2024. július 18., csütörtök

Az MNT nem nevezte ki a Magyar Szó igazgatóját



A Magyar Nemzeti Tanács tegnap Szabadkán tartotta meg huszonkettedik ülését. Az utolsó napirendi pont a Magyar Szó megbízott igazgatójának felmentése, illetve új igazgatójának kinevezése volt. Az addig békés hangulatban folyó ülés ezen a ponton igencsak hevessé vált, mivel több MNT-tag nem értett egyet a tanács Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testületének jelöltje, Simonyi Zoltán személyével.

Józsa László, az MNT elnöke a szóban forgó napirendi pont beterjesztésekor elmondta, hogy Mihók Rudolf mandátuma már korábban lejárt, jelen pillanatban megbízott igazgatóként látja el a Magyar Szó igazgatói tisztségét, és a tavalyi zárszámadás átadása után távozni fog a lapkiadó kft.-től. A januárban kiírt pályázatra Varjú Márta és Simonyi Zoltán nyújtották be pályázatukat, az MNT Taggyűlési Jogokat Gyakorló Testülete egyhangúlag Simonyit javasolta a kft. igazgatói tisztségére, részletezte az MNT elnöke.

– Bár a tájékoztatási bizottság szerdai ülésén hat személy tartózkodott, egy nemmel, két személy pedig igennel szavazott Simonyi kinevezését illetően, ennek ellenére jogilag semmi akadálya sincs annak, hogy az MNT kinevezze az új igazgatót. Egyébként formailag és a benyújtási határidőt illetően mindkét pályázat szabályos, a két munkaprogram között azonban jelentős minőségi különbség van, valamint Simonyi mellett szól az is, hogy ő rendelkezik némi cégvezetői tapasztalattal – részletezte Józsa.

A folytatásban számos MNT-tag szólalt fel, és fejtette ki véleményét az igazgató kinevezésével kapcsolatban. Galambos László szerint a régi igazgatót nem lehet addig felmenteni, amíg nem számol be részletesen a négyéves mandátuma lejárta után felmutatható eredményekről. Galambos a folytatásban azt is elmondta, hogy meglátása szerint új pályázatot kellene kiírni. A felszólalónak Simonyi Zoltán személyével kapcsolatban az volt az egyik kifogása, hogy 15 éve elköltözött Magyarországra, és ez Galambos szerint azt jelenti, hogy Simonyi nem látja át a vajdasági magyarság helyzetét.

– Ennek függvényében nem is értem, hogyan nyújthatott be pályázatot – hangsúlyozta Galambos, aki a továbbiakban nagyon személyes dolgokat, hallomásból ismert eseményeket sorakoztatott fel Simonyi ellen. Bordás Győző, a Forum Könyvkiadó Intézet főszerkesztője szerint a Magyar Szó igazgatóját nem lenne szabad megválasztani a szerkesztőségek munkatársainak megkérdezése nélkül. Bordás – utalva Simonyi pályázatában a nyomdára vonatkozó szakaszokra – elmondta, hogy a Magyar Szó nem tud a nyomda nélkül létezni, éppen ezért a nyomdának fejlesztésre, befektetésre van szüksége, hogy sikeresen működjön és termeljen. Ózerné Bori Ágnes szerint Simonyi pályázata konfúz, ellentmondásos, és nem tükrözi a vajdasági magyarság iránti alázatot. Mások Simonyi mellett szólaltak fel, így Dudás Károly, a 7 Nap főszerkesztője, aki elmondta, hogy a szóban forgó személy pályázata sokkal „igazgatói jellegűbb”, mint Varjú Mártáé, akinek pályázata inkább főszerkesztői jellegű.

– Felelőtlenül viselkednénk, ha nem találnánk megoldást, a Magyar Szó nem maradhat igazgató nélkül – emelte ki Dudás. Több MNT-tag azt is hiányolta, hogy Simonyi Zoltán nem jelent meg az ülésen. Végül majdnem kétórás eredménytelen vita után Józsa László február 26-ra napolta el az ülést, amikor az MNT tagjai Zentán ülnek össze ismét megvitatni a Magyar Szó új igazgatójának kérdését. Józsa László lapunknak elmondta, hogy Simonyi Zoltán azért nem jelent meg a tegnapi ülésen, mivel nem hívták meg.

– Erre vonatkozólag semmiféle kötelezettségünk nincs. Személy szerint nem számítottam arra, hogy bárki igényelni fogja a jelölt jelenlétét. Az ülést pedig azért napoltam el, mivel legalább 3 felszólaló jelezte, hogy szeretné a jelölttel személyesen tisztázni a felmerülő kérdéseket. Semmilyen ok nem lett volna arra, hogy előkészítetlenül, kompromisszumot nélkülöző hangulatban bocsássuk szavazásra a kérdést – foglalta össze Józsa.

Az ülésen ezen kívül többek között napirenden szerepelt, majd a tagok egyhangú támogatásával elfogadásra került az MNT előző ülésének jegyzőkönyve, az MNT 2009. évi zárszámadásáról, valamint a 2010. évi költségvetéséről szóló határozat, a Forum Könyvkiadó Intézet 2010. évi pénzügyi terve és munkaprogramja, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet 2010. évi pénzügyi terve és munkaprogramja. Az ülést jelenlétével és felszólalásával megtisztelte dr. Katona Béla, a Magyar Köztársaság Országgyűlésének elnöke, illetve magyarországi delegációjának tagjai is.