Szerbia a Novartis svájci gyógyszergyárnak kifizette az eddig átvett 857 500 adag, H1N1 elleni oltóanyagot, több védőoltást pedig nem rendel az ország, jelentette ki tegnap Tomica Milosavljević egészségügyi miniszter. Svetlana Vukajlović, a Köztársasági Egészségügyi Biztosítási Intézet (RZZO) igazgatója szerint a megrendelés fennmaradó részének problémáját a Jugohemija vállalatnak, a Novartis szerbiai képviselőjének kell megoldania.
A svájci gyógyszergyár igazgatója, Daniel Vasella kedden minden megrendelő állam kormányát felszólította, hogy ne mondják le a korábban megrendelt oltóanyagot, a már átvett vakcinát pedig fizessék ki. Erre a felszólításra reagált tegnap a szerb egészségügyi miniszter, aki kijelentette, hogy Szerbia 799 dináros darabonkénti áron kifizette az országba érkezett 857 500 adag oltóanyagot. A 3 millió adag védőoltásról szóló megrendelést pedig visszavonta az ország, jelentette ki Tomica Milosavljević, ugyanakkor hozzátette, hogy a Szerbia számára szükséges oltóanyagról az új vírus terjedésének figyelemmel kísérésével megbízott munkacsoport aktuális járványügyi helyzetjelentése után döntenek hivatalosan.
– Ezen a héten, vagy a jövő hét folyamán az egészségügyi minisztérium az aktuális járványügyi helyzet alapján egy átfogó jelentést állít össze. A szakemberek szerint az országban 300 ezer adag H1N1 elleni védőoltásnak kell tartalékban lennie mindig. Az eddig felhasznált oltóanyag számát ismerve kijelenthetem, hogy Szerbiának nem 300 ezer, hanem 600 ezer adag vakcina marad tartalékban. Ha az emberek továbbra is az eddig tapasztalt ütemben oltatják magukat, akkor a februári és márciusi, illetve az októberi és novemberi oltási szezonban 300–400 ezer vakcinára lesz szükség, és így még tartalék is marad – részletezte Milosavljević.
Az egészségügyi miniszter meglátása szerint Szerbia, vagyis a Torlak Intézet talán már ebben az évben megkezdi a H1N1 elleni védőoltás előállítását, tehát a polgárok valószínűleg hazai vakcinával is oltathatják majd magukat. A szerbiai lakosság tíz százaléka betegedett meg a H1N1 vírus okozta fertőzés miatt, 160 ezer polgár vette fel a vakcinát, tehát megközelítőleg 1 millió személy már védett az országban, vélekedett Milosavljević, aki szerint a polgárok az egészségügyi alkalmazottaktól kapott hiányos felvilágosítás miatt félnek felvenni a vakcinát.
– Az új vírus okozta fertőzésnek két arca van. A fertőzés lehet nagyon enyhe és gyors lefolyású, ugyanakkor a lakosság kis százalékánál komoly szövődményeket okozott, okozhat. 79 emberéletet veszítettünk el, 5 várandós nőt, 5 gyermeket, és 20 olyan személyt, akik nem szenvedtek semmilyen krónikus betegségben. Ismétlem, a rendelkezésünkre álló vakcinával folytathatjuk az oltást, a járványügyi helyzet romlása esetén pedig idén már valószínűleg a Torlak Intézetre is számíthatunk, valamint szükség esetén a védőoltás világpiacán kialakult változások függvényében is hozhatunk új döntéseket – hangsúlyozta Milosavljević.
Svetlana Vukajlović, az RZZO igazgatója szerint a védőoltás behozatalának leállítása miatt nemcsak Szerbiában kérdés a kártérítés fizetése a gyógyszergyárak irányában, hanem a legtöbb európai országban.
– A kártérítés fizetésének kérdése nem oldódik meg egyhamar. A szerb kormány január 12-ei döntését, hogy leállítja a védőoltás beszerzését, többféleképpen is tolmácsolhatjuk, bár gyakorlatilag a kormány döntése a Novartissal kötött szerződés felbontását jelentette – nyilatkozta Vukajlović, aki szerint a megrendelés, illetve a szerződés felbontása körül kialakult problémákat a Jugohemija vállalatnak, a Novartis szerbiai képviselőjének kell megoldania.
Szerbiának a svájci gyógyszergyárral kötött szerződés alapján 3 millió H1N1 elleni védőoltást kellett volna átvennie.
Daniel Vasella tegnap egyébként lemondott igazgatói tisztségéről, külföldi sajtóértesülések szerint a jövőben a Novartis elnökének tisztségét tölti majd be.