2024. november 26., kedd

Mindenkit hazatoloncolnak

Varga László: A menedékjogért folyamodó szerbiai állampolgárok miatt veszélybe kerülhet az ország európai uniós tagjelölti státusa
A szerb kormány tagjaitól az utóbbi napokban több alkalommal is hallhattuk azt a kijelentést, hogy a vízumkötelezettséget valószínűleg nem állítják vissza. Ugyanakkor az Európai Unió illetékes politikusai egyre gyakrabban hangoztatják, hogy Szerbiának valahogyan meg kell fékeznie az illegálisan menedékjogért folyamodó polgárok kiutazását az országból, mert ellenkező esetben visszaállítják a vízumkényszert.

Az EU Belügyminisztereinek Tanácsa csütörtökön tárgyal erről a problémáról, amely nem csak Szerbiát, hanem a Nyugat-Balkán más országait is érinti. Az Európai Bizottság a csütörtökön kezdődő kétnapos ülésén a belügyminisztereknek bemutatja azt az eljárást, amely a vízummentes utazás felügyeletét hivatott szolgálni. Kidolgozásáról tavaly novemberben született meg a döntés, amikor Bosznia-Hercegovina és Albánia is a schengeni fehérlistára került. Az EB ennek a mechanizmusnak a keretében szükség esetén a vízummentesség átmeneti eltörlését kérheti egyes országok számára.

Ivica Dačić belügyminiszter szerdán biztosította a közvéleményt arról, hogy az ország kész szembenézni a tömegesen kivándorló szerbiai – zömében albán és roma – polgárok okozta problémával, és igyekszik útját állni ennek.

– Különböző intézkedésekkel fékezzük majd meg azokat, akik visszaélnek a vízumliberalizációval. Felülvizsgáljuk, hogy a visszaélések szervezetten történnek-e. Szükségünk van az EU tagállamainak a segítségére is. Az unió tagországainak szigorítaniuk kell az előírásaikat, amelyek szintén teret engednek ezeknek a visszaéléseknek – magyarázta Dačić.

Vincent Degert, az EU szerbiai küldöttségének a vezetője számít a szerb állam közreműködésére a fennálló probléma megoldását illetően. A szerbiai államhatárokon, sőt az EU tagállamaiban is szigorítani kell az ellenőrzést, hangsúlyozta Degert. Hozzátette: Magyarországnak és Szlovéniának különösen nagy szerepe van a ki-, illetve beutazás felülvizsgálatában.

A téma kapcsán Varga László, a Szerbiai Képviselőház európai integrációs bizottságának az elnöke nyilatkozott lapunknak.

Előfordulhat, hogy a tömegesen kivándorló szerbiai állampolgárok miatt Szerbia ismét a vízumköteles országok listájára kerül?

– Úgy érzem, az ilyen irányú kijelentések elsősorban figyelmeztető jellegűek. Jogi szempontból ebben a pillanatban nem kell attól tartani, hogy Szerbia ismét a vízumköteles országok listájára kerül. Az unión belül egyelőre arról tárgyalnak, hogy egyszerűbbé váljon-e az az eljárás, amellyel vissza lehet állítani a vízumkényszert. Egyelőre nagyon bonyolult a vízumkényszer visszaállítását eredményező folyamat, eddig csak ennek a mechanizmusnak az egyszerűsítését kezdeményezte néhány uniós tagállam képviselője. Tehát nem a vízumkényszer visszaállításáról folyik a vita. Erről tárgyal csütörtökön a Belügyminiszterek Tanácsa, valamint arról, hogy erősödjön-e a vízummentes beutazási lehetőség felülvizsgálata.

Az illegálisan menedékjogért folyamodó szerbiaiak kérdése hogyan befolyásolja az ország európai uniós integrációját?

– Ez az a szempont, amely miatt Szerbiának komolyan kellene vennie az unió jelzéseit. Látszólag semmilyen összefüggés sincs a kivándorlók áradata, illetve a tagjelölti státus megszerzése között, ugyanakkor a valóságban ez nem így van. Az EU tavaly ősszel a pozitív országvélemény megfogalmazásán kívül meghatározott tizen-egynéhány problémás területet, amelyeket illetően megoldásokra van szükség. Ezen a listán szerepelt az illegálisan menedékjogért folyamodó polgárok ügye. Sokat lehet hallani a hágai törvényszékkel való együttműködésről, a Koszovóval folytatandó párbeszédről, az igazságügy reformjáról, a vagyon-visszaszármaztatásról és politikai pártok pénzeléséről szóló törvényről, erről a gondról viszont nem beszéltek sokan eddig, pedig rajta van a problémák tízes listáján. Ha az állami szervek a jövőben sem lesznek hatékonyabbak a jelenség megfékezésében, akkor a tagjelölti státus megszerzését illetően komoly gondok merülhetnek fel. Tehát ebben a pillanatban nem a vízumkényszer visszaállítása a valós veszély, hanem a tagjelölti státus megszerzése körül kialakuló esetleges nehézségek. A tagfelvételi kérelmünkkel kapcsolatos országvélemény egyik sarkalatos pontja éppen ez a kérdés lesz. Ezért is nevezném borzasztóan felelőtlennek Szerbia hozzáállását az illegális kivándorlókhoz.

Hogyan fékezhetnék meg Szerbia, illetve az EU tagállamai a kivándorlók áradatát?

– Vannak alkotmányos korlátozások arra vonatkozólag, hogy milyen módon fékezhetik meg az illetékesek a kivándorlókat. Egy érvényes útlevéllel rendelkező szerbiai állampolgárt nem lehet csak úgy megállítani a határon. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy a menedékért folyamodó személyek jelentős része szervezetten utazik, illetve utazott. Az ilyen szervezett kiutazásokat emberek vagy embercsoportok irányítják. Úgy gondolom, hogy az államnak nagyon sok lehetősége van megállítani ezeket a folyamatokat. Az államnak azokban a szegény községekben is intézkedéseket kellene végrehajtania, ahonnan ezek az emberek elindulnak szerencsét próbálni. Nem adminisztratív intézkedésékre gondolok, hanem olyanokra, amelyek perspektívát kínálnának az ott élőknek. A szerb hatóságoknak hatékony lehetőségek állnak rendelkezésére. Ezt az is bizonyítja, hogy tavaly év végén több hónapon át visszaesett a kivándorlók száma. Egyértelműen látszott a határozott állami reakció eredménye. Az a gond, hogy Szerbiában általában csak akkor kezdenek el foglalkozni egy problémával, amikor az már hatalmas méreteket öltött. Amikor pedig javul a helyzet, akkor nem összpontosítanak tovább a dologra, mivel úgy érzik, hogy megoldották a dolgot. Az unió a bevándorlást állítja meg, méghozzá úgy, hogy minden egyes menedékjogért folyamodó személy kérvényét elutasítják és visszatoloncolják Szerbiába. Az EU tagállamaiban az a probléma, hogy a kivándorlók az elutasítással szembesülve nem is kérnek menedékjogot, hanem illegálisan vállalnak munkát.

Vannak-e adatok arról, hogy a vízumkényszer eltörlése óta hányan hagyták el azzal a céllal Szerbiát, hogy az unió valamelyik tagállamában folyamodjanak menedékjogért?

– Pontosan nem tudnám megmondani, de úgy tudom, hogy több ezren. Volt olyan hónap, amikor kétezer szerbiai kért valahol menedékjogot. Persze azoknak a száma is biztosan több ezerre tehető, akik illegálisan vándoroltak be valamelyik uniós országba.

Azt tudni lehet-e, hogy a toloncegyezmény értelmében hány szerbiait utaztattak vissza az országba?

– Ezt nem tudom. Annyi biztos, hogy mindenki sorra kerül. Akit nem toloncoltak vissza, azt majd vissza fogják. Nincs olyan menedékjogért folyamodó, akinek a kérvényét jóvá hagyták volna. Egyetlen uniós tagállam sem ismeri el, hogy Szerbiában bárkit politikai, vallási vagy ideológiai meggyőződése miatt meghurcolnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás