2024. július 20., szombat

Fejleszteni az intézményeket

Rasim Ljajić szerint több kisebb kapacitású idősek otthonára lenne szükség

A Munkaügyi és Szociálisvédelmi Minisztérium a szociális védelem, és ezáltal az intézmények fejlesztésére fekteti a hangsúlyt. A szabadkai Gerontológiai Központ a minisztériumból kapott támogatásból egy új nappalit építtet. A készülőfélben levő helyiség megtekintése volt Rasim Ljajić munkaügyi és szociálisvédelmi miniszter tegnapi szabadkai látogatásának oka.

– A minisztérium 6 millió dinárt különített el a szabadkai Gerontológiai Központ ápolásra szorulók otthonának felújítására. Ennek a beruházásnak az volt a célja, hogy magasabb szintre emeljük a szociális ellátást. Szerbiában egymillió-kétszázezer ember 55 évnél idősebb, ebből 300 ezer Vajdaságban él. Sajnos az ország területén a gerontológiai központok nincsenek arányosan elosztva, így több idős embert saját otthonától távol tudnak befogadni az intézmények. Ez megnehezíti a családtagokkal való kapcsolattartást. A szociális védelem átszervezése után azt szeretnénk, ha az idős emberek, akik ezekben az intézményekben élnek, fenntarthatnák a kapcsolataikat a szeretteikkel. Éppen ezért a reform szerint több kisebb befogadóképességű intézmény felépítését tervezzük, ahol legfeljebb 50 lakó van, éppen olyan közösségekben, ahol eddig erre nem volt lehetőség – mondta Rasim Ljajić, majd hozzátette: – A szabadkai Gerontológiai Központ egyike a legfejlettebb intézményeknek az országban. Azt szeretnénk, ha több ilyen magas színvonalú intézményünk lenne.

A miniszter ellátogatott a Kolevka Gyermekotthonba is. Mint kiderült, ennek az intézménynek a fejlesztésére is mintegy 6 millió dinárt szánnak.

– A Kolevka egy napközi kiépítésére kérte a segítségünket, ahol nem csak társalgás, hanem munkaterápia is folyna – emelte ki a miniszter. Elmondta, hogy egy hónappal ezelőtt létrehozták a szociális védelem olyan hálózatát, amely a szülői felügyelet nélküli és a fogyatékkal elő gyermekekkel foglalkozó intézményeket tömöríti magába.

– A Kolevka a jövőben 10 éves korig foglakozik majd a gyerekekkel, ez pedig szervezési, műszaki változásokat igényel. Ehhez 5–6 millió dináros segítséget nyújtunk majd ennek az intézménynek – mondta Ljajić.

– Az, hogy nálunk nem csökkentették a kapacitást, egyfajta elismerés az intézményünk számára. Mivel a gyerekek ezek után hosszabb időt töltenek majd nálunk, mégpedig a tizedik életévükig, egy nagyobb helyiség kialakítására van szükségünk, ahol a munkaterápiát elvégezhetjük, illetve a mozgáskorlátozott gyerekek is ez által több időt tölthetnének a levegőn. Elképzeléseink szerint ez egy védett helyiség lenne, ahol ők huzamosabb időt tölthetnének el – mondta Mirjana Čabrić, a Kolevka Gyermekotthon igazgatónője.