Ahogy arról lapunk is beszámolt, a január végi népszavazáson Törökbecsén a szavazók 51,72 százaléka mondott igent a helyi járulék bevezetésére, a bocsári és a kumáni helyi közösségekben pedig több mint 57 százalékuk voksolt úgy, hogy legyen helyi hozzájárulás a faluban. A törökbecsei helyi közösségben lezajlott szavazást követően több lakossági panasz is érkezett, és a helyi ellenzéki pártok – a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége, a Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szociáldemokrata Párt – képviselői is megkérdőjelezték az eredményesnek tartott referendum jogszerűségét, mivel állításuk szerint számos szabálytalanság történt annak lebonyolítása során. A fentiek miatt mindannyian a Legfelsőbb Semmítőszékhez fordultak, amely fellebbezésüket a Közigazgatási Bírósághoz irányította, innen érkezett meg a napokban a döntés: megsemmisítik a törökbecsei helyi közösség január 24-ei referendumról szóló határozatát.
Az ellenzéki pártok és egyes lakosok elégedetlenségét az váltotta ki, hogy az önkormányzat a referendumról szóló törvény számos rendelkezését megsértette: a VMDK kérésére beválasztott választási bizottsági tagot, Jónás Józsefet többször sem hívták meg a bizottsági ülésekre, és a szavazatszámláló bizottságba sem választottak közülük tagot, szemtanúk állítása szerint pártaktivisták házaltak a szavazatokért, számos esetben telefonon, munkahelyen, iskolákban, közvállalatokban, sőt az utcán is igyekeztek rávenni az embereket a voksolásra, ösztöndíjas egyetemistákat pedig állítólag zsarolással bírtak rá a szavazásra. Érdekes adat, hogy a törökbecsei szavazóknak közel a fele (mintegy 3000 lakos) az arra kijelölt szavazóhelyen kívül voksolt, erre pedig csak mozgáskorlátozott betegeknek lett volna lehetőségük, sőt a bizottság megjelenésekor távol lévő családtagok nevében is „engedélyezték” a véleménynyilvánítást. Az ellenzéki pártok és a panasszal élő polgárok nem nézhettek bele a választási névjegyzékbe, és a választási bizottság egyik ellenzéki tagja a referendum teljes dokumentációjába sem kaphatott betekintést.
– Győzött az igazság: elégedettek vagyunk, hogy a Közigazgatási Bíróság helyt adott fellebbezésünknek. Nagy siker ez, ha tudjuk, hogy a polgármester és holdudvara eddig azt csinált, amit csak akart, és most először buktak bele ebbe. Mivel megítélésünk szerint ez egy szélesebb körű csalás volt, szeretnénk, ha az ügyészség is kivizsgálná, és méltó büntetést szabna ki a törvénysértőkre. Mi ezért bűnvádi eljárást kezdeményezünk – jelentette ki Erdmann Ferenc, a VMDK helyi szervezetének elnöke.