2024. július 18., csütörtök

Pozícióharc Kishegyesen

T ovábbra sincs megoldás a tisztségek elosztásáról a Magyar Koalíció és a Demokrata Párt helyi szervezete között Kishegyesen

Pál Károly

Az önkormányzat megalakult, az önkormányzat működik Kishegyesen, de a hatalmi koalíciót vagy tömörülést képező pártok közül továbbra is hiányzik a sorból a Demokrata Párt, mert nem fogadja el a többiek, mindenekelőtt a Magyar Koalíció által felkínált tisztségeket.

Dr Bíró István

A választásokat követő alakuló ülésen és azóta is gyakorlatilag folytatódik Kishegyesen a választási hadjárat vagy mondhatjuk, politikai csatározás a Magyar Koalíció és a Demokrata Párt helyi szervezete között, olyannyira, hogy a radikálisok elhagyva az üléstermet azt mondták: döntse el végre a hatalmi koalíció, ki tartozik oda, hogy ők azután végre tudják, kinek az ellenzéke kell legyenek. Az alakuló ülésen derült ki, hogy a többséget képező tömörülés kialakításába nemigen vonták be a demokratákat, s ezért ők kérték a határozatok elodázását, valójában az önkormányzat megalakulását mindaddig, amíg a „felsőbb” pártszervek nem egyeznek meg ebben a kérdésben is. Aztán a második ülésen is ugyanezt kérték, de a többség rendre leszavazta őket. Ez azt jelentette, hogy gyakorlatilag a demokraták nélkül alakult meg az önkormányzat helyi vezetése, ennek ellenére számukra fenntartották a helyeket.

Pál Károly

A szeptemberi határidő, amit a demokraták kértek, lejárt, s ezért is próbáltunk választ kapni arra, történt-e előrelépés, vagy látszik-e valamilyen szándék a pártvezetőségek részéről, hogy beavatkozzanak a kishegyesi politikai egyezkedés folyamatába.

-- Három egymásutáni tárgyalást követően sem tudtunk egyezségre jutni. Meggyőződésünk, hogy a Magyar Koalíció helyi szinten nem hajlandó tiszteletben tartani az országos koalíciós megállapodást. Mi csak annyit kértünk, hogy tartsuk tiszteletben a választásokon kinyilvánított akaratot, más szóval azt, hogy a tisztségeket 2:1 arányban osszuk el. Ez a mi olvasatunkban azt jelentette, hogy a polgármesteri tisztség nem lehet vitás, azt a legerősebb pártnak kell kapnia. Kértük viszont a képviselő-testületi tisztséget, arányos létszámot a községi tanácsban, az alpolgármesteri helyet és a közvállalatok, intézmények vezetői esetében két igazgatói széket. Az eredmények alapján szerintünk egy helyet megérdemelnénk a közigazgatásban is. Az volt a válsz, hogy Kishegyesen ez nem így működik, és ezt természetesen nem tudtuk elfogadni. A felsőbb vezetés elé utaltuk a megoldást, mert helyben szemmel láthatóan nem tudunk megegyezni —mondja dr. Bíró István, a Demokrata Párt vezetőségi tagja, tartományi képviselő.

A demokraták tehát továbbra is a felsőbb vezetőségek egyezkedésétől várják a számukra kedvező(vagy kedvezőbb) megoldási javaslatokat, egyelőre azonban a válaszok késnek.

– Ez a huzavona lokális szinten sem nyerő, mert kizárólag a választópolgár lehet az, aki ennek megissza a levét. Ha a két párt között ellentét alakul ki, én vagyok az egyik legrosszabb helyzetben, mert egyrészt követnem kell pártom álláspontját, s ha az ellentét miatt esetleg valahol valamit leállítanak, azt mindenki tudni fogja, viszont ha támogatjuk az elképzeléseket, mások mondják magukénak. Kishegyes elmaradott környezet, ebben tökéletesen egyetértünk, de azután vita támadt akörül, hogy kiknek az érdeme. Meggyőződésünk tehát, hogy csak a választási eredményekkel arányos felosztást követeljük, se többet, se kevesebbet —mondja dr. Bíró István.

A másik fél szerint azonban nem egészen így állnak a dolgok.

– A választási eredmények alapján négy párt alakítja a többséget, a Magyar Koalíció, a Montenegróiak Pártja, és ehhez csatlakozik a Szerbiai Szocialista Párt és a Demokrata Párt, amelyek országos szinten koalícióra léptek. Az eddigi egyeztetések után a DP még mindig nem csatlakozott a többségi tömörüléshez, mert helyi vezetői elégedetlenek a felkínált tisztségekkel, konkrétan az alpolgármesteri tisztséggel, két hellyel a községi tanácsban, valamint azzal, hogy minden döntést a tömörülésen belül konszenzussal hozunk meg. Az MK az MP és az SZSZP számára is irreálisnak tűnt a DP elvárása, hogy a megszerzett 7 képviselői hely alapján ők akarják adni a képviselő-testület elnökét és titkárát, az alpolgármestert, a községi tanács felét, az egyetlen közvállalat igazgatóját, valamint a községi közigazgatás és a községi intézmények vezetőinek arányos hányadát. Ez legalább 12 vezető helyet jelentene a párt számára, holott az előző időszakokban is mindig arra törekedtünk, hogy az intézmények vezetői esetében ne a párthovatartozás, hanem a szakmaiság legyen a döntő —mondja Pál Károly, a VMSZ vezetőségi tagja, a községi képviselő-testület elnöke.

A politikusok szerint egyértelmű, hogy patthelyzet alakult ki, de ez egyúttal nem jelenti azt, hogy az önkormányzat nem működik, csak annyit, hogy a demokraták nélkül működik.

– Tudomásunk szerint a Demokrata Párt helyi szervezetében tisztújítás várható, és abban bízunk, hogy az új vezetőségükkel megtaláljuk a DP bevonásának módját a helyi hatalomba. Nagyon fontos azonban, hogy továbbra is mindent megtegyünk azért, hogy ezek a problémák ne hassanak ki a megkezdett munkák folytatására egyik településen sem. Éppen ezért annak ellenére, hogy a szeghegyi helyi közösség demokrata vezetése szóba sem akar állni a község vezetőivel, mi mindent megteszünk, hogy a jóváhagyott beruházások ott is folytatódjanak. Az önkormányzat tehát jelenleg is működik, és fontosnak tartom megjegyezni azt is, hogy személy szerint én sem ragaszkodom az elnöki tisztséghez, de csak azokkal tudunk együttműködni, akik ezt őszintén akarják. Kishegyes egészen biztosan nem fog akadályt jelenteni a két párt országos szinten kialakított együttműködésében, vagyis a Demokrata Pártnak is az az érdeke, hogy egy egyeduralomra törő helyi vezetés miatt ne romoljon meg a két párt kapcsolata —vélekedett Pál Károly.

Az önkormányzat működik, tehát szó sincs arról, hogy esetleg meg kell ismételni a választásokat, de azért mégis jobb lett volna, ha a két legerősebb, magát európai irányultságúnak mondó párt megegyezik, és nem vesztegeti erejét a pozícióharcokra.