2024. július 16., kedd

Szigorúbb büntetőpolitikát

A vajdasági biztonsági tanács megállapítása: kevesebb volt a nemzeti indíttatású incidens mint az elmúlt hat évben, ám a verbális összetűzések száma növekedett
Nyelvtanfolyam indul a többnemzetiségű községekben szolgálatot teljesítő rendőrök számára (Ótos András felvétele)

Hosszú idő után tegnap ülésezett a vajdasági biztonsági tanács, amelynek 17 tagja a Belügyminisztérium tavalyi évre vonatkozó belbiztonságpolitikai jelentését tárgyalta meg, természetesen Vajdaságra vonatkozólag. Az ülés zárt ajtók mögött zajlott, ennek a tanácsnak tagjai a vajdasági parlamenti pártok képviselői, a belügyi szervek illetékes képviselői, a tartományi ombudsman és a tartományi kormány egyes minisztériumainak a képviselői, a tanács elnöke tisztségéből kifolyólag a mindenkori tartományi képviselőházi elnök. Egeresi Sándor a meglehetősen hosszúra nyúlt, majdnem háromórás ülés után beszámolt a sajtó képviselőinek arról, hogy mi minden volt terítéken a tanácstagok előtt.

Elsősorban örömmel jelentette be, hogy a jövőben nem kívánják zárt ajtók mögött tartani a vajdasági biztonsági tanács ülését, a média képviselői is majd részt vehetnek ezen. Hangsúlyozta, hogy tavaly Vajdaság területén stabil volt a közrend és a biztonság, csökkent azoknak a szabálysértéseknek és bűncselekményeknek a száma, amelyek a közrendet sértették. Kevesebb volt a nemzeti indíttatású incidens is, 2009-ben, mint az elmúlt hat év során, ám a nemzeti alapú verbális összetűzések száma növekedett. Konkrétan a nemzeti alapú összetűzések esetében csökkent a fizikai leszámolások száma, kevesebb sértő falfirkát jegyeztek fel az illetékes szervek. A verbális összetűzések száma növekedett és a belügyi szervek külön odafigyeléssel kezelték a névtelen fenyegetéseket a vallási és egyházi épületek megrongálását, a sértő falfirkák megjelenését.

A szervezett bűnözés elleni harc terén is sikerről tudtak beszámolni. Hat kábítószer-terjesztő csoportot füleltek le, és a lefoglalt kábítószer szállítmány 21 százalékára Vajdaságban leltek. Csak Szabadkán kétszer annyi kábítószert foglaltak le tavaly, mint például 2008-ban. Az emberkereskedelem tekintetében a legtöbb feljelentés, konkrétan 14, az újvidéki rendőrségtől érkezett. Zomborban az emberkereskedelemnek két újabb válfaja jelent meg, a labdarúgók kihasználása és két kiskorú áruba bocsátása.

Az illegális migráció a magyar határ mentén a legintenzívebb. A határőrség 26 bűnvádi feljelentést tett 53 személy ellen. A korrupció ellen is sikeres volt a küzdelem Vajdaságban. A pénzmosás terén Vajdaságban 68 százalékban sikerült felfedni a vétkeseket. A legtöbb leleplezés Újvidéken, Nagykikindán és Pancsován volt.

A parlament elnöke a belügyminiszterrel megegyezett abban, hogy a jövőben figyelmet fordítanak arra, hogy a nemzeti kisebbségeket fokozottabban bevonják a bűnüldöző szervek munkáiba, különösen azon községekben, ahol nagyobb lélekszámban élnek, ezenfelül fokozott propagandát fejtenek ki abból a célból, hogy nagyobb legyen a kisebbség részaránya a rendőri képzésben résztvevők körében, konkrétan a szabadkai, nagybecskereki és nagykikindai körzetek területén. Megegyeztek abban is, hogy a rendőrképzés keretében külön nyelvtanfolyamot szerveznek azon rendőrök vagy leendő rendőrök részére, akik vegyes lakosságú körzetben teljesítenek szolgálatot. Különösen odafigyelnek e tekintetben a nagykikindai, magyarkanizsai, bácspetrőci és uzdini körzetre.

A tanács egy 14 pontból álló záradékot fogadott el, mely szerint megegyeztek abban, hogy a Belügyminisztérium, a helyi önkormányzatok és a tartományi szervek továbbra is stratégiai partnernek fognak számítani a bűnüldözésben, és összehangolt, idejekorán megszervezett megelőző tevékenységet folytatnak. Szükségesnek tartják, hogy a nemzeti kisebbségek nagyobb lélekszámban képviseltessék magukat a köztársasági, tartományi és önkormányzati állami szervek és intézmények munkájában. Ezenkívül hasonlóan fontosnak tartják a rendőrség soraiban is a nemzeti kisebbségek arányos képviseletét.

Egeresi Sándor külön kiemelte a 4., 5., és a 6. záradék fontosságát A 4. pont szerint ahhoz, hogy Vajdaság az itt élő polgárok részére biztonságos közeggé váljon, feltétlenül szükség van arra, hogy betiltsák minden olyan csoport tevékenységét, amely eszmei indíttatásból vagy cselekedeteivel veszélyezteti a toleranciát, a polgárok egyenjogúságát és az antifasiszta értékeket. A nemzetek közötti viszony veszélyeztetésének megelőzése szempontjából hangsúlyt kell fektetni az olyan fontos intézmények, mint a rendőrség, az ügyészség és a bíróság munkájának összehangolására. Külön felhívták a figyelmet azoknak a törvényes rendelkezéseknek az alkalmazására és betartatására, amelyek a nemzetek közötti türelmetlenség szítását, valamint a faji és a vallási gyűlölet terjesztését büntetik.

A fent felsoroltakon kívül arra tesznek utalást, hogy a szervezett bűnözés, a korrupció és a pénzmosás ellen továbbra is kitartóan kell harcolni, s emellett még fokozottabban oda kell figyelni az oktató és nevelő intézményekben az erőszak, az agresszió és a huliganizmus elleni küzdelemre.