2024. július 18., csütörtök

Füstködbe vesző vádak

Egeresi Sándor: Elképzelhető, hogy egyesek feszültséget szeretnének kelteni a VMSZ és a DP között, vagy elmélyíteni a már meglévőt – Dragoslav Petrović: A tartományi ha
"Soha sem titkoltam szenvedélyemet, mert ez szerintem szigorúan magánügy, semmi köze a munkámhoz" (Ótos András felvétele)

Egeresi Sándora közpénzekből havonta 60 ezer dinárt költ szivarra – az újvidéki Nacionalni Građanski napilap hasábjain ezzel a címmel jelent meg egy írás, amely részletekbe menően elemzi a Tartományi Képviselőház elnökének különböző költségeit. Egeresi nem tartja kizártnak, hogy az írás hátterében a Demokrata Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség közötti feszültségek állnak.

A szóban forgó lap írásában Egeresi Sándor utazásaival is foglalkozik, azt állítják, hogy 2008-ban csak Brádi Zsoltnak, aki a Tartományi Képviselőház elnökének sofőrje és egyben rokona is, 380 ezer dinárt fizettek ki külföldi napidíjak címén, pedig a tartományi költségvetés a képviselőház tisztségviselőinek utazására éves szinten 100 ezer dinárt irányoz elő. A Nacionalni Građanski a fenti állításokat a Demokrata Párt meg nem nevezett magas rangú tartományi tisztségviselőjére hivatkozva közölte. Ez a személy még azt is elmondta, hogy pártját sokkolta a pénzszórásra vonatkozó felismerés, és hogy ezt a továbbiakban sem a DP, sem koalíciós partnereik nem tűrhetik.

– Ez a legalattomosabb rágalom ami valaha is ellenem irányult. A bulvársajtó ezzel a kampánnyal szeretne lejáratni – válaszolta lapunknak a fenti vádakra Egeresi Sándor, majd hozzátette, hogy a rágalmak miatt bírósághoz fordul.

– Hétfőn több köztiszteletben álló jogásszal és ügyvéddel fogok találkozni, tőlük várom a választ, hogy milyen lépéseket tehetek meg – közölte Egeresi Sándor, majd azt is elmondta, hogy soha életében nem vásárolt közpénzekből élvezeti cikket, vagy bármi mást saját maga számára.

– Munkámból semmiféle gazdasági érdekeltségem nem származik, ugyanúgy a fizetésemből élek, mint bárki más. Feleségem munkanélküli, két fiam van és elnöki fizetésemből élünk – szögezte le a Tartományi Képviselőház elnöke, aki utazásaival kapcsolatban elmondta, hogy a tartomány statútumából eredően kötelessége Vajdaságot külföldön és belföldön is képviselni. A parlament, a Tartományi Kormány, illetve a nyilvánosság, és a médiumok eddig mindig idejekorán értesülhettek ezekről az utazásokról, illetve azok céljáról, nyilatkozta Egeresi, hozzátéve: eddig egyetlen utazását sem titkolta el, a közpénzeket saját privát utazásaira soha sem használta fel.

– Példaként említeném egy ausztriai utamat, ekkor a két napra 116 eurót kaptam napidíj címén. Azt szerintem senki sem vitatja el, hogy valamiből étkeznem is kell, a napidíjat mindig is erre fordítottam. Elképzelhető, hogy egyes politikusok meggazdagodtak a napidíjból, nekem ez eddig nem sikerült. Külföldi útjaimról köteles vagyok beszámolni a vajdasági parlament euroregionális együttműködéssel foglalkozó bizottságának, ezt soha sem mulasztottam el megtenni. A parlament külföldi útjaira már tavaly és idén is 100 ezer dinárt hagytak jóvá. Szerintem a vajdasági közvélemény nem arról ismer, hogy hazudozok, lopok, vagy csalok – összegezte Egeresi.

