2024. július 20., szombat

Befagyasztották a sztrájkot

A kataszteri hivatalokban a fizetések növelését törvénymódosítással lehet megoldani

A Köztársasági Földméréstani Intézetben mintegy hat hónapig tüntetnek. Ötvenszázalékos fizetésemelést követelnek, illetve azt kérik, hogy igazítsák járandóságukat a köztársasági átlaghoz. Azok után, hogy április 3-ától 21-éig teljes munkabeszüntetést tartottak a kataszteri hivatalokban, két hete immár rendesen folyik a munka. A tüntetést befagyasztották, hiszen az ügyvezető kormány nem tud megoldást találni a problémára.

A Köztársasági Földméréstani Intézet még a múlt évben jelezte elégedetlenségét, ám akkor nem tudták megemelni a fizetésalapot. A középfokú képzettségű alkalmazottak koeficiense 1,3, aminek az értéke 14 800 dinár. Hivatalnokaink bére papíron 16,5 ezer dinár. Azért magasabb az összeg 2000 dinárral, mert az alkalmazottak fizetése a szabályzat szerint nem lehet kisebb, mint az előző évben volt. A járandóságok mintegy 30 százalékos tavalyi stimulációját kell követnünk, amire az összeget saját eszközeinkből különítettük el, ám 2008-ban ezt megszüntették - magyarázta Željko Rakočević, a szabadkai kataszteri hivatal szolgálatvezetője az előzményeket és az okokat, majd hozzátette: -- A Köztársasági Földméréstani Intézet mintegy 2600 alkalmazottja közül megközelítőleg 2000-nek középfokú végzettsége van, vagyis az alkalmazottak mintegy 80 százalékát érinti leginkább ez a helyzetet. Épp e rendezetlen viszonyok miatt a szakszervezet tavaly -- mondjuk úgy --, elkergette az intézet vezetőségét. Ennek ellenére a szakszervezetnek nem sikerült semmit elérnie március végéig sem. Úgy döntöttek, hogy április 3-án általános sztrájkba kezdünk - mondta.

Megtudtuk, e döntés után a Köztársasági Földméréstani Intézet új igazgatója is nagylelkűen felajánlotta lemondását.

- A szakszervezet célja nem az volt, hogy leváltsa az igazgatókat, hanem azokat a célokat szerette volna megvalósítani, amit kitűzött maga elé. Az új igazgatónk ezután a kormány elé terjesztette a problémát, kérte, hogy vizsgálják ki a helyzetet - mondta a szolgálatvezető. Végül a két hétig tartó munkabeszüntetés után - amit az egész Szerbiában megszerveztek több mint 100 kataszteri hivatalban -kénytelenek voltak befagyasztani a tiltakozást. Erre azért volt szükség, mert a kormány menesztése után az ügyvezető kormánynak nem tartozik a hatáskörébe a törvények módosítása. Ebben az esetben pedig éppen az lenne a megoldás.

- Az ügyvezető kormány ideiglenes megoldásként az alkalmazottaknak egyszeri segélyt osztott ki, három hónapra 15 ezer dinárt. Ily módon az alkalmazottak helyzetén szerettek volna enyhíteni. Megoldásnak találták addig, amíg megalakul az új kormány. Ez azt jelenti, nem szüntettük be a tüntetést, csupán befagyasztottuk. Ha objektívek akarunk lenni, nem csupán három hónapra szüneteltetjük a sztrájkot, hiszen három hónap múlva kerül sor az évi szabadságokra a hivatalokban, így az egész probléma szeptemberig is elhúzódhat - hallottuk a szolgálatvezetőtől, majd hozzátette: -- A gond az állami alkalmazottakról és hivatalnokokról szóló törvénnyel van, ami szerint a középfokú végzettségű alkalmazottak ügyintézők. A törvény az ügyintézők munkáját alacsony koeficienssel értékeli. A követelések szerint ezt az 1,3 alapú koeficienst 2-re, vagy legalább 1,9-re kellene emelni. A pénzügyminisztériumból és az államigazgatási minisztériumból is kaptunk ígéretet, hogy találnak megoldást erre a gondra. Befagyasztottuk a sztrájkot, mert kaptunk segélyt. Hogy milyen lesz az új kormány hozzáállása, majd meglátjuk - emelte ki Željko Rakočević.

Szabadkán a kataszteri hivatalban 31 személy dolgozik, akik közül 25-en középfokú végzettséggel, 3-an főiskolai végzettséggel, 3-an pedig egyetemi végzettséggel rendelkeznek.

- Mivel 2010-ig el kell készítenünk az ország ingatlanjainak kataszterét, számos fejlesztésre kerül sor a hivatalunkban. Az elmúlt évben a Köztársasági Földméréstani Intézet 30 millió dollár kölcsönt vett fel a Világbanktól a kataszterek felszerelésének a korszerűsítésére, a káderek képzésére, illetve az irodák felújítására. Szabadkán már egy teljesen felújított helyiségben dolgozhatunk, aminek felújítását részben a község, részben pedig az intézetünk fizette. Ez nemcsak a fizetések növekedését, hanem a munkakörülmények javulását is maga után vonja. Szabadkán az alkalmazottak számának növelése is szükségeltetik, hiszen nagyon sok munkánk van - mondta a szabadkai hivatal szolgálati vezetője. Megtudtuk tőle, hogy a kataszter fejlődése új szoftverprogramok bevezetését jelenti, amivel a földméréstani tervek digitalizálva lesznek.

- Ezt már végezzük a palicsi és az újvárosi kataszteri községben, ugyanis az igények legnagyobb része a dokumentumok kiadására ezekből a kataszteri községekből érkeznek. Ezt a munkát sokkal magasabb szintre szeretnénk emelni, hogy a szükséges dokumentumokat a polgárok minél gyorsabban megkaphassák. A terveket illetve a telkek elhelyezkedését pedig az otthoni számítógépükön is ellenőrizhetik - emelte ki Željko Rakočević, majd hozzátette: - Éppen azért, mert nagy szükség van az ország ingatlanjai kataszterének elkészültére, s azon oknál fogva, hogy a költségvetésből ránk költött összeg mintegy 50-60 százalékát szolgáltatásainkkal a saját bevételünkből valósítjuk meg, úgy gondolom, a kormány talál valamilyen megoldást a problémánkra.