2024. július 18., csütörtök

Visszaélések az esti klinikákon

(Fotó: Molnár Edvárd)

Saša Janković köztársasági ombudsman a lehetséges visszaélésekre hivatkozva az úgynevezett esti klinikák felülvizsgálatát kérte az illetékesektől. Relja Aleksić, a Vajdasági Regionális Orvosi Kamara titkára lapunknak elmondta, hogy Vajdaságban számos egészségügyi intézmény még nem is szervezte meg az esti klinikákat. A biztosított betegek ezeken csak olyan egészségügyi szolgáltatást vehetnek igénybe, amelyet az egészségbiztosító egyébként nem fedez, nyilatkozta dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár.

Janković egy női páciens esetére hivatkozott: az egyébként biztosított hölgy mellkasi fájdalma miatt jelentkezett kezelőorvosánál, aki melldaganatra gyanakodva ultrahangos vizsgálatra utalta be a hölgyet. A beteg azonban csak egy hét hónappal későbbre kapott időpontot a vizsgálatra, de felajánlották neki: ha hajlandó kifizetni az ultrahangos vizsgálat költségeit, akkor már másnap délután fél egykor, tehát a rendes munkaidőben megvizsgálják. Janković közölte, hogy a polgárok bejelentéséből tudja, a szóban forgó asszony esete nem egyedi, éppen ezért kérte az esti klinikák munkájának felülvizsgálatát.


INKÁBB A MAGÁNSZEKTORT VÁLASZTJÁK

Relja Aleksić, a Vajdasági Regionális Orvosi Kamara titkára lapunknak elmondta, hogy az esti klinikákon csak a rendes munkaidő lejárta után lehet ellátni a pácienseket. Az egészségügyi védelemről szóló törvény egyértelműen szabályozza az esti klinikák munkáját, szögezte le Aleksić.

– Számos vajdasági egészségügyi intézményben még nem is működnek esti klinikák. Az orvosok kétharmada úgy használta ki az osztott munkaidő lehetőségét, hogy inkább magánrendelőkben, és nem az esti klinikákon vállalt munkát – közölte Aleksić.

Az orvosi kamara titkára nem kívánt részletesebben nyilatkozni azzal kapcsolatban, hogy szerinte milyen gyakran szegik meg az orvosok vagy az egészségügyi intézmények az esti klinikákra vonatkozó előírásokat, mert mint mondta: ez nem a kamara hatáskörébe tartozik. Az ombudsman független intézményként ebben a kérdéskörben is eljárhat, vagyis egy pillanatig sem vitatjuk a felülvizsgálat szükségességét – hangsúlyozta Aleksić.

Azzal kapcsolatban, hogy a pácienseknek gyakran igencsak sokat kell várniuk egy szakorvosi vizsgálatra, Aleksić azt nyilatkozta, hogy a vajdasági egészségügyi hálózatot nem úgy tervezték, hogy összhangban legyen a polgárok valódi igényeivel. Ugyanakkor viszont ez a kérdés sem az orvosi kamara hatáskörébe tartozik, szögezte le Aleksić.


TÚLTERHELT SZAKORVOSI SZOLGÁLAT

Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár nem ért egyet Aleksić azon megállapításával, miszerint a vajdasági egészségügyi hálózatot nem úgy tervezték, hogy az megfeleljen a polgárok igényeinek. Az egészségügyi szolgálat területileg és kapacitás szempontjából is kielégíti a polgárok igényeit, véli dr. Csengeri.

– A várólistákat a szakorvosi szolgálat túlterhelése generálja. Azért nem lehet több szakorvost alkalmazni, mert az Egészségügyi Minisztérium orvosokra vonatkozó szabályozása nincs összhangban a minisztérium kádertervével. Az egészségügyi dolgozóknak jogukban áll túlórázni és osztott munkaidőben is dolgozhatnak. A túlóraszámuk nem haladhatja meg az össz munkaóraszám egyharmadát. A rendes és az osztott munkaidő részarányát illetően nincs ilyen korlátozás: ha valamelyik orvos úgy tartja jónak, akkor rendes munkaidejének 80 százalékát ledolgozhatja az esti klinikán, vagy valamelyik magánrendelőben, a 20 százalékot pedig az állami intézményben. Az esti klinikákon az orvos elláthatja a biztosított és nem biztosított betegeket is. A nem biztosított betegek bármilyen vizsgálatot kérhetnek fizetség fejében. A biztosított betegek az esti klinikákon csak olyan egészségügyi szolgáltatást vehetnek igénybe, amelyet az egészségbiztosító egyébként nem fedez. Biztosított betegeket csak abban az esetben lehet ellátni az esti klinikákon, ha ezt a betegbiztosító, illetve az Egészségügyi Minisztérium jóváhagyja. Az adott egészségügyi intézménynek értesítenie kell az egészségügyi biztosítót, hogy bizonyos számú biztosított beteget képtelen ellátni a rendes munkaidőben, ezért az év elején szerződésben meghatározott betegszám mellett újabb páciensek ellátását kérik. Ha a minisztérium a beleegyezését adja, akkor ezeket a pácienseket a munkaidőn kívül látják el, és természetesen nem kell fizetniük az ellátásért – részletezte az esti klinikákhoz fűződően Csengeri.

A tartományi egészségügyi titkár nem tudott választ adni arra, hogy a kórházak mennyire tartják be a szabályozást. Az ellenőrzéssel kapcsolatban elmondta, hogy az egészségügyi felügyelőség panasz esetén ellenőrzi az adott intézmény munkamenetét.

Az esti klinikákból befolyó pénz egy részéből kifizetik az ellátást végző egészségügyi dolgozókat, a fennmaradó rész pedig az intézményben marad, közölte Csengeri. Hozzátette: az intézmények a bevétellel kötelesek elszámolni a minisztérium felé.

– Sajnos mindez a tartományi titkárságon kívül zajlik: nem mi hoztuk a rendeleteket, nem mi végezzük az ellenőrzést sem ebben, sem más kérdésekben, és eddig az ellenőrzések eredményéről sem értesítettek bennünket. Ezen a téren annyi előrelépés történt, hogy a köztársasági ombudsmannak köszönhetően a továbbiakban a minisztériumnak kötelessége lesz értesíteni a titkárságot, ha az egészségügyi felügyelő megjelenik a tartomány által alapított egészségügyi intézmények valamelyikében – mondta el lapunknak dr. Csengeri Attila.