Lapunk kérdésére, hogy mi állhat a szóban forgó vádak, állítások hátterében, a Tartományi Képviselőház elnöke a következőket válaszolta: „A politikában az irigység és féltékenység hatványozottan érvényes. Az ellenem irányuló vádak mögött valószínűleg politikai játszadozás áll. Ha pedig azt nézzük, hogy nem a botrányhős szerepkörében tetszelegtem az elmúlt húsz évben, amióta politikával foglalkozom, akkor egyértelművé válik, hogy az említett politikai játék mögött személyem lejáratása mellett a vajdasági parlament, a vajdasági adminisztráció és a VMSZ lejáratása állhat. Viszont hozzátenném: én alaptalanul soha sem vádoltam és most sem fogok. A szóban forgó ügyet még nem látom át világosan, egyelőre én is csak tapogatózok a homályos részletek között.”

Egeresi azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az írással egyesek a VMSZ és a DP között szeretnének feszültséget kelteni, vagy tovább mélyíteni a már meglévőt. Ebben a pillanatban azonban minden megreked a találgatás szintjén, a részletek az elkövetkezendő néhány napban, vagy hétben derülnek ki, szögezte le Egeresi.

Arra valószínűleg nem kell olvasóinkat emlékeztetnünk, hogy amikor a VMSZ négy köztársasági parlamenti képviselője nem szavazta meg az idei állami költségvetést, az nagy nemtetszést váltott ki a Demokrata Párton belül. Nem sokkal a szóban forgó eset után a szabadkai városi képviselő-testület 34 képviselője egy olyan kezdeményezést tett, amelyet ha elfogadnak a januári képviselő-testületi ülésen, akkor a VMSZ-t gyakorlatilag kiszorítják a városi hatalomból. Egeresi annak lehetőségét sem zárja ki, hogy az ellene irányuló vádaskodás egy hasonló jellegű folyamatot hivatott elindítani tartományi szinten.

– Ami a két párt közötti feszültségeket illeti, én ebből a tartományban eddig még semmit sem éreztem. Hazudnék, ha azt állítanám, hogy mennyire elmérgesedtek a tartományi parlamentben a viszonyok a DP és a VMSZ között. Az idő majd mindent megmutat. Bízom abban, hogy a két párt vezetői megtalálják a megoldásokat a nézeteltérések, feszültségek, illetve bonyolult problémák megoldására – összegezte Egeresi.

Dragoslav Petrović, a DP tartományi frakcióvezetője az üggyel kapcsolatban kifejtette, hogy az Egeresiről szóló írást megjelentető újvidéki napilaphoz hasonló lapok gyakran rosszakaratúak, egyéb magyarázatot nem lát az ügyre.

– Más okot egyszerűen nem tudnék mondani. A tartományi koalíción belül nincs nézeteltérés, tehát ez nem állhat az írás hátterében. Egeresi munkáját nem lehet bírálni, mindig tisztességesen elvégzi feladatait – szögezte le Petrović, majd hozzátette, hogy ebben a pillanatban a tartományi hatalom, a hatalmi koalíció, és az adminisztráció is jól működik, és semmi sem utal arra, hogy bárki megpróbálná kiszorítani a VMSZ-t a hatalomból.

A SZENVEDÉLY MAGÁNÜGY

Egeresi Sándort legérzékenyebben a szenvedélyével, vagyis a szivarozással kapcsolatos vádak érintették. Elmondta, hogy 2004 őszéig nagy dohányos volt, ekkor egy szívinfarktus után végül leszokott a cigarettáról, azóta szivarozik.

– Ezt a média és a nyilvánosság is tudja, soha sem titkoltam szenvedélyemet, mert ez szerintem szigorúan magánügy, semmi köze a munkámhoz. Az azonban hazugság, hogy közpénzeken vásárolom a szivart, és a saját pénzemből sem 60 ezer dinárt költök havonta szenvedélyem költségeinek fedezésére – közölte a vajdasági parlament elnöke.