Annak ellenére, hogy a Demokrata Párt és a Magyar Koalíció közti viszonyt nem tartja felhőtlennek, Bilicki Zoltán, Ada polgármestere szerint a községi vezetés viszonylag jól működik. Világos Tibor alpolgármester úgy véli, hogy a felek közötti kapcsolat javulását szolgálná, ha a koalíciós partnerek többet konzultálnának egymással, és meghallgatnák egymás érveit.
Bilicki Zoltán (DP) adai polgármester szerint a két párt(tömörülés) közötti viszony nem nevezhető ideálisnak, a DP-MK koalíción belül az elmúlt hat hónapban voltak nézeteltérések, de a viszony az elmúlt időszakban jelentősen javult:
– Az elmúlt időszakban a Demokrata Párt indítványozta a községi statútum megváltoztatását, ugyanis a községi tanácsban nem tudtunk kiegyezni egyes dolgokban. Örömmel számolhatok be, hogy mára már nem így van, a községi tanács jól működik, hetente van ülésünk és folyamatos a munka. Amit negatívumnak tartok és a DP részéről rosszallást váltott ki, hogy a bíróságok átszervezéséről szóló törvénycsomagot, amelynek valószínűleg lesznek jó és rossz következményei, az MK nemzeti alapra helyezte és kisebbségellenes törvénynek minősítette. Ha ezt a terjedelmes törvénycsomagot tüzetesen megvizsgáljuk, akkor biztos találunk benne néhány olyan kitételt, ami a kisebbségek számára esetleg kedvezőtlennek tűnik. Különben, a községi vezetés viszonylag jól működik, egyeztetjük a napirendi pontokat a községi képviselő-testület ülése előtt, ezeket közösen beszéljük meg a tanácsülés előtt – mondta Bilicki Zoltán.
Emlékeztetőül: bő három hónappal a koalíciós szerződés aláírása után a Demokrata Párt és a Magyar Koalíció már túl van az első kenyértörésen, ami koalíciós válsághoz vezetett. A válság a községi képviselő-testület október 30-ai ülésén robbant ki, miután a demokraták másik koalíciós partnerük, a G17 Plusz és a Magyar Polgári Szövetség támogatásával javasolták a községi statútum módosítását. A javaslat szerint a községi tanács tagjainak a számát nyolc főről kilencre emelnék az eredményesebb működés végett. Csonka Áron (MK), a képviselő-testület elnöke azonban berekeszti az ülést, amelynek folytatását november 13-ára napolja el. A testület elnöke és titkára az MK képviselőivel együtt elhagyja a termet. A DP, a G17 Plusz és az MPSZ jelenlévő képviselői azonban – Sass Tamás (MPSZ), a testület elnökhelyettesének vezetésével – folytatják az ülést, és megszavazzák a napirenden szereplő javaslatokat a módosítási javaslattal együtt. A koalíciós válság körülbelül egy hónapig tart, aminek végül a tartományi önkormányzati titkársági jogi magyarázata, de leginkább a DP és az MK pártvezetése vetett végett, legalábbis erre enged következtetni Bilicki Zoltán nyilatkozata a koalíciós válsággal kapcsolatosan:
– A probléma tartományi szinten lett megoldva, tehát egyeztetve lett mindkét pártvezetéssel, és akkor úgy döntöttünk, hogy visszavonjuk a javaslatunkat, mivel a másik fél is hajlott arra, hogy rugalmasabb legyen, ezért mi is rugalmasabban viszonyultunk a kérdéshez. Mondhatni, hogy azóta jól működik a községi tanács – közölte az adai polgármester.
Világos Tibor (MK) adai alpolgármester szerint is az elmúlt hónapokban voltak nézeteltérések a koalíciós partnerek között, a viszony azonban az utóbbi időben rendeződni látszik:
– A választás után sokáig tartottak az egyeztető tárgyalások, amely eredményeként végül megalakult a DP-MK nagykoalíció. A DP később a koalícióba maga mellé vette az Ürményi Ferenc fémjelezte polgári csoportból kiváló G17 Pluszt és a Magyar Polgári Szövetséget, amit végül is nem tartok rossz ötletnek, mert a községi képviselő-testületnek és a községi politikai elitnek a község és a polgárok javát kell szem előtt tartani. Egyelőre azonban a DP kisebb koalíciós partnerei nem igazán érzik még a munkát, nem igazán találták fel magukat, és úgy néz ki, hogy ők még nagyon keresik a helyüket.
– A DP újabb koalíciós partnereinek megjelenése nem változtatott semmit a korábban megkötött DP-MK koalíciós szerződés tartalmán. Az elmúlt néhány hónapban voltak bizonyos nézeteltérések a rendezés módját illetően, mivel különbözőképpen látjuk a dolgokat. Nem merülnék bele a részletekbe, mert úgy érzem, hogy felesleges ezeket újra megbolygatni. Az MK és a DP közötti viszony lassan rendeződni látszik.
Az önkormányzat munkája a megszokott mederben folyik. Mindenhol vannak összeütközések, előfordulnak nézetkülönbségek, amelyeket azonban meg lehet beszélni a polgármesterrel. Gyakrabban kellene nemcsak konzultálnunk, hanem beszélgetnünk is egymással. Jobban meg kellene egymást ismerni, mivel nemcsak pártkülönbségek, hanem generációs különbségek is vannak a két tábor között. Szemmel látható, hogy a DP tagjai fiatalabb generációhoz tartoznak, és talán emiatt tapasztalatlanabbak is a politikában, mint az MK tagjai – mondta Világos Tibor.
Az alpolgármester szerint a felek közötti kapcsolat javulását szolgálná, ha a koalíciós partnerek többet konzultálnának, meghallgatnák és átgondolnák egymás érveit, ahelyett, hogy mindenki a saját igazát védené. Világos Tibor közölte, hogy az MK igyekszik eszerint cselekedni. Példaként a kishegyesi esetet hozta fel, ahol szerinte a képviselő-testület elnöke saját indítványára, és nem felső hatásra vagy rábeszélésre, mondott le a tisztségéről a DP javára. Mint mondta, Adán az MK megpróbál rugalmas lenni és támogatják azokat az elképzeléseket, ami az önkormányzat és a polgárok javát szolgálja, ebben bármikor és bárkinek a partnerei tudnak lenni.
Háttérinformációk szerint Adán a Demokrata Párt és a Magyar Koalíció között nincs valódi együttműködés, ennek ellenére a felek nyilvánosan nem bírálják egymást. A DP igyekszik megvalósítani a terveit, illetve folytatni a megkezdett beruházásokat, az MK pedig inkább a koalíciós szerződésben megfogalmazott tételekhez és funkciókhoz ragaszkodik. A két tömörülés közötti feszültség egyik forrása, hogy a koalíciós szerződésben foglaltak miatt az önkormányzati tisztségeket és bizottsági helyeket nem szakértői kritériumok alapján, hanem politikai döntés nyomán töltötték be. A községi statútum módosítására vonatkozó javaslattal a DP valószínűleg a koalíción belüli mozgásterét próbálta növelni és igyekezett függetleníteni magát a másik féltől. Ez aztán koalíciós válsághoz vezetett, amit a két tömörülés pártvezetése simított el. Hogy ez hova vezet, egyelőre nem tudni, csak remélhetjük, hogy valójában javul az együttműködés a koalíciós partnerek között, mert ténylegesen egyedül ez szolgálná a község lakosainak javát.