2024. július 16., kedd

A szabály alól mindig van kivétel

(Illusztráció)Nálunk általában nagy fellángolással, lendülettel hoznak meg egy szigorúnak és rendet teremtőnek bizonyuló törvényt, azzal a meggyőződéssel, hogy végre minden a helyére kerül, megváltozik az eddigi áldatlan állapot. Csak egy idő után kezdenek feleszmélni, hogy ez így mégsem lesz jó, mert akkor majd nem lehet... Hamarosan érkezik az adott kérdésre vonatkozó beadvány, eleinte csak kérelem, később ellenvetés, majd egyre nyilvánvalóbbá váló tiltakozás, s végül rendszerint megtörik a jég, mert megtalálják a kiutat, hogy miként tehetnek kivételt. Mert ugye a kivétel mindig erősíti a szabályt.

Ez történik most a korrupcióellenes törvény kapcsán, amely szigorúan előirányozza, hogy egy tisztségviselőnek csak egyetlen tisztsége lehet, törvénybeütköző cselekedet halmozni a tisztségeket. Hivatalosan április 1-jétől kezdik szigorúan alkalmazni ezt a szabályt, de az érintettek máris kinyilvánították ellenvetésüket. Mert bizony van elég sok köztársasági és tartományi képviselő, akinek nem ez az egyetlen felvállalt tisztségük, hanem emellett még mondjuk polgármesteri, önkormányzati vezetői posztot, netalán igazgatóbizottsági tisztséget töltenek be valahol, vagy esetleg valamely közvállalatnak a vezetői. Az már eldőlt, hogy a köztársasági képviselők esetében nincs kiút, ugyanis a pártok magától értetődőnek tartják, hogy a képviselői helyet tartják meg maguknak a tisztségviselők, az alacsonyabb szintű tisztségről pedig lemondanak. A legtöbb érintett személy már nyilatkozott is arról, hogy így fog cselekedni, ha pedig valaki úgy dönt, hogy a képviselői mandátumáról mond le, vagy esetleg olyan helyzet alakul ki, hogy ezt kénytelen lesz megtenni, akkor sincs különösebb gond a párt szempontjából, hiszen a lista alapján állítanak a helyébe valaki mást.

A Tartományi Képviselőház esetében azonban merőben összetettebb a helyzet. A törvény készítői nem eszméltek rá idejekorán arra, hogy az országban egyedül a tartományban van úgynevezett vegyes választási rendszer, azaz a többségi és a részarányos rendszernek a kombinációja. Ez azt jelenti, hogy a 120 képviselőnek a fele nem pártlista alapján nyerte el a képviselői mandátumot, hanem a többségi elv alapján, egyéni listán jutott be a parlamentbe, s ez jelenti most a bökkenőt, mert ha a vajdasági parlamentbe a többségi elv alapján bejutott képviselők netalán a tartományi mandátumtól válnának meg, akkor nem marad más megoldás, minthogy az adott helyre újra ki kell írni a választást. Magyarán ez rendkívüli tartományi választáshoz vezetne. És vannak olyan eltökélt képviselők, mint például Goran Ješić (DP), Inđija polgármestere, aki azt nyilatkozta, hogy ő a polgármesteri széktől nem hajlandó megválni. Egyébként a Tartományi Képviselőházban több mint húsz képviselői hely kérdéses, ennyi esetben bizonyosodott be, hogy a képviselők több tisztséggel is rendelkeznek, de a többségi elv alapján bejutottak közül 15-en vannak olyan helyzetben, hogy képviselők is és polgármesterek vagy egyéb más posztot töltenek be. Közülük 14-en a Demokrata Párt tagjai és egy szocialista van köztük, Živorad Smiljanić, aki Apatin polgármestere, és a Vajdasági Klinikai Központ igazgatóbizottságának a tagja. Ő bejelentette, hogy a képviselői mandátumától nem válik meg, de a polgármesteri székhez is ragaszkodik, az igazgatóbizottságból meg tegye ki az, aki beválasztotta oda. Ha mind a 15-en így kötik az ebet a karóhoz, akkor annak az lesz a vége, hogy kiírják a tartományi választást, s nem biztos, hogy ugyanannak a pártnak a képviselői kerülnek majd be a parlamentbe, amiből adódóan majd várhatólag megváltozik a testület pártösszetétele, ami a kormány felállására is kihathat.

A tartomány irányítói úgy okoskodtak, hogy legjobb lenne rávenni a korrupcióellenes ügynökséget arra, hogy tegyen kivételt, ahogyan ők fogalmaztak: pontosítsák a törvényt, mert annak rendelkezései nem egyértelműek minden esetben, és a tartományi képviselőkre vonatkozóan engedjék meg, hogy egyszerre akár két tisztséget is betölthessenek. A beadványukat már eljuttatták az adott ügynökséghez, és arra is készen állnak, hogy szükség esetén képviselőházi ülést hívjanak össze, hogy ennek a kérdésnek nagyobb nyomatékot adjanak.

Hivatkozási alapként azzal érvelnek, hogy a helyhatósági és a tartományi választást 2008. május 11-én és 25-én tartották meg, ezt követően az önkormányzatok 2008 májusától szeptemberéig alakulgattak, a törvényt pedig ugyanez év novemberében hozták meg. Amikor ők a két tisztség mellett döntöttek, nem tudhatták még, hogy ilyen törvény fog hatályba lépni, sőt azt is emlegetik, hogy nem kellene, hogy a jogszabálynak visszaható hatálya legyen. Nem látnak abban semmi kivetnivalót, s főleg összeférhetetlenséget, hogy ők esetleg több tisztséget is betöltenek. Sőt felhívták a figyelmet arra, hogy ha majd a községekben – távozásuk után – mások lépnek a helyükbe, ezzel ugrásszerűen megnövekszik az országban a politikai tisztséget betöltő személyek száma. Az biztos, hogy nekik sokkal jobban megfelel, hogy egy fenékkel több lovat is megüljenek.

Most a korrupcióellenes ügynökségen van a sor, hogy elbírálja, tesznek-e kivételt a tartományi tisztségviselőkkel vagy sem.