Halmozhatják-e a tisztséget a Tartományi Képviselőház képviselői? Erre a kérdésre keresték tegnap a választ a vajdasági parlament üléstermében megrendezésre kerülő kerekasztal-beszélgetésen, amit a korrupcióellenes ügynökség szervezett. Az adott témakörben Zorana Marković ot, az ügynökség igazgatónőjét kérdeztük, hogy a Tartományi Képviselőházban levő tisztségviselőkkel tehetnek-e kivételt, ők megtarthatnak-e több tisztséget.
– Ez egyértelmű: senkinek sem lehet egynél több tisztsége. Azért, mert az alkotmány egyértelműen így rendelkezik, és alapvető alkotmányos elvünk, hogy a Szerb Köztársaság államberendezése a hatalomfelosztásra épül. Tehát a törvényhozói, a végrehajtói és a bírói hatalomra. Az alkotmány szellemében született meg a korrupcióellenes törvény, s abban az áll, hogy egy személynek csak egy tisztsége lehet. Ha nem így lenne, hanem mondjuk valaki betöltene egy szerepet a törvényalkotásban, egy másikat a végrehajtásban, nyomban szembekerülne az alkotmánnyal, tehát alkotmányszegést követne el.
Ezek szerint kizárt dolog a tisztséghalmozás?
– Az alkotmány és a törvény szerint ez kizárt, s nekünk, mint ügynökségnek, az a feladatunk, hogy ellenőrizzük, vajon a tisztségviselők ebben a szellemben járnak-e el.
Érkezett-e önökhöz bármilyen jellegű beadvány arra vonatkozólag, hogy a tartományi tisztségviselők esetében tegyenek kivételt?
– Nem. Se hivatalos, se nem hivatalos efféle beadvány, indítvány vagy kérelem nem érkezett az ügynökséghez. Nem kértek fel bennünket, hogy konkrét esetben foglaljunk állást. Egyetlenegy említésre méltó beadványról szólnék, az adai község polgármestere kérte, hogy az összeférhetetlenségre vonatkozólag adjunk értelmezést a törvényes rendelkezésekről. Mi természetesen ennek eleget tettünk. Nem is tehetünk mást, mint hogy értelmezzük a törvényt. Ez a célunk azzal is, hogy a Tartományi Képviselőházban kerekasztal-értekezletet tartunk, hogy ily módon világossá tegyük az érintettek számára, hogy a törvény értelmében mik a kötelezettségeik, és milyen felelősséggel jár az esetleges tisztséghalmozás. Bizony ezen törvényes rendelkezés megszegéséért nagyon súlyos büntetést irányoz elő a jogszabály. Nekünk pedig az a dolgunk, hogy ellenőrizzük, hogy mindenki betartja-e a törvényt. Ha valaki megszegi a rendelkezést, azzal nagyon sokat árt nemcsak önmagának, hanem a mögötte álló politikai pártnak is, de főképp annak az intézménynek, amelyet képvisel. Az a dolgunk, hogy odahassunk, hogy az állam, intézményeink és politikusaink visszanyerjék a polgárok bizalmát. Ez a törvény a tisztségviselők javára válik és a hasznukat szolgálja.
Azzal tisztában vannak-e, hogy a törvény szigorú betartatása esetleg rendkívüli tartományi parlamenti választáshoz vezethet?
– Nem hiszem. A következmények csak a tisztségviselőkre vonatkoznak. Mi mint ügynökség úgy tekintünk erre a kérdésre, hogy a törvényt mindenkinek be kell tartani, márpedig az idén január elsejétől hatályba lépő jogszabály szerint két tisztsége egy személynek sem lehet. Ha van, akkor a kettő közül egyikről le kell mondania. Magyarán április elsejéig el kell döntenie, hogy melyik tisztséget választja. Megadatik neki a választási lehetőség, így szó sincs arról a változatról, hogy esetleg előrehozott választást kellene ilyen dilemma miatt kiírni.
Mégis 15 polgármester van Vajdaságban, akik közvetlenül érintettek, hiszen polgármesterek és tartományi képviselők egyben, s nem szívesen mondanának le egyik betöltött tisztségükről sem. Azon megfontolásból indulnak ki, hogy a többségi választási rendszer alapján jutottak be a képviselőházba, s amikor ez történt, még nem létezett a szóban forgó törvény. Talán azzal volt baj, hogy a törvényalkotó nem gondolta át, hogy milyen jogszabályt alkot, vagy nem vették figyelembe, hogy itt nálunk Vajdaságban nem olyan a választási szabály, mint amilyen Szerbia-szerte máshol?
– Egyezem azzal, hogy a törvény meghozatalakor, amikor a jogszabályról folytattak vitát, talán nem gondoltak minden egyes tisztségviselői kategóriára, nem viszonyultak kellő körültekintéssel a megoldáshoz. De úgy gondolom, hogy már késő, hiszen a törvény 18 hónappal ezelőtt megszületett. Utólag nem vethetünk fel bárminemű dilemmát. Késő már, változtatni nem lehet. Előfordulhat, hogy a törvény meghozatalakor a törvényalkotónak nem állt szándékában különbséget tenni egyes tisztségviselői kategóriák között, csak nem volt eléggé óvatos, mulasztást követett el, de mi erről nem nyithatunk vitát. Nekünk megvan a törvénybe megszabott kötelességünk, hogy odafigyeljünk a törvények és az alkotmány betartására. Viszont a törvényt módosítani lehet. Ez nálunk nem számít kivételnek. A Szerbiai Képviselőházban a hatalmon levő pártok kezdeményezhetik a törvénymódosítást, és megoldhatják a kérdést. Vagy úgy is dönthetnek, hogy megszüntetik az ügynökséget, mi ebbe nem szólhatunk bele.
Az érintettek arra is hivatkoznak, hogy az adott törvénynek visszaható hatása van.
– Erről szó sincs. Hiszen a jogszabály január elsejétől lépett életbe, és most kezdjük alkalmazni, viszont a választások két évvel ezelőtt voltak.