Tíz évvel ezelőtt saját kezűleg vezettük le a belvizet
Oromhegyesen, a part alatt, a Petőfi Sándor utca vége felé már nincs aszfaltburkolat, ha az út nem kanyarodna el, egyenesen belevezetne a jókora tóba. Az itt lakók naponta gyönyörködhetnek a sirályok, récék, szárcsák, gémek és más vízimadarak tavaszi kavalkádjában. A sirályokat mégsem rikácsolásuk miatt nem kedvelik a part alatt, sokkal inkább aggasztja az itt élőket a napról napra emelkedő víz szintje. Túri Péter pincéjében tíz év után ismét megjelent a talajvíz, a ház fala több helyen hosszan megrepedt, és megdőlt a kerítés. A belvíz egyre nagyobb károkat okoz, a felesleges víz elvezetése pedig várat magára.
– Hétfőn reggel arra ébredtünk, hogy nagy robajjal lezuhant a ház utcai frontjának műmárvány borítása. A nedvesség egyre feljebb hatol, egyre több jele van a ház süllyedésének. Az udvar felől a gyerek szobáján keresztül több méter hosszú repedés jelent meg. Veszélyesen megdőlt a kerítés, ha nem vezetik el a házunkkal átellenben, a Kisszékben felgyülemlett óriási mennyiségű vizet, nagy bajban leszünk. Legalább fél tucat ház és számos gazdasági épület van veszélyben a növekvő belvíz miatt – panaszolta elkeseredetten Túri Péter, aki már a helyi közösségtől a magyarkanizsai önkormányzatig minden illetékes helyen kilincselt, hogy azok, akiknek módjukban áll és ez lenne a feladatuk is, tegyenek már valamit a belvízkárok kivédése, a bajbajutottak megsegítése érdekében, hiszen nem egyedi problémáról van szó.
Mészáros István házát és a melléképületeket már elérte a víz:
– Már tópartinak érezhetjük magunkat, egyre csak emelkedik a víz, ami nem is csoda, hiszen nincs lefolyása és minden másnap esik az eső. A minap nagy robajjal bedőlt a birkaól fala, még szerencse, hogy nem esett kár az állatokban. Hasonló nagy vizünk 2000-ben volt, de akkor az én kezdeményezésemre összefogtunk mi, környékbeliek 16-an, nekiláttunk és kiástuk a vízelvezető árkot. A víz le is folyt gond nélkül. Ígéretet kaptunk, hogy a DTD ki fog jönni a gépeivel és leengedi a vizet. Tíz éve mi saját erőből megoldottuk februárban a vízelvezetés gondját, most meg már március van, de még nem látszik a megoldás – panaszolta Mészáros gazda.
– Ez a ház, ahol lakunk, 1978-ban épült, mi 1982-ben építettük át, alá van falazva teljes szélességében. Gyerekkorunkban valamikor fürödtünk is a Kisszék vizében, de akkoriban nem veszélyeztette a házakat, pedig mi a falu legalacsonyabb részén lakunk. A part aljából több helyen is szivárgó forrásvíz tör a felszínre, ezeket nem vették figyelembe, amikor az út alapját készítették. Lehet, hogy az útépítők elvágták a vízerek útját, a víz viszont mindig utat tör magának. A Kisszéknek nincs már meg az egykori természetes vízjárása, egyre jobban feltöltődik hordalékkal, hamarabb túlcsordul a vize – mondta Túriné.
– A magyarkanizsai önkormányzatban azt mondták, forduljak a községi tanácshoz a bajunkkal. Azt az információt kaptuk, hogy a lecsapolás ügye folyamatban van, a zentai DTD vállalat fogja végezni a csatornaásást. Tíz évvel ezelőtt még nagyobb volt a belvíz, összefogtunk és kiástuk a vízelvezető csatornát, amelynek irányát mérnök jelölte ki. Most meg, amikor intézményesen a helyi közösség, az önkormányzat és mindenféle felsőbb instancia is be van vonva a problémamegoldásba, nem halad az ügy. A vízlecsapolási járulékot kíméletlenül behajtják rajtunk, még arra az évre is fizetnünk kellett, amikor a jég elverte a termést, de amikor sürgősen el is kellene végezni valamilyen munkálatot, hogy ne legyen még nagyobb a kár, akkor megáll a tudomány.
A házunkat biztosítottuk mindenféle elemi csapás esetére, de nem köthető biztosítás belvíz vagy talajvíz okozta károkra. A bajunkkal fordultunk a helyi közösséghez is, ott olyan ígéretet kaptunk, hogy amit lehet, megtesznek és segítenek – reménykedik Túri Péter.
A zentai DTD szakemberei felmérték a helyzetet Oromhegyes alatt. Varga Géza mérnök járt a helyszínen:
– Már régen megkezdtük volna a munkát, de a vizet egy búzatáblán keresztül kellene elvezetni, és a tulajdonos nem egyezett bele, hogy a földjén keresztül ássuk ki a vízelvezető csatornát. A kanizsai önkormányzat próbál megoldást találni a problémára. Megfelelő kártalanítással vagy más módon, de reméljük, hogy egy ember miatt nem fog meghiúsulni a lecsapolás – mondta a szakember.
A belvízbajokkal felkerestük az oromhegyesi helyi közösség elnökét, Balla Lajost is, mondja el, hogyan és főleg mikor várható a felesleges víz elvezetése.
– A falu alatti belvízgondokra szeretnénk mihamarabb tartós megoldást találni. A zentai DTD vállalat fogja elvégezni a munkálatokat, a terv megvalósítását a Vajdaság Vizei Közvállalat pénzeli. A magyarkanizsai önkormányzat végzi a kérdéses terület felmérését. A csatorna nyomvonalán fekvő, a tulajdonos szerint 11 holdnyi búzatáblát a földmérők újramérik, hogy a vízelvezető csatorna nyomvonalának megtalálják a legmegfelelőbb utat, és minél kevesebb kára származzon a gazdának. A csatornát majd zsilipekkel látják el, hogy a jövőben szabályozni lehessen a Kisszékben a víz szintjét.
Annak idején is megállt itt a víz, de nem volt belőle nagyobb gond. Az egykori természetes állapotokhoz legközelebb álló megoldásra törekszünk. Szabályozható vízszinttel biztosítani lehetne a terület élővilága számára szükséges vizet és az alacsonyan fekvő házakat is meg tudnánk óvni a belvízkároktól – fejtegette Balla Lajos.
Megindult a kerítés