2024. november 25., hétfő

Kulcsszó a pénz

Egeresi Sándor: A Vajdasági Biztonsági Tanács március 11-én fogja elemezni a Belügyminisztérium Vajdaságról szóló 2009-es biztonsági helyzetjelentését
Egeresi Sándor: A VMSZ amellett, hogy a vajdasági magyarság érdekvédelmi politikai szervezete, egy komoly vajdasági jellegű regionális párttá nőtte ki magát (Ótos András felvétele)

A Tartományi Képviselőház idei első ülésén megkezdték a tartományi hatáskörök tartalommal való feltöltését: a Fruška gora Nemzeti Park alapítói jogát átruházták a tartományra és a nemzeti parkot közvállalattá minősítették át, továbbá megszületett a Tartományi Természetvédelmi Intézet. Ezen kívül még 157 hatáskör átvétele várat magára. A témával kapcsolatban Egeresi Sándort, a képviselőház elnökét kérdeztük.

– Amíg nem sikerül anyagi hátteret biztosítani a hatáskörök tartalommal való feltöltéséhez, addig hiábavaló minden próbálkozásunk ezen a téren. A politikai döntéssel ma már nincs baj a tartományi hatáskörök tekintetében, a kulcsszó a pénzben rejlik. Annak idején komolyan gondoltam azt a kijelentésemet, hogy a hatáskörök átvételét lassan és fokozatosan tudjuk megvalósítani, ezt leginkább azért hangoztattam, mert egyértelműen felmértem, hogy pénzügyi gondok lesznek. Ezért nyilatkoztam úgy anno, hogy a jelenlegi parlamenti mandátum végéig, azaz a következő két és fél évben, fokozatosan fogjuk átvenni a hatásköröket, és átvállalni a feladatot, noha az alkotmány által biztosított autonómia alapjai máris adottak ehhez.

Kin és min múlik, hogy nincs meg a szükséges anyagi fedezet?

– Egyértelmű, hogy a központi költségvetés azaz a köztársaság a felelős mindazért, hogy nincs meg a hatáskörök átvételéhez szükséges pénzünk. Felsorolhatnék a szavatolt 7 százaléktól kezdve minden más okot, de meg vagyok győződve, hogy a hatáskörök tekintetében még csak nem is lesz elegendő az a bizonyos 7 százalék, amit az alkotmány előirányoz a tartománynak. A vajdasági kincstár jelenleg üres. Nincs elegendő eszköz a meglévő hatáskörökből fakadó feladatok elvégzésére sem, csakis a költségvetés módosításával tudom elképzelni a megoldást. Ez márciusra várható, most már csak a belgrádi kormányon múlik, hogy mikorra készíti el a vajdasági pénzügyi csomagot, és azt a köztársasági parlamentben mikor fogadják el.

A Demokrata Párt tartományi vezetése és a tartományi kormány is tiltakozik az ellen, ahogyan a Nemzeti Beruházási Terv osztja a pénzeket, ebből ítélve úgy tűnik, mintha igaza lett volna annak idején a VMSZ-nek, amikor a tartományi és a köztársasági költségvetés ellen szavazott.

– A VMSZ nagyon elvszerűen járt el, ugyanis annyi a különbség köztünk és más pártok között, hogy nekünk volt elég bátorságunk, hogy nyilvánosan elmondjuk a véleményünket, tudom, hogy sokan ugyanezt gondolták, de nem mondták ki. A VMSZ amellett, hogy a vajdasági magyarság érdekvédelmi politikai szervezete, egy komoly vajdasági jellegű regionális párttá nőtte ki magát, és egyértelműen a célkitűzéseink között ott van a vajdasági autonómia. Kimondottan azért küzdünk, hogy ne csak papíron valósuljon meg az autonómia, hanem a gyakorlatban is. Ehhez szükségünk volna mindazon anyagi eszközökre, amikre pillanatnyilag nem számíthatunk, így továbbra is kitartóan kérni fogjuk a nekünk járó pénzeket.

Miként vélekedik a korrupcióellenes ügynökségről szóló törvény gyakorlati alkalmazásáról, azaz az összeférhetetlenségi kérdés megoldásáról a Tartományi Képviselőházban?

– Az én adataim szerint 54 olyan tartományi képviselő van, akiknek több tisztségük van egyszerre. Azokat az érintett képviselőket, akik a részarányos választási mód alapján szerezték meg a mandátumukat, könnyebb lecserélni, hiszen ott áll mögöttük a pártlista, s a következő személy lép a helyükbe. Gondolom ennek a megoldása már folyamatban van, viszont fogas kérdést jelent annak a 16 képviselőnek az esete, akik a többségi elv alapján jutottak mandátumhoz és egyszerre több tisztséggel is rendelkeznek. Legnagyobb részük a képviselősége mellett polgármester vagy valamelyik közvállalatnak a vezetője. Méltánytalannak tartom, hogy ezt a törvényt, amelyet a megválasztásuk után fogadtak el, rájuk is alkalmazzák. De legfőképp komoly gondot jelent majd, ha nem lesznek hajlandóak elmondani a községben betöltött tisztségükről, mert akkor választást kell majd kiírni. Anyagi és szervezési akadályokba fogunk ütközni, ezért ezt szerintem kompromisszumos megoldásként kellene kezelni, az ügynökséggel megegyezve lehetővé kell tenni, hogy a mandátumuk végéig mindkét tisztséget betölthessék. Én természetesen annak értelmében fogok eljárni, amit majd április elsején a hatályos jogszabály előirányoz.

A vajdasági parlament elnöke hány tisztséget tölt be?

– Nem tudok róla, hogy lenne esetemben összeférhetetlenség, én csak a parlament elnöke vagyok, és a munkakörömből adódóan a tartomány alkotmányjogi helyzetével foglalkozó parlamenti bizottság, valamint a Vajdasági Biztonsági Tanács elnöke vagyok, és ezenfelül – tisztségemből kifolyóan – a most megalakított Európai Kérdésekkel Foglalkozó Alap elnöke lettem. Ez nem összeférhetetlenség.

Mit csinál mostanában a biztonsági tanács?

– Még december végén Ivica Dačić belügyminiszterrel megbeszéltük, hogy február elejéig elküldik a 2009-es, Vajdaságról szóló biztonsági helyzetjelentést, és én megígértem Dačić úrnak, hogy ezt követően összehívom a biztonsági tanács ülését. Nos, a múlt héten megérkezett a jelentés a Belügyminisztériumból, én pedig máris március 11-ére összehívtam a Vajdasági Biztonsági Tanács ülését.

Ezek szerint most egy exkluzív hírt osztott meg a Magyar Szó olvasóival...

– Igen, ezúttal hivatalosan és nyilvánosan is bejelentem, hogy március 11-én fogunk ülésezni, a tavalyi biztonsági jelentést elemezzük majd és megállapítjuk, hogy melyek azok a prioritások, amikkel kiemelten foglalkoznunk kell, biztos vagyok benne, hogy közöttük szerepel majd a nemzeti alapon történő incidensek kérdése is.

Mennyire befolyásolja munkáját a VMSZ és a Demokrata Párt közötti nézeteltérés begyűrűzése?

– A nyugalmamat mindenesetre megzavarta, de nem akadályoz a munkám végzésében. Nem jó az, ha egy koalíción belül ilyen feszültség alakul ki, s én különösen elítélem a revansizmust a politikában, ami a legrosszabb útmutató. Sajnos a VMSZ ennek a revansizmusnak az áldozata Szabadkán és Zentán, ez nem jó, ugyanakkor azt hiszem, hogy minden konfliktushelyzetet, feszültséget kizárólag tárgyalással, párbeszéddel lehet megoldani. Vonatkozik ez a pártok közötti nézeteltérésre is. Mindent el kell követni, hogy ez a folyamat befejeződjön, mert a választópolgárok konkrét, kézzelfogható eredményt várnak el tőlünk, amit ilyen légkörben nehéz megvalósítani. A VMSZ ebből a szemszögből elvszerűen politizál és ennek mentén alakította ki álláspontját. Bízom abban, hogy a kollégák a Demokrata Pártban is ezt teszik és az elindított folyamatot lezárják Zentával, s nem lesz folytatása a revansizmusnak. Felelősségteljesen kell politizálnunk, mert a vajdasági polgárok ezt várják el tőlünk és a koalíción belüli feszültséget tárgyalással kell megoldani.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás