2024. november 26., kedd

Felforrósodott a hangulat

A rendőrök mától sztrájkolnak, az egészségügyben dolgozók pedig szakszervezeti tiltakozásra készülnek
A rendőrök többek között korszerűbb technikai felszerelést követelnek (Fotó: Molnár Edvárd)

A Független Rendőr Szakszervezet szerdán megerősítette, hogy a rendőrök egy része csütörtöktől sztrájkba lép. Az egészségügyben és a szociális védelem területén dolgozók pedig bejelentették, hogy az oktatásügyi dolgozókhoz hasonlóan várhatóan ők is fizetésemelést követelnek.

MUNKAVÉGZÉS ALAPGÁZON

Velimir Barbulov, a Független Rendőr Szakszervezet elnöke tegnap ismételten elmondta, hogy a rendőrök 40 százalékos béremelést, az alkalmazottak számára is elfogadható kollektív szerződés aláírását, a rendőrségről szóló törvény sürgős módosítását és korszerűbb technikai felszerelést követelnek. A rendőrök a sztrájk ideje alatt tiszteletben tartják a munkaminimumot, közölte Barbulov.

– A rendőrség csak sürgős, halasztást nem tűrő riasztások függvényében jár el a sztrájk ideje alatt. Azokban az esetekben, amikor a közrend és a biztonság kerül veszélybe, vagy súlyos bűncselekményt hajtanak végre, illetve veszélybe kerül a polgárok és középületek biztonsága, a rendőrség természetesen az előírásoknak megfelelően lép majd fel. A személyi dokumentumok és a forgalmi engedélyek kiadása körül jelentkezhetnek majd fennakadások, mivel csak azokat a dokumentumokat adjuk ki, amelyek valamilyen okból kifolyólag nem tűrnek halasztást – összegezte Barbulov.

A Szerbiai Rendőr Szakszervezet már kedden bejelentette, hogy nem támogatja a sztrájkot. Szerdán a Szerbiai Független Rendőr Szakszervezet is hasonlóképpen foglalt állást a tiltakozás kapcsán.

Momčilo Vidojević, a szóban forgó szakszervezet elnöke közölte, hogy azért nem egyeznek a sztrájkkal, mert az egybeesik a szombatra bejelentett ellenzéki tiltakozással Belgrádban.

– Nem értünk egyet a 40 százalékos béremelésre vonatkozó követeléssel sem, mert azok a belügyi alkalmazottak, akik most 80 ezer dinárt keresnek, a béremelés után egy mostani rendőri fizetést vihetnének pluszban haza – nyilatkozta Vidojević.


MÁSOK IS SZTRÁJKOLNÁNAK

Az egészségügyben dolgozók minél előbb találkozni szeretnének a kormány képviselőivel, hogy felvázolhassák anyagi problémáikat. Branislava Plančak, az egészségügyben dolgozók szakszervezeti vezetője közölte, hogy még decemberben kérték a kormánytól az alapbér emelését, valamint a ki nem fizetett jubileumi juttatásokat. Az illetékes tárcavezető lemondásán kívül azóta sem történt semmi a követelésünket illetően – szögezte le Plančak.

– Ezúttal nem érdekel bennünket, hogy van-e miniszterünk, vagy sem. Úgy véljük, hogy az egészségügyben dolgozók anyagi helyzetének javítását illetően egyáltalán nem lényeges az egészségügyi tárca vezetője. Mi már az oktatásügyi dolgozók előtt megfogalmaztuk a követeléseinket. Természetesen támogatjuk az oktatásügyeseket. Ugyanakkor nem tudjuk elfogadni, ha az oktatásügyeseknek megítélik a béremelést, nekünk pedig nem. A mi fizetéseink is alacsonyak. Minden szakszervezeti eszközt bevetünk célunk elérésének érdekében – hangsúlyozta Plančak.


Hét éve új egyenruha nélkül


Željko
Đurović, a Független Rendőr Szakszervezet közgyűlésének elnöke, aki a zentai rendőrállomáson teljesít szolgálatot, elmondta, hogy amíg egy négytagú család fogyasztói kosara átlagban 69 ezer dinárba kerül, addig a rendőrök fizetése csupán harmincezer dinár körül alakul. A fiatal rendőr azt is elpanaszolta, hogy hét éve nem kaptak új egyenruhát, s a műszaki felszerelésük is igencsak rossz állapotban van.

– A gépjárműveink állapotáról nem is akarok beszélni, az viszont nagyon csúnyán fest, amikor egy rendőr szakadt és kopott egyenruhában kénytelen megjelenni az utcán. A többi szerbiai munkáshoz képest korlátozott jogokkal rendelkezünk: a rendőrségről szóló törvény 147. szakaszának 3. bekezdése kizárja annak lehetőségét, hogy a dolgozók jogairól szóló törvény a rendőrség alkalmazottaira is vonatkozzon. Nem térítik meg számunkra sem a túlórákat, sem az éjszakai műszakot, sem a hétvégi ügyeletet. Ugyanakkor szükség esetén a műszak lejárta után is szolgálatban kell maradnunk. A kollektív szerződéssel ezeket, a többi polgár számára már szavatolt jogokat szeretnénk megszerezni a rendőrök számára is – részletezte Đurović.

Hzsolt

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás