2024. november 25., hétfő

Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha nem éltetik

Tizedszer is megrendezték az Őseink zenéje népzenei rendezvényt Szenttamáson

Tizedszer csendült fel őseink zenéje Szenttamáson és tartott egy egész estén, csaknem reggelig a januári fagyos éjszakában. Szombaton Vajdaság számos helységéből, de a határon túlról is érkeztek vendégek a mind népszerűbb Őseink zenéje népzenei rendezvényre, ezúttal a szokásos Zmaj általános iskola helyett a város Sportcsarnokába. Az új helyszín jóval nagyobb teret biztosított a közönségnek a réginél, de ennél talán még fontosabb, hogy a nem kis csarnok is teljesen megtelt érdeklődőkkel, sokan állva hallgatták-nézték-tapsolták végig a rendezvényt, melyet 2002 óta a helybeli Arany János Magyar Művelődési Egyesület szervez, immár két éve a Citerazene-barátok Klubjával közösen.

Induláskor az volt az elképzelés, hogy ezzel a rendezvénnyel nyissák meg a táncházi idényt, és adjanak lehetőséget évente egyszer a muzsikusoknak arra, hogy kiléphessenek a táncosok árnyékából, vagyis igazából kifejezésre jussanak. Most viszont, mint azt dr. Lengyel László, az MNT felsőoktatással megbízott tanácsosa az egybegyűlteket üdvözölve hangsúlyozta, az Őseink zenéje a vajdasági magyarok egyre tömegesebb farsangnyitó rendezvényévé nőtte ki magát, mely alkalmat ad határon innen és túliaknak népzenei örökségünk közös ünneplésére.

A rendezvényt kezdettől fogva támogatja a szenttamási község, élén Branko Gajin polgármesterrel, aki a telt házas Sportcsarnok közönségét üdvözölve meggyőződésének adott hangot, hogy az Őseink zenéje immár túlnőtt minden környékbeli rendezvényen, mert egyedi, megszólítja az egy zenei anyanyelvből táplálkozókat, bárhol is éljenek a világban. A zene univerzális, így erre a rendezvényre immár nem csak magyarok járnak, hanem olyan zenekedvelő emberek is, akik tisztelik a néphagyományokat, és képesek felismerni az értéket.

Mielőtt a zenekarok porondra léptek volna, dr. Pákozdi Csaba Magyarország Külügyminisztériuma Kisebbségi Jogi Főosztályának főosztályvezetője szólt a közönséghez Kodály Zoltán intelmeit idézve, miszerint kultúrát nem lehet örökölni, az elődök kultúrája egykettőre elpárolog ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának. – A lánc nem szakadt meg, a lánc folytonos – mondta a főosztályvezető. – A zene és a tánc összeköt minket. Kormánytisztviselőként úgy is fogalmazhatnék, hogy a magyarság azonosságának a nyelven kívül az egyik legfontosabb formája a zene és a tánc, s ez az, ami feltétel nélkül összeköt bennünket. Nincs elveszve az a nép, amely így műveli hagyományait! – hangsúlyozta főosztályvezető.

Pedig még nem sejthette, hogy egy valóban kivételes, lélekemelő és vérpezsdítő népzenei est következik, melyben a szegedi székhelyű, „vajdasági többségű” Mentés Másként Trió (Fábri Ivánovics Tünde, Fábri Géza, Lipták Dániel) megalapozta a kiváló hangulatot. Sok visszatérő népzenekedvelő szombaton úgy nyilatkozott, hogy az idei minden bizonnyal a legtömegesebb, és az egyik legsikeresebb rendezvény volt az eddigiek sorában, ehhez nagyban hozzájárultak a továbbiakban színre lépő szabadkai Juhász zenekar, Csonka Ferenc és a Csalóka, a Véka, majd a sepsiszentgyörgyi Heveder együttes. A háromórás koncertet a zenekarok egy közös improvizációval zárták a közönség vastapsa mellett. A hagyományokhoz híven az estet hajnalig tartó táncház zárta.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás