2024. november 24., vasárnap

Vajdaságban tizedike után tetőzik a Duna

A Vajdaság Vizei szakembere szerint meglehetősen magas árhullámról van szó, a védett területeket azonban nem fogja veszélybe sodorni

Vajdaságot is egyre nagyobb mértékben veszélyezteti a Magyarország felől érkező árhullám, amely Csehországban és Németországban már rendkívüli állapotokat eredményezett, s csak nehezíti a helyzetet, hogy az előttünk álló napokban is csapadékra kell számítani a meteorológusok előrejelzése szerint. A Duna legmagasabb vízállását tegnap Ausztria fővárosában mérték, ahol már az egyik folyón átívelő hidat és a Duna környéki éttermeket is elöntötte a víz. A bécsi árvízvédelem képviselői abban bíznak, hogy a város erre a célra szolgáló csatornahálózata meg fogja akadályozni a lakott területek elöntését. Ausztriában egyébként ketten vesztették életüket és további két személy tűnt el az árvíz-helyzet kialakulása óta. A szituáció komolysága miatt Budapesten is árvízvédelmi riasztást vezettek be, 3600 rendőr és 8000 katona áll bevetésre készen, a Duna közelében lévő szállodák evakuálásának tervét is fontolgatják.

Vajdaságban a Köztársasági Hidrometeorológiai Intézet jelentése szerint tegnap ismét majdnem mindenütt emelkedett a folyók vízszintje. A Duna szintje Bezdánnál 53 centiméterrel 490 centiméterre, Apatinnál 47 cm-rel 530 cm-re, Gombosnál 39 cm-rel 456 cm-re emelkedett. Palánkánál 32, Újvidéknél 28, Slankamennél 26 cm-rel mértek magasabb vízszintet. A Tisza szintje Titelnél 14 cm-rel növekedett, a Száva adatai Mitrovicánál és Šabacnál magasabbak néhány centiméterrel.

A Magyar Szónak adott nyilatkozatában Mirko Galonja, a Vajdaság Vizei Közvállalat áradásvédelmi szolgálatának vezetője elmondta, hogy a Magyarország felől érkező árhullámra való tekintettel már tegnap megteremtődtek a feltételek a rendes árvízvédelmi készültség kihirdetésére Bezdánnál.

– Arra számítunk, hogy a következő két-három napban rendes készültséget kell majd hirdetnünk Palánkán és Újvidéken is. Az érkező árhullám meglehetősen magas, a számítások szerint Budapestnél a Duna szintje meghaladhat minden eddig jegyzett rekordot – közölte Galonja.

Mint mondta, a szerb határ felé közeledve az árhullám intenzitása folyamatosan csökken majd, de Bezdánnál az előrejelzések szerint az eddig tapasztalt második legmagasabb vízszint kialakulására kell számítani.

– Az eddig mért legmagasabb szint Bezdánnál 776 centimétert tett ki, most 700–720 centiméteres vízszintre számítunk. Újvidék felé haladva az árhullám tovább csökken majd, ami azt jelenti, hogy 600 centiméter körüli, azaz ilyen helyzetekben megszokottnak nevezhető vízállásra kell készülni – ismertette a prognózist az árvízvédelmi szektor vezetője.

Hangsúlyozta, hogy nemhivatalos előrejelzésekről, adatokról van szó, amelyet másutt nem lehet megtalálni, a hidrometeorológiai intézet ugyanis négynapos prognózisokat közöl, ezek az adatok pedig az előttünk álló tíz napos periódusra vonatkoznak – Újvidéknél tehát június 15-ére várják a Duna tetőzését.

– Budapestnél június 10-ére, Bezdánnál 13-ára, Újvidéknél pedig 15-ére várjuk a legmagasabb vízszintet. Ki kell emelnem, hogy ezek a vízállások sem veszélyeztetnék a védett területeket, a töltéseket megerősítették és készenlétben állnak az ár fogadására – közölte Galonja.

Predrag Marić, a Belügyminisztérium rendkívüli helyzetekkel megbízott részlegének vezetője is arról számolt be a közszolgálati televíziónak adott tegnapi nyilatkozatában, hogy mindenütt folynak az előkészületek a megfelelő árvízvédelmi készültség kialakítása érdekében, hozzátette azonban, hogy amennyiben hatalmas árral találnánk szembe magunkat, itthon is olyan képeket láthatnánk, mint Európa-szerte. Nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy a rendkívüli helyzetek kezelésére fordított költségvetés évről évre alacsonyabb, s azt mondta: az államnak még véletlenül sem lenne szabad az ilyen károk megelőzésén, a vészhelyzetek elhárítására fordított összegeken takarékoskodnia.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás