2024. július 17., szerda

Szigorítják a közlekedési törvényt

Az új közlekedésbiztonsági törvény bevezetné a zéró alkoholtoleranciát

Az új közlekedésbiztonsági törvény lehetővé teszi majd, hogy tartósan elkobozható legyen a járműve azoknak a már korábban is büntetett, az ellenőrzéskor ittas sofőrnek, akiknél 1,7 ezreléknél magasabb véralkoholszintet mérnek – fedte fel a készülő jogszabály részleteit pénteken, dr. Milan Vujanić, a közlekedési törvény módosításait végző csoport vezetője. Nemcsak az alkohol befolyásoltság alatt vezetőkkel szemben lépne fel szigorúbban a jogszabály, hanem az agresszív sofőrökkel szemben is. – Agresszív vezetés miatt nemcsak pénzbírságot róhatnak majd ki, hanem elvehetik a szabálytalankodó jogosítványát, sőt börtönbüntetést is kiróhatnak rá. Mindent meg kell tennünk, hogy a halálos balesetek száma jelentősen csökkenni kezdjen – mondta Vujanić.

Szavai szerint a jogosítványelkobzást biztos beemelik a jogszabályba, ugyanis le kell állítani az ittas sofőröket, sőt ha valaki már ittasan vezetett, és újból 1,7 ezreléknél magasabb véralkoholszintet mérnek nála, elkobozzák a járművét, függetlenül attól, hogy a saját tulajdona, vagy sem.

A jogszabályalkotók emellett bevezetnék a zéró alkoholtolerancia elvét is. A hivatásos sofőrökhöz hasonlóan a forgalomban lévő összes sofőrre érvényben lenne, hogy szervezetükben lévő alkoholszint nem haladhatja meg a 0 ezreléket. A jelenlegi szabályzat szerint a hivatásos sofőrökre érvényes csupán a zéró tolerancia, míg a többiek esetében megengedett a 0,3 ezrelék, azzal, hogy tiltott az alkoholtartalmú italok fogyasztása. Amennyiben valakinél 0,1 ezrelék alkoholszintet mutatnak ki, és bevallja a rendőrnek, hogy fogyasztott alkoholtartalmú italt, azt megbüntethetik, viszont nem lehet megbüntetni azt, akinél 0,3 ezrelék alkoholszintet mutatnak ki, viszont azt állítja, hogy olyan élelmiszert evett, amelynek az emésztése során erjedés történhetett. – Ezek ferdített igazságok, és semmi keresnivalójuk sincs a jogszabályban – érvelt a csoport vezetője.

Ugyanakkor az adminisztrációs szabálytalanságok – például a lejárt jogosítvány – miatti büntetéseket enyhítenék, valamint felelősségre vonnák az önkormányzatokat és az útkarbantartó vállaltokat. – Nem lehet minden esetben a sofőrökre hárítani a felelősséget. Ha egy útszakaszon egy év alatt, több mint 50 baleset történik, akkor felvetődik a kérdés, hogy csupán a sofőrök-e a hibásak – mondta Vujanić.

A büntetésekből befolyt pénzösszegekről szólva megjegyezte, hogy az elmúlt három évben 240 millió euró gyűlt össze, viszont ennek a tizedét sem fordították a közlekedésbiztonság fejlesztésére. – Ez tarthatatlan! A közlekedési szabályok ellen vétkezők büntetéseit a közlekedésbiztonság fejlesztésére kell fordítani – szögezte le a csoportvezető.

Mint beszámolt róla, több mint 40 szakembert kapcsolnak be a törvénytervezet kidolgozásába és a jogszabály már az év végén bejuthat a Szerbiai Képviselőházba. Szavai szerint, amennyiben az új jogszabály csak 10 százalékkal csökkentené a halálos közlekedési balesetek számát, máris megtérülne a jogszabályba befektetett erőfeszítés.