2024. november 27., szerda

Koalíciós válság Adán

A DP és az MK képviselője szerint is a másik fél követett el törvénytelenséget a községi képviselő-testület csütörtöki ülésén
Ki követett el törvénytelenséget a községi képviselő-testület csütörtöki ülésén? (Csincsik Zsolt)

Koalíciós válság alakult ki Adán a kormányzó Demokrata Párt és a Magyar Koalíció között. Az ellentét abból fakadt, hogy a képviselő-testület csütörtök esti ülésén a demokraták másik koalíciós partnerükkel, a G17 Plusz és a Magyar Polgári Szövetség támogatásával javasolták a községi statútum módosítását.

A tizenhat képviselő által aláírt javaslat szerint a községi tanács tagjainak a számát a jelenlegi nyolc főről kilencre emelnék az eredményesebb működés végett. Csonka Áron (MK), a képviselő-testület elnöke előbb szünetet rendelt el, majd berekesztette az ülést, amelynek folytatását november 13-ra tűzte ki. Ezután a testület elnöke és titkára az MK képviselőivel együtt elhagyta a termet. A DP, a G17 Plusz és az MPSZ jelenlévő képviselői azonban folytatták az ülést, amelyen a testület elnökhelyettese, Sass Tamás (MPSZ) elnökölt. A képviselők megszavazták a napirenden szereplő javaslatokat a módosítási javaslattal együtt.

Az ügy kapcsán Csonka Áron, a képviselő-testület elnöke tegnap sajtótájékoztatót tartott az adai községházán.

– Közvetlenül az ülés előtt 16 képviselő átadott egy javaslatot, amelyben kérték, hogy a két napirendi ponttal módosítsuk a napirendi javaslatot – közölte Csonka Áron. – Az indítványt a DP, a G17 Plusz és az MPSZ képviselői írták alá. Kérték, hogy kerüljön napirendre a határozat-javaslat a községi statútum megváltoztatásáról és módosításáról. Eszerint a községi tanács 9 tagú legyen, azzal az indoklással, hogy ezzel serkentsék a működését. Az önkormányzati törvény és a községi statútum előírja, hogy a községi tanács minden napirendi pont módosításáról véleményezést kell, hogy adjon. Emiatt félórás szünetet rendeltem el, és ezzel lehetővé tettem a községi tanácsnak, hogy állást foglaljon. A tanács MK-s tagjai kérték, hogy a polgármester hívja össze a tanácsot. Ezt a polgármester nem tette meg, az alpolgármester azonban megtette. A rövid ülésen megállapították, hogy ez ellentétben van a koalíciós szerződéssel, és nem javasolták napirendre. Emiatt nem tehettem szavazásra a javaslatot. Erre ugyanez a csoport benyújtott egy javaslatot, amelyben kérték a felmentésemet. Az ügyrend és a statútum szerint ezt indokolni kell, hogy miért, ők nem indokoltak. A községi tanács álláspontjának ismeretében nem kívántam törvénytelenül eljárni, a hatályban lévő ügyrendre hivatkozva berekesztettem az ülést, amelynek folytatását november 13-ra tűztem ki. Ezt követően elhagytam a termet a testület titkárával és az MK képviselőivel együtt – közölte a testület elnöke, aki szerint az ülés folytatása és az ott történtek jogszerűtlenek. Hozzátette: az MK mindent megtesz, hogy fennmaradjon a koalíció, ha ez nem következik be, akkor valószínűleg ellenzékbe szorulnak.

Az üggyel kapcsolatosan a Demokrata Párt képviselője, Bilicki Zoltán, Ada polgármestere a következőket nyilatkozta lapunknak:

– Tudomásunk szerint a törvény úgy rendelkezik, hogy Csonka Áronnak, a községi képviselő-testület elnökének nem volt joga berekeszteni az ülést. A javaslatot a törvénnyel összhangban szavazásra kellett volna bocsátania. A törvény szerint az ülést akkor lehet berekeszteni, ha nincs meg a szükséges létszám, ami megvolt – mondta az adai polgármester, aki szerint szükség van a községi tanács kibővítésére.

– A tanács az elmúlt három hónapban tizenegy, köztük két telefonos ülést tartott, ami viszonylag nagy szám, de nem haladtunk előre. A tanácsnokok páros száma akadályozta a tanácsot az eredményes működésben. Emellett megváltoztak az erőviszonyok. A koalíciós szerződés aláírásakor a DP 10 mandátummal rendelkezett, az MK pedig 9-el. Később a DP aláírt egy koalíciós szerződést a G17 Plusszal, amelynek érvényes koalíciós szerződése volt a Magyar Polgári Szövetséggel. A DP az újabb koalíciós partnerrel 16 képviselői helyet birtokol, és ezzel többséget alkot a testületben. A megváltozott erőviszonyoknak tükröződni kell a tanács összetételében is. A DP-nek nincs szándékában felbontani a koalíciós szerződést az MK-val. Jóllehet az MK 2-3 hete megszegte a koalíciós szerződést, amikor nem fogadták el a javaslatunkat a közigazgatás vezetőjének személyét illetően – mondta Bilicki Zoltán.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás