A képviselőházban megtartott hétfői panelvitán részt vett az Újvidéki Egyetem negyvennégy hallgatója, akik gyakorlati munkát folytatnak a tartományi közigazgatási szervekben, továbbá a belga Leuveni Egyetem huszonnégy magiszteri képzésen részt vevő hallgatója is. A vendégeknek Mila Radisavljević, a parlament titkárhelyettese mutatta be a képviselőház intézményét, annak szerveit, működését. Milivoj Vrebalov, a parlament alelnöke korábbi tapasztalatairól beszélt, amelyeket törökbecsei polgármesterként szerzett az uniós projektumok kivitelezése során. A részvevőknek lejátszották a törökbecsei idegenforgalmi lehetőségeket népszerűsítő, Brüsszelben is bemutatásra került kisfilmet, melynek kapcsán Vrebalov kifejtette, hogy a legjárhatóbb út az, ha valaki felismerve a lehetőségeket, s kihasználva a felkínált segítséget, a politikai különbségeket félre téve igyekszik tenni valami a közösség érdekében. A törökbecsei példánál maradva hangsúlyozta, hogy a legkülönbözőbb projektumok mellett fontos volt elvégezni a közvállalatok racionalizációját is a helyi szintű problémák megoldása érdekében. Reményét fejezte ki, hogy az integrációval szembeni hazai szkeptikus hozzáállás hamarosan meg fog változni, s azoknak a felméréseknek az eredményeit említette, melyek szerint a polgárok többsége nem támogatja az uniós felzárkózást, ugyanakkor nem élne szívesen Oroszországban vagy Kínában, melyeket a legbarátibb államokként megjelöl, hanem valamelyik uniós országot említi ideális lakhelyként. A sajtónak nyilatkozva elmondta, hogy a jelenlegi funkcióját is igyekszik arra használni, hogy minél közelebb hozza egymáshoz a helyi önkormányzatokat és az uniós intézményeket.
Anna Tomanová-Makanová, a Tartományi Képviselőház alelnöke a kisebbségi jogokról szólt, s kiemelte, hogy a nemzeti közösségek jogainak tekintetében Vajdaság és Szerbia többet is megtett, mint sok más régió vagy állam Európában. Emlékeztetett, hogy a vajdasági multikulturális modellt már nem egy helyen mutatták be a pozitív gyakorlat példájaként. Makanová a nemzeti tanácsok megalakulását mérföldkőnek nevezte a kisebbségi jogok tiszteletben tartását illetően.
Predrag Novikov, az Európai Ügyek Alap vezetője, Vajdaság brüsszeli irodájának igazgatója azt mondta, hogy az integráció útján Szerbiára még számos kihívás vár, de ugyanez Európára is igaz, s nincs olyan személy, aki ma bátran ki merné fejteni a véleményét arra vonatkozólag, hogyan fog az Európai Unió festeni tíz év múlva. Nem lehet a jövőbe látni, de abban biztos vagyok, hogy a helytálló lépések eredményre vezetnek – húzta alá Novikov.