keverőgép és a sterilizáló kezelésére nem találtak megfelelő szakembereket. Néhány napra rá még a technológus is felmondott. A felmondásunk után az üzemben még két hétig csomagolták a kész konzerveket, majd a munkások elmentek kényszerszabadságra, állítja az élelmiszeripari technikus.

A csókai húsgyár több havi– tavalyi és idei – bérrel tartozik a dolgozóknak. A munkások szerint 9 havi bérüket nem kapták meg, Branko Milošević tulajdonos szerint pedig 7 havi bért nem fizettek ki az embereknek. ĺgérete szerint szeptember elsejéig megkapják a járandóságukat. A gyárban egyébként április elején osztottak utoljára fizetést. A tulajdonos szerint a bérek 16 000 dinár körül mozognak, a munkások ezzel szemben azt állítják, hogy mintegy 15 000 dináros bruttó fizetésért dolgoztak.

Branko Milošević tulajdonos egyébként optimista, és azt ígéri, hogy az elkövetkező egy-két hónapban egy új osztályt alakítanak ki szalámi- és kolbászfélék, valamint készételek gyártására. Az igazgató szerint ehhez minden készen áll, mindössze az előírásoknak megfelelő padlót kell elkészíteni. Ez újabb 40 munkahelyet fog jelenteni a gyárban. Emellett hamarosan a konzerveket gyártó részleg is folytatni fogja a munkát. A tulajdonos elmondta, hogy a konzerveket Szerbiában értékesítik, 30 vásárlójuk van országszerte: Belgrádban, Bajmokon, Szabadkán, Nišben és Leskovacon. Kérdésünkre, hogy miért nem lehet ezeket a termékeket a környéken megvásárolni, a tulajdonos azt válaszolta, hogy a cég üzletpolitikája szerint csak a nagyobb városokban értékesítik az árut. Arra a szóbeszédre, hogy esetleg eladja a vállalatot, Branko Milošević annyit mondott, hogy erről szó sincs, hiszen eleddig mintegy 6 millió eurót fektetett be a cégbe.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás