2024. július 18., csütörtök

Az olvasás mint kultikus tevékenység

A zEtna, a Felsőoktatási Kollégium, a DNS és a Jelfolyam az újvidéki 15. Nemzetközi Könyvszalonon
Beszédes István és Nagy Abonyi Árpád a zEtna képviseletében


Kedden zárul a 15. Nemzetközi Könyvszalon az újvidéki Vásár Master csarnokában, ahol egyidejűleg még két kiállítást szerveztek: a több száz kiadót megmozgató könyvszalon mellett a 14. Art Expót, vagyis művészeti kiállítást mintegy 300 kiállítóval, és a 18. Ambijenta bútorkiállítást.

A könyvszalonon az ország legjelentősebb kiadóival lehet találkozni, akik 10–50 százalékos kedvezménnyel kínálják a könyveket. Magyar nyelvű kiadványokat (több kiadótól) csupán a tartományi művelődési titkárság standján – mely egybegyűjti a vajdasági nemzeti kisebbségek nyelvén működő kiadókat –, láttunk, és itt állt az olvasók rendelkezésére tegnap a zentai zEtna elektronikus folyóirat is, mintegy húsz kötetével. A legfrissebb könyveket Beszédes István mutatta be az érdeklődőknek, de rendelkezésre állt Nagy Abonyi Árpád író is friss kötetével, a Vulkáni Helikon sorozatban megjelent regényével, a Budapest, retourral, melyet tegnap épp a vásáron vehetett ő maga is először kézbe.

A vajdasági nemzeti kisebbségek kiadótevékenységének standján mutatta be a közönségnek dr. Csányi Erzsébet, a Felsőoktatási Kollégium elnöke könyvsorozataikat, a TDK Könyvtárat, a Kontextus Könyveket, és szólt az OPUS Könyvek kiadói programjáról. A kollégium által kiadott DNS posztalfabetikus kulturális folyóirat szerkesztőségéből Samu János Vilmos, Beke Ottó, Vanger László, Bús Natália mutatta be a rendhagyó folyóiratot, mely egyszerre felforgató és nosztalgikus, mely az olvasás háttérbe szorulása ellen úgy kívánja felvenni a harcot, hogy az olvasást kultikus tevékenységgé teszi, vagyis az olvasmányt olyan vizuális keretbe helyezi, amilyenről az olvasó nem álmodott. Ehhez kapcsolódott a Jelfolyam online művészeti folyóirat szerzőinek: Baráth Attila, Barlog Károly, Berényi Emőke, Franciskovity Róbert, Kocsis Lenke, Török Erna, Vadócz Márk bemutatkozása egy performance-szal.

Egyébként a két Könyvszalon között, tavaly óta közel 150 címszó jelent meg Szerbiában a nemzeti kisebbségek nyelvén, ezenkívül a rendezvény ismét keretet adott szakmai találkozóra a különböző nemzetiségek művelődési intézeti vezetőinek. A vásáron átadták a Laza Kostić-díjat, melyet idén Milisav Savić érdemelt ki a Princ i serbski spisatelj című művéért, a Srpska književna zadruga kiadásában.