Vajon hogyan fog lecsapódni az összeférhetetlenséget szabályozó törvény a tartományi képviselőházban? Mi lesz azokkal a képviselőkkel, akik egyszerre több tisztséggel is rendelkeznek? Erre kérdésre kerestük a választ, a közelmúltban megtartott tartományi képviselőházi ülésen az egészen más témakörű napirendi pontok ellenére ez a téma izgatta legjobban a képviselőket.
A kedélyeket még inkább felkorbácsolta, hogy Goran Kaurić, a G17 Plusz tartományi képviselője, aki Nagybecskerek alpolgármestere is egyben, az ülésen lemondott a tartományi képviselőházi mandátumáról. Ő már döntött és választott, de nagyon sokan vannak, akik erre a lépésre még nem szánták el magukat, mondván, van még idő, hiszen a törvény április elsejét szabta meg határidőként. A többség arra vár, hogy hivatalos állásfoglalás szülessen, mert több forrásból is hallani lehetett, hogy március közepéig döntést hoznak erről a vajdasági parlamentben, de előtte még kikérik az illetékes korrupcióellenes ügynökség véleményét is.
– Ha a képviselőket abba az irányba terelik, hogy főállású képviselőként dolgozzanak, az az adófizető polgárok zsebét fogja terhelni. Mert egy mostani kommunális vállalat igazgatója vagy egészségház vezetője arra kényszerül, hogy megváljon képviselői mandátumától, akkor a helyébe egy főállású képviselő kerül, aki csak ezt a feladatot fogja ellátni. Ez mindenféleképpen több pénzbe fog kerülni. S az adófizetők zsebét terheli. Nos, vitatott, hogy mennyire közérdekű akkor ez a döntés – vélekedik dr. Korhecz Tamás, aki a legproblematikusabb részét a dolognak az egyéni választási körzetekben megválasztott képviselők státusában látja – azért, mert a törvényhozó minden valószínűséggel nem volt tisztában azzal, hogy a tartományban olyan képviselők is vannak, akik nem mondhatnak le mandátumukról, vagy ha azt megteszik, akkor a lemondás új választás kiírását jelenti. Egyetlenegy hatalmi szinten sincs, csak nálunk, hogy az egyéni választói körzetben megválasztott képviselőt nem lehet lecserélni, csakis új választás kiírása a megoldás.
A közigazgatási miniszter azért találja méltánytalannak az efféle hozzáállást, mert amikor a mostani tartományi képviselők indultak egyéni választói körzetben a választáson és azt meg is nyerték, akkor még semmilyen összeférhetetlenségben nem voltak, mert nem létezett az adott törvény, tehát nem jártak el rosszhiszeműen. Becsülettel megszerezték a képviselői mandátumukat, és most arra vannak kényszerülve, hogy lemondjanak arról, vagy egy másik, önkormányzatban betöltött tisztségükről.
Felvetettük a kérdést dr. Korhecz Tamásnak, hogy mi lenne az elfogadható és igazságos megoldás:
– Méltányosabb lenne, ha egy átmeneti rezsim alakulna ki, ahol az lenne a javaslat, hogy a jövőben ne induljanak képviselőházi pozícióért polgármesterek, közvállalati igazgatók, de viszont, akik eddig így jártak el, azokat méltánytalan lenne megfosztani mindettől. Ebben az irányban gondolkodunk mi a tartományban. Tervezünk egy képviselőházi rendeletet meghozni, amely szabályozza majd a kialakult különleges helyzetet. Remélhetőleg a korrupcióellenes ügynökség elfogadja ezt a tartományi szabályt, hiszen a tartományi képviselőházra vonatkozó választási és egyéb szabályok a tartománynak az autonómiájába tartoznak. Viszont az, hogy 10-16 választási körzetben időszaki választást tartsunk e törvény miatt, miközben ennek semmilyen politikai oka nincs, talán nem lenne a legszerencsésebb megoldás, sem az adófizetők pénze, sem a működőképesség, sőt még a demokratikus legitimitás szempontjából sem.
– A korrupcióellenes ügynökség másként viszonyul az összeférhetetlenséghez, mint a választások idején létező illetékes bizottság tette. Most konkrétan kimondják, hogy egy tisztségviselő nem tölthet be két tisztséget. Ez mindenképpen dicséretes hozzáállás a korrupció leküzdése szempontjából, viszont azt nem tartom helyesnek, hogy nem szabtak meg egy átmeneti időszakot, amíg a gondot meg tudtuk volna oldani. Azt hiszem, a törvény meghozatalakor nem vették figyelembe, hogy Vajdaságban vegyes választási rendszer van, s nem gondoltak arra, hogyha a többségi rendszer alapján parlamentbe kerülő képviselők lemondanak a mandátumukról, az komoly következményekkel jár, ugyanis választást kell kiírni. Mivel ez a kérdés legalább 15 képviselőt közvetlenül érint, akik amellett, hogy tartományi képviselők, polgármesterek is vagy önkormányzati tisztséget töltenek be valahol, így nekünk megoldást kell keresni, amit egy tartományi képviselőházi döntéssel próbálunk megtenni. Természetesen előtte a korrupcióellenes ügynökség véleményét is kikérjük. Azt hiszem, március közepéig ez a gond meg fog oldódni.
– Én meg fogom tartani a községi elnöki tisztségemet. A többit vegyék el tőlem, ha akarják. Ha úgy gondolják, hogy ez nem törvényes. Rábízom magam az ügynökségre. Csináljanak, amit gondolnak, én soha senkit nem kértem semmire. Engem a nép választott meg, és így kerültem be a vajdasági képviselőházba. Ha valaki ezt el akarja tőlem venni, ám legyen.
De mégis milyen megoldásban gondolkodik?
– Nem bánom, döntsenek, ahogy akarnak. Nekem az a fontos, hogy Apatin polgármestere maradjak, mert számos projektumba belekezdtem. Azt én be fogom fejezni, ez az elsődleges számomra. Egyébként is az a véleményem, hogy jó, ha a tartományi képviselőház havonta egyszer ülésezik délelőtt 11 órától délután 6-ig. Én nem tudom elképzelni, hogy csak ezt a tisztséget töltsem be, és ezért kapjam a fizetésemet. Egész életemben sokat dolgoztam. Mindig legalább két munkaidőben. Megszoktam a dinamikát. Ez az én hozzáállásom.
– Nem tudok konkrétan mit mondani, mivel ez a törvény később jelent meg, mint az a törvény, amely szerint bennünket megválasztottak. Kicsit furcsállom, hogy a törvénynek visszafelé való hatása legyen egy ilyen demokratikusnak mondott országban. Az én munkahelyem, hogy igazgató vagyok az egészségházban, annyiban köztisztség, hogy az alapító mondja ki rá az áment, de nyílt pályázaton jelentkeztem a munkahelyre, és ez jóval előbb megtörtént, mint ahogy tartományi képviselővé váltam. Ha rám vonatkozólag érvényes lesz az összeférhetetlenség, akkor az nagyon sok demokrata párti és egyéb képviselőtársamat is érinteni fogja a vajdasági parlamentben. Nekem az a véleményem, hogy amikor mi elindultunk a választáson, az egyfajta rendszerben történt, ami most bekövetkezett, már egy másfajta rendszer. Talán a játékszabályt nem játék közben kellene módosítani. Nem mindegy, hogy az ember lefolytasson egy kampányt, a választások lebonyolítása óriási pénzekbe kerül, és ha nekem le kell mondanom a tartományi képviselői helyről, akkor nem biztos, hogy ugyanez az eredmény születik majd az időszaki választáson is Magyarkanizsán. A pótválasztás ráadásul nagyon sok pénzbe kerül, ezért mielőbb tartományi rendelettel kellene megoldani a kérdést. Gondolom, nem mellékes, hogy előbb lettem kórházigazgató, és utána tartományi képviselő, hiszen az összeférhetetlenségről szóló törvényt tavaly az év vége felé hozták meg, ekkor szűkítették le azon tisztségek listáját, amelyeket betölthetünk. Viszont mi, amikor elkezdtünk a parlamentben dolgozni, kaptunk egy brosúrát, amelyen pontosan fel volt tüntetve az összeférhetetlenségre vonatkozó szabály, és az is kiderült belőle, hogy két köztisztséget tölthet be egy személy, s ennek alapján én pl. lemondtam a gerontológiai központban betöltött igazgatóbizottsági elnöki tisztségemről, és a kanizsai gyógyfürdőbeli igazgatóbizottsági tagságomról. Erről értesítettem az akkor illetékes, Slobodan Beljanski által vezetett bizottságot.
Talán az összeférhetetlenségi kérdés legismertebb áldozata Vladimir Ješić, Inđija polgármestere, aki nyomban a törvény meghozatala után kijelentette, hogy márpedig ő nem fog megválni a polgármesteri széktől, ha valamiről le kell mondania, az a tartományi képviselői mandátum lesz. Most így vélekedik:
Vannak olyanok is, akik zokszó nélkül elfogadják a törvényi intelmet, és a magasabb tisztséget megtartva lemondanak az akár jobban jövedelmező igazgatói állásról, legalábbis így nyilatkozott Borislav Novaković, a Demokrata Párt tartományi képviselője, aki az újvidéki Városépítési Intézet igazgatója.
– Számomra nem létezik semmiféle dilemma. Nekem mindig is a polgárok szavazata volt a döntő. Mivel engem az újvidéki Limán városrész lakossága nagy szavazattöbbséggel megválasztott tartományi parlamenti képviselővé, én ezt nagyra becsülöm, és ezt a tisztséget fogom választani. Számomra megtisztelő, hogy politikus lehetek a vajdasági képviselőházban.
(Fotók: Ótos András)