2024. november 26., kedd

A polip fejét még nem vágták le

Dr. Zoran Dragišić: A szerbiai politikai vezetésnek nincs elég ereje és bátorsága leszámolni az álpolitikai erőkkel

Korábbi megállapítások szerint eddig a nem eléggé szigorú bírósági, illetve büntetőjogi gyakorlat volt a legnagyobb kerékkötője az erőszak és a radikális jobboldali, illetve szurkolói csoportok megfékezésének. Ez a gyakorlat kedden valamelyest módosulni látszott: a Brice Taton francia fiatalember meggyilkolásával vádolt 11 személyt a belgrádi Felső Bíróság illetékes bírói tanácsa összesen 240 év börtönbüntetésre ítélte. A büntetés szigoráról a külföldi szakértők, médiumok is elégedetten nyilatkoztak.

Dr. Zoran Dragišić, a belgrádi Egyetem Biztonságtudományi Karának docense többek között arról nyilatkozott lapunknak, hogy a szóban forgó ítélet visszatartó erővel hathat-e a különféle radikális csoportokra:

– Kétlem, hogy az ítélet megfékezi majd a radikális jobboldali csoportosulásokat vagy a szurkolókat. Az a gond, hogy a bíróság csak az elkövetők felett ítélkezett. A szervezők elkerülték a büntetést. Az is igencsak kérdéses, hogy valóban a bíróság elé állított fiatalemberek követték-e el azokat a dolgokat, amiket az államügyészség vádiratba foglalt. Ezzel a részlettel kapcsolatban még bizonyos francia médiumok részéről is spekulációk láttak napvilágot. A francia sajtó is arról tudósított, hogy a bíróság elé állított fiúk ellen nem sikerült megfelelő bizonyítékokat felsorakoztatni, illetve bűnösségüket nem megfelelően támasztották alá. Ez az ítélet szerintem bírósági meggyőződés, és nem bizonyítékok alapján született. Igencsak kétséges, hogy az illetékesek mindent megtettek-e a szervezők kézre kerítése érdekében. Nem azt mondom, hogy egy ilyen bűncselekmény esetében, mint Brice Taton meggyilkolása, nem szükséges a szigorú büntetés, de fontos, hogy azokat ítéljék el, akikre valós bűnjelek alapján bizonyították rá a bűnösséget. Az ítélet nem gátolja meg a szurkolók hordáinak vagy az egyéb jobboldali csoportosulásoknak a randalírozását. A bűnüldözési és igazságügyi szerveknek nem sikerült levágniuk a Szerbiát szorongató polip fejét. A fő szervezőkről nem is esett szó az ügy, illetve az eljárás során.

Hasonló a tényállás a büszkeségnapi felvonuláson elkövetett rendbontással vádolt személyek esetében is?

– Igen. Ebben az esetben sem sikerült elfogni a szervezőket. Egyébként a Brice Taton elleni támadást és a homoszexuálisok felvonulásán történt rendbontást elkövető csoportokat ugyanaz a központ irányította. Az utóbbi esetet illetően azokat tartóztatta le a rendőrség, akik aznap Belgrád utcáit káosszá változtatták. Természetesen meg kell büntetni az elkövetőket, ez egy pillanatig sem vitás. Viszont rendkívül fontos lenne azokat is bíróság elé állítani, akik az egészet szervezték. A szervezőkre még csak ki sem terjedt a nyomozás.

Van elképzelése arról, hogy miért van ez így?

– Ezeket a csoportokat sokkal helyesebb lenne álpolitikai csoportosulásoknak nevezni. A szerbiai politikai vezetésnek nincs elég ereje és bátorsága leszámolni velük. Azt is hozzátenném, hogy nem csak a bátorság hiánya gátolja a leszámolást: hiszem, hogy igencsak sok és különböző érdek keveredik egymással. Az álpolitikai tényezők esetében ugyanarról a rétegről van szó, akik Zoran Đinđić meggyilkolása előtt és után is aktívak voltak. A napjainkban tevékenykedő szurkolói és jobboldali csoportosulások ugyanazok a hordák, esetleg csak új tagok csatlakoztak hozzájuk.

Ugyanazok a politikai erők állnak ezek mögött a csoportosulások mögött, mint akik Zoran Đindić meggyilkolása előtt, illetve után tartották a kezükben az álpolitikai tényezőket?

– Egyértelműen ugyanazokról a politikai erőkről van szó.

Azt is elárulná, hogy mely politikai erők tartják kezükben az Ön által hordának nevezett csoportokat?

– Ezt inkább a Biztonsági-tájékoztatási Ügynökségtől kellene megkérdeznie.

A Szerb Haladó Párt február 5-én szervezi meg a már jóval korábban bejelentett nagy tüntetését Belgrádban. Elképzelhetőnek tartja, hogy a várhatóan rengeteg, jobbára elégedetlen tüntetőt esetleg nem tudják kordában tartani a kivezényelt biztonsági erők?

– Feltételezem, hogy a tüntetésen nagyon sok ember fog részt venni. A polgárok rendkívül elégedetlenek a szerbiai körülményekkel, egyre nehezebben tudnak megélni. Amikor ennyi embert hívnak össze, akkor az is előfordulhat, hogy valaki vissza kíván élni a tömeg erejével. Remélem, a szervezők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a tüntetés békés keretek között bonyolódjon le. Abban is biztos vagyok, hogy az illetékes állami szervek is mindent megtesznek azért, hogy az embertömeget sikerüljön felügyelet alatt tartani. Ennyi ember egy helyen, egy ilyen nehéz és bizonytalan gazdasági, illetve politikai helyzetben nem kis biztonsági kockázatot jelent.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás