2024. július 18., csütörtök

Mobilszolgáltató torony lakott területen?

Senki sem vitatja a sugárzás tényét, de bizonyítani sem lehet káros mivoltát – Szenttamási huzavona a VIP szolgáltató tornyának a központba tervezett építése körül
Hasonló megoldást szeretnének a szenttamásiak is: az MTS és a VIP szolgáltatók tornyai Kishegyesen a településen kívül állnak (Papp Imre)

Nem kis port kavart a nyár végén Szenttamáson a VIP mobilszolgáltató tervbe vett tornyának építése, olyannyira, hogy elegendő szavazatot tudtak gyűjteni az ellenzéki képviselők ahhoz is, hogy a testület külön ülésen tárgyaljon a problémáról. A szolgáltató – mint kiderült – tornyot szeretne felállítani a közép-bácskai kisvárosban, ami valószínűleg nem jelentett volna senkinek sem gondot, csakhogy a város kellős közepén szeretnének építkezni, s ez már sokaknak ellenére van.

A mobilszolgáltató két telekhelyre adta be kérelmét a városon belül, s az ellenzék azzal az indoklással indított kampányt, hogy a községi közigazgatás már az engedélyeket is kiadta.

– A VIP mobiltelefonos szolgáltató két átjátszó felépítését kérte a város területén, ez valóban igaz, az viszont már álhír, hogy mi az engedélyeket is kiadtuk. Éppen azért egyeztünk bele a képviselő-testületi ülésbe, hogy eloszlassunk minden dilemmát e kérdés körül. Mi sem bizonyítja jobban, hogy az egész mondvacsinált probléma, mint az a tény, hogy a 063-as és 064-es szolgáltatóknak is a város területén vannak az átjátszói, a volt birtok silóinak tetején, Nádaljon is a falu központjában, és Turián is a falu központjában vannak a tornyok. Az egyik telekhelyre, az Önkéntesek utcára vonatkozóan azonnal elutasítottuk a kérelmet. Azt a területet az egészségház bővítésére terveztük felhasználni, ez áll a településrendezési tervben és erre is szeretnénk használni. Ott tehát nem épülhet torony. A Dózsa György utcai torony esetében pedig azt kértük, hogy a szolgáltató készítsen környezetvédelmi tanulmányt a sugárzás hatásáról, csak utána tudjuk kiadni a szükséges engedélyeket – hallottuk Branko Gajin szenttamási polgármestertől.

A polgármester szerint a szolgáltató ebbe beleegyezett, mint mondja, lehet, azért, hogy ne kelljen perre vinniük a dolgot. Temerinben például ez történt, s a szolgáltató meg is nyerte a pert, de ez az eljárás olyan hosszadalmas, hogy a mobilszolgáltatónak is sokkal inkább kifizetődik egy hatástanulmány elkészítése.

– Mi nem támaszthatunk külön feltételeket. A törvények értelmében a 150 watt alatti átjátszók esetében nincs szükség környezetvédelmi hatástanulmányra, de mi azt is bizonyítani akartuk, hogy a polgárok oldalán állunk. Reméljük, hogy az ősz folyamán megszületik az ionizáció nélküli sugárzásról szóló törvény, annál is inkább, mert már képviselőházi procedúrában van, s akkor valószínűleg sokkal mérvadóbban tudunk majd dönteni is. Egyes eddigi tanulmányok arra utalnak, hogy egy szobai lámpa erősebb sugárzást bocsát ki, mint egy ilyen kapacitású torony, de ezt hagyjuk a szakemberekre – mondja a polgármester.

Németh Dezső képviselő szerint is mondvacsinált problémáról van szó a tornyok építése esetében.

– Felesleges volt ennyire felfújni a dolgot, de mindenképpen eleget teszünk a polgárok kérésének, hogy készüljön erről hatástanulmány, annak ellenére, hogy ezidáig egyetlen esetben sem tudták bizonyítani sehol sem a káros hatást. Ezzel valójában egy kis időt is nyerünk, mert közben megszülethet az idevágó új törvény, amely valószínűleg nem hoz semmilyen új előírást a most érvényben lévő helyett, de legalább tisztábban látunk mi is, és ezek alapján a polgárok is. Egyébként a többi szolgáltató átjátszói is a városban vannak és itt van a rádió is amely még erősebben sugároz. Mindezek ellenére az én magánvéleményem is az, hogy talán jobb lenne, ha ezek a tornyok a településeken kívül épülnének, de ezt nem mi hanem a parlament hivatott eldönteni – mondja Németh Dezső.

A VIP mobilszolgáltató szenttamási tornyainak kérdése egyelőre nyitott marad, legalábbis a hatástanulmány elkészültéig, s ha ez elkészül, a kérdést már aligha lehet majd politikai célokból felhasználni.