2024. július 18., csütörtök

Tíz iskola társalapítója lesz az MNT

A Magyar Nemzeti Tanács hétfői ülésén meghatározta azt a két magyar tannyelvű, vajdasági középiskolát, illetve nyolc általános iskolát, amelyek esetében átveszi a társalapítói jogokat, valamint elfogadta a kiemelt jelentőségű vajdasági magyar gyermek és ifjúsági rendezvények meghatározásáról szóló záradékjavaslatot. A tanács elfogadta a Magyar Szó idei munkatervét is, ám a Tiszavidék melléklet, illetve a Vajdaságon át rovat megjelentetését egy megvalósíthatósági tanulmány kidolgozásához és elfogadásához kötötte.

A Közoktatási Bizottság ajánlása nyomán az MNT átveszi a szabadkai Kosztolányi Dezső Tehetséggondozó Gimnázium és a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium társalapítói jogait – erről született egyhangú döntés a hétfői ülésen. Az általános iskolákat illetően a következő nyolc intézmény tudhatja a jövőben az MNT-t társalapítójának: a temerini Kókai Imre Általános Iskola, a székelykevei Žarko Zrenjanin Általános Iskola, a szajáni Móra Károly Általános Iskola, az oromhegyesi Kis Ferenc Általános Iskola, a hajdújárási Petőfi Sándor Általános Iskola, a zentagunarasi Október 18. Általános Iskola, a gunarasi Dózsa György Általános Iskola és a bácskossuthfalvi Id. Kovács Gyula Általános Iskola. A szóban forgó intézményekben kizárólag magyar nyelven folyik az oktatás.

Az ülésen a tanács elfogadta az idei munkatervét. Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke elmondta, hogy a hatékony és érdemi munka előfeltétele a szakmai megalapozottságra hagyatkozó terv. A munkaterv alapját a fejlesztési stratégiák képezik, de az MNT eddig meghozott döntései, határozatai is alapul szolgáltak – közölte Korhecz.

Az MNT megerősítette a magyar nemzeti közösség egyéni és kollektív jogainak védelméről szóló eljárások foganatosításáról szóló záradékjavaslatot is, amelynek függvényében a Közigazgatási Hivatal a jövőben azonnal eljárhat jogsértés esetén.

– A jogsértések hatékony orvoslása és védelme megköveteli, hogy az MNT eljárásokat indítson, amelyek gyakran határidőhöz kötöttek. Ezért célszerű, hogy az MNT végrehajtó szerve időben meg tudja indítani ezeket az eljárásokat – indokolta meg a javaslatot Korhecz.

Az MNT a Magyar Szó idei munkatervét azzal a kikötéssel fogadta el, hogy a Tiszavidék melléklet és a Vajdaságon át rovat csak akkor indulhat el, ha a lap főszerkesztője munkatársaival elkészít egy megvalósíthatósági tanulmányt, amiről majd az MNT dönt. A Pressburger Csaba főszerkesztő által javasolt munkatervet és lapstruktúrát érintő újítás értelmében február elején megszűntek volna a Tiszavidék, valamint a Topolya/Kishegyes rovatok. Ehelyett péntekenként jelent volna meg a nyolcoldalas Tiszavidék melléklet, amely Ada, Csóka, Magyarkanizsa, Óbecse, Törökbecse, Törökkanizsa és Zenta települések híreit foglalta volna össze. A főszerkesztő vissza kívánta állítani a Vajdaságon át rovatot is, amely keretében az összes magyar lakta település hírei – így a szórványtelepülések hírei is – helyet kaptak volna a Magyar Szó hasábjain.

Sem az MNT Tájékoztatási Bizottsága, sem a tanács tagjainak a többsége nem támogatta a szóban forgó melléklet elindítását, valamint a lapstruktúrát érintő újítást, vagyis egy alapos és részletes megvalósíthatósági tanulmány elkészítését kérték lapunk főszerkesztőjétől.

Az MNT döntésének értelmében a következő vajdasági magyar táborok számítanak a jövőben kiemelt jelentőségűnek: MadT-Vajdasági Magyar Amatőr és Diákszínjátszók Tábora (Zenta), Gyermek néptánctábor (Kanizsamonostor), Szép Szó Műhely (Bácsfeketehegy), Nemzetközi „Tücsök” Népművészeti Tábor (Péterréve), Nemzetközi Ifjúsági Tisza Tábor (Péterréve), Kisoroszi Népművészeti Tábor (Kisorosz), Batyutábor (Zentagunaras), Délvidéki EMI-tábor (Magyarkanizsa), Ifjúsági Etno Tábor (Péterréve) és Nyári Újságíró Iskola (Tiszaszentmiklós). A pacséri Ügyesség- és készségfejlesztő Játéktábor, a MIT-tábor és a Kamasztábor hármasa Moravicai Nyári Táborként vált kiemelt jelentőségűvé.

A kiemelt jelentőségű fesztiválok listája pedig a következő: Nyári Ifjúsági Játékok (Zenta), TINI-Ifjúsági Táncdalfesztivál (Temerin), Kőketánc (Újvidék).

Az MNT döntésének értelmében négy ismeretterjesztő program nyerte el a kiemelt minősítést: Vajdasági Szabadegyetem (Kishegyes), Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia (Újvidék), Felsőoktatási Tájékoztató Füzetek és Információs Körutak (Újvidék), Genius (Újvidék).

A Versenyek-vetélkedők területén pedig az alábbi rendezvények érdemelték ki a kiemelt minősítést: Középiskolások Művészeti Vetélkedője (Óbecse), Szólj, Síp, Szólj (Újvidék) és az Általános Iskolások Művészeti Vetélkedője (Szabadka).

Saláta Zoltán, az MNT Ifjúsági Bizottságának elnöke elmondta, hogy ezzel nem zárul le a kiemelt gyermek- illetve ifjúsági rendezvények sora, a megkezdett folyamatot folytatják, ugyanakkor nem kívánnak tömegesíteni